Nepravidelná pracovná doba

Nepravidelná pracovná doba


Existujú 2 možnosti:

 

  1. Nepravidelná PD – opakujúci sa pracovný cyklus – „kolotoč zmien“
  2. Individuálny kalendár – absolútne nepravidelná prac. doba. Táto voľba bola zrušená. Historicky je možné ju vyvolať pri zadaní hodnoty INDI_KAL do premennej pre odborníkov a_xxc4

ad. 1) Nepravidelné pracovné doby 


Teraz sa dá zamestnancom nastaviť pracovná doba, ktorá sa definuje ako cyklus po sobe nasledujúcich pracovných dôb (zmien). Tieto sa nastavia v príslušnom číselníku a potom sa jednoducho skladajú za sebou do cyklov.

Nastavte si  číselník pracovných dôb (zmien), ktoré budete u zamestnancov používať. Napr. ranná zmena–7,5 h, voľno 0 h, odpoledná zmena 7,5 hod, nočná zmena ....

Pokiaľ niektoré príplatky patria len za časť zmeny alebo zmena trvá do druhého dňa, tak zmenu pri vytváraní rozdeľte na vhodné intervaly - viď. obr.  


Ku každému intervalu v zmene môžete priradiť jeden alebo viac príplatkov.

Príplatok za prácu vo sviatok, SO a NE  – sa pridá pri zahájení mesiaca automaticky, ale iba v prípade, že sviatok alebo SO,NE pripadol na deň začiatku zmeny. Ďalej je možné doplniť nočnú, odpolednú zmenu a príplatky za sťažené pracovné prostredie alebo zmennosť.

 

Pre stanovenie správneho cyklu musíte najprv určiť, či a v akom intervale sa u zamestnanca zmeny opakujú.

a) Pokiaľ sa opakujú, tak nastavíte cyklus s daným počtom dní - napr. nastavenie zamestnanca, ktorý pracuje v pondelok,  štvrtok, piatok a sobotu bude nasledujúce: nastavíte 7 denný cyklus, kedy na dni kedy nepracuje zadáte voľno:


Položka „Korekcia fondu“ môže obsahovať počet hodín, o ktoré sa navýši FPD oproti súčtu hodín z cyklu. A tento cyklus nakoniec priradíte zamestnancovi od určitého dáta a dni  v cyklu. ( Napr. od 1.1.2015 a je to 5. deň v cyklu. )

b) Pokiaľ nie je možné nájsť v pracovnej dobe opakujúci sa cyklus zmien, potom je možné zostaviť cyklus zo všetkých typov zmien a každý mesiac tieto ručne pred zadaním neschopností a zahájením mesiaca nastaviť v kalendári a to kliknutím na príslušný deň a výberom zmeny pre tento deň. Dni nastavené v kalendári ručne sú rozlíšené farebne (napr. ručne zrušená zmena v sobotu 31.1.). Vyrovnávacie obdobie (VO) je nastavené počtom dní jeho trvania (definuje sa v cykle) a dňom začiatku + určením, o ktorý deň v cykle sa jedná. Program potom automaticky určí rozsah VO a tiež rozdiel oproti "Použiteľnému fondu PD" (vypočítaný ako počet hodín za VO pri rovnomernom určení PD). Na základe týchto hodnôt môže užívateľ ručne zasahovať do kalendára tak, aby rozdiel bol čo najnižší. Prípadný rozdiel by mal zamestnanec obdržať formou príplatku za nadčas.

Takto vytvorené cykle nakoniec priradíte zamestnancovi od určitého dáta a v určitom dni cyklu. Napr. viď. obr. zamestnancovi je priradený od 1.1.2015 6-denný cyklus, nakoľko 1.1. je štvrtok, čo je 4 deň v nami nastavenom cykle, musíme do pola poradie dňa zadať 4. Tým je zaistené jeho nastavenie aj v ďalších mesiacoch (cyklus sa neustále opakuje).

 

Obidve nastavenia je možné vykonať a meniť na dvoch miestach. V personalistike alebo priamo vo výkazoch práce. Pokiaľ budete potrebovať zamestnancovi/všetkým zamestnancom s rovnakým cyklom upraviť FPD – napr. zrušiť/presunúť plánovanú zmenu je možné toto upraviť priamo v kalendári konkrétneho mesiaca a to dvojklikom na príslušnú dĺžku zmeny v konkrétnom dni. Napr. nastavením zmeny na 31.1.2015 docielime rozdielu za VO len 30 min.


Pri zmene  program automaticky nastavuje VO - je zobrazené vždy to VO, v ktorom v danom mesiaci platí pre prvý deň mesiaca. Tzn. že až u 3/2015 (nie u 2/2015) je zobrazené nové VO:

ad. 2) Individuálny kalendár - zrušené.


(nastavuje sa fond prac. hodín platný pre každý mesiac. Nastavenie je možné vykonať a meniť na dvoch miestach.)


Nastavuje sa fond prac. hodín platný pre každý mesiac. Nastavenie je možné vykonať a meniť na dvoch miestach, a to ako v platovom výmere (prvotné nastavenie), alebo potom, každý mesiac vo výkazy práce.

Viď kolónka FPD (fond pracovnej doby):