1.3 Dovolenka

Dovolenka


Tu sa eviduje dovolenka a jej vývoj v jednotlivých mesiacoch. Záznam mesiaca sa vytvorí, resp. prepočíta, vždy pri spracovaní miezd. Program automaticky vypočíta všetky hodnoty vrátane krátenia za pracovnú neschopnosť.

Do 60 odpracovaných dní v roku je zamestnanec v režime tzv. nároku za odpracované dni. V tomto režime má nárok na 1/12 ročného nároku za každých 21 odpracovaných dní (za odprac. deň sa považujú aj dni čerpanej dovolenky atď. podľa predpisu). Hodnota „zákonného nároku“ je na páske vo výške celého ročného nároku (20 alebo 25 dní) a hodnota skutočného nároku zohľadňujú odpracované dni. Na nárok 25 dní dovolenky pri dovŕšení 33 rokov program užívateľa o tejto skutočnosti upozorní.  Po 60 odpracovaných dňoch v roku zamestnanec prechádza do tzv. režimu ročného nároku a vzniká mu ročný nárok (20 alebo 25 dní). Ten zamestnanec „vidí“ na páske. Skutočný nárok zohľadňuje ďalej odpracované mesiace a slúži ako informácia pre management/zamestnanca  o skutočnom stave dovolenky (môže byť aj záporný) k danému mesiacu. Pokiaľ je PP ukončený, potom je v takom prípade nutné zraziť (vytvoriť mínusom) počet prečerpaných dní dovolenky kódom 501 – preplatená dovolenka.

Pokiaľ v mesiaci výpočtu vznikne zamestnancovi nárok na dovolenku za odpracované dni (odprac. dni v roku<60), potom program zistí výpočtom pracovných dní do konca PP, alebo do konca roka, menší z dátumov, či zamestnanec pravdepodobne odpracuje 60 dní v roku. Pokiaľ áno, potom do zákonného nároku použije ročný nárok (jeho časť), pokiaľ nie, potom do zákonného nároku bude načítať tzv. nárok za odpracované dni (v programe označený ako skutočný nárok).



Typ: Pokiaľ chceme upraviť zostatok dovolenky z minulého roka, tak existujú 2 možnosti:

Po spracovaní mesiaca tu upravíte zostatok z min. roku, ale potom už nemôžete tento mesiac znovu prepočítať.

Doplníte tu 12-ty mesiac predchádzajúceho roka (v januári program hľadá zostatok z min. roka v decembri roku predchádzajúceho) a v ňom si hodnoty upravíme tak, aby skutočný zostatok dovolenky bol taký, aký potrebujete previesť. Úpravu odporúčame vykonať pomocou pola Korekcia v roku.

V prípade krátenia dovolenky za neospravedlnenú absenciu sa použije kód 502. Túto mzdovú položku je vhodné priradiť si ako podradenú mzdovú položku k mzdovej položke 551 - neospravedlnená absencia, 552 - neplatené voľno - tak si zaistíte pripomenutie o krátenie dovolenky za neospravedlnenú absenciu, neplatené voľno priamo pri ich zadávaní.

 

Pri editácii jednotlivých spracovaných mesiacov dovolenky Vám program umožní meniť tieto polia:

čerpanie v mesiaci – po spracovaní mesiaca sa údaj opäť prepíše údajom z výkazu práce

ZMR – zostatok dovolenky z min. roka. Automaticky sa preberá zo skutočného zostatku dovolenky v 12 mesiaci predchádzajúceho roka. V priebehu roka potom zo ZMR predchádzajúceho mesiaca.

Korekcia v roku – týmto údajom môžete ovplyvniť ročný nárok na dovolenku alebo jeho pomernú časť.

Krátenie ručné – umožňuje pri ručnom vstupe krátiť dovolenku o zadaný počet dní

Pozor!!!! Pokiaľ máte zamestnanca na dobu určitú a vyplníte ihneď pri nástupe ukončenie PP, program automaticky pri spracovaní mzdy prepočítava nárok na dovolenku.


Nepravidelná PD, zmena v rozvrhu pracovnej doby (PD) a prepočítaný nárok na dovolenku


Nárok na dovolenku sa definuje v platovom (mzdovom) výmere (PV).


Napr. pokiaľ je týždenná PD definovaná ako 2 dni / 16 hodín:


Výpočet koeficientu je nasledujúci:

1. zistíme priemerný počet dní v týždni podľa vzorca: počet plánovaných smien na stanovenú PD/52,143 (toto je koef. priemerného počtu týždňov v roku) - ten by mal byť zadaný v PV v počte dní v týždni v definícii úväzku (v našom prípade 2).

2. priemerný počet dní v týždni/5=0.4

Program týmto koeficientom prepočíta základný nárok na dovolenku (malo by byť 20 pri 4 týždňoch), ktorý v tomto prípade predstavuje : 8,0 dní - prepočítaný ročný nárok.


Ďalej program prepočíta už čerpané dni dovolenky v danom roku a tiež ZMR. K tomuto prepočtu použije program koeficient vypočítaný pomocou vzorca: priemerný počet smien v týždni aktuálneho PV / priemerný počet smien v týždni minulého PV.


Identická situácia môže nastať pri zmene úväzku z 2/20 na 3/30.  U tejto smeny bude naopak koeficient prepočtu dovolenky 3/2=1,5. Týmto koeficientom bude prepočítaná čerpaná dovolenka za 1-6 a tiež ZMR.