Nastavenie zamestnanca
U zamestnanca, ktorého ste si uložili ako "Nového" v zozname zamestnancov, budete ďalej doplňovať ďalšie nastavenia v príslušných záložkách.
Osobné a rodinné údaje
V tejto obrazovke prebieha nastavenie základných a osobných údajov zamestnanca.
Adresy
Ak potrebujete zmeniť adresu, tak buď použitím „Zmeniť adresu“ zmeníte údaje alebo použitím možnosti "Nová" zadáte novú adresu a potvrdíte voľbu „Nastaviť ako platnú“.
Ak má zamestnanec okrem trvalého bydliska ešte aj ďalšiu adresu, na ktorej skutočne býva, zapíšete ju použitím tlačítka "Nová" a potvrdíte, že ide o korešpondenčnú adresu.
Dôchodky
Toto pole slúži pre zápis všetkých dôchodkov, ktoré zamestnanec poberá (alebo poberal). Nový dôchodok zapíšete voľbou "Nová" - zvolíte dátum priznania a druh dôchodku z ponuky.
K jednému zamestnancovi môžete zadať neobmedzený počet rôznych typov dôchodkov. Tieto sú definované dátumami platnosti a môžu sa vzájomne prekrývať. Na toto naväzuje nový prehľad :
Tu sú zobrazení zamestnanci s dôchodkami a u každého typu dôchodku sú vyznačené jeho možné mzdové dopady. Dôchodky je možné sledovať z rôznych hľadísk a kontrolovať nastavenie hodnôt majúcich vplyv na mzdu z príslušného hľadiska. Napr. zaškrtnutím nároku na zľavu na dani
Dátum dovŕšenia dôchodkového veku - tu si môžete dopredu nastaviť deň vzniku nároku na starobný dôchodok (pomôckou Vám bude odkaz na Kalkulačku pre stanovenie dôchodkového veku u zamestnanca). Správne vyplnenie tohto údaja Vám zaručí následné správne vyplnenie evidenčného listu dôchodového poistenia aj v prípade, že si zamestnanec nepožiada o starobný dôchodok pri dovŕšení veku a ďalej pokračuje v pracovnom pomere..
- Nastavenie pre ISPV – dôležité nastavenie pre firmy, ktoré majú povinnosť poskytovať údaje ISPV (informačný systém o priemernom zárobku), alebo pre firmy, ktoré chcú využiť možnosti tvorby štatistík a grafov. Pokiaľ budú údaje vyplnené, je možné potom z Premiera exportovať výstup do programu ISPV (možnosť stiahnuť na www.trexima.sk) a v ňom rôzne štatistiky vyhodnocovať. Export súboru sa nachádza v „Prehľady k mzdám – prehľady – ISPV“.
- Nastavenie pre exekúcie – tu musíte nastaviť potrebné údaje pre stanovenie nepostihnuteľnej čiastky u zamestnanca, ktorý má exekúciu. V prípade, že tieto nenastavíte, nebude sa exekúcia automaticky počítať. Údaje týkajúce sa konkrétnych prípadov exekučných zrážok zo mzdy sa zadávajú v záložke Mzdové údaje.
- Údaje zo ZL – choroby – tu môžete zadať nemoc zo zápočtového listu od predchádzajúceho zamestnávateľa. Jednak sa pri prípadnom prepustení opíšu na ZL a tiež slúžia pre sledovanie ochrannej doby.
Nastavenie poistného
Kliknutím na skratku ZP sa otvorí okno – „Zoznam hlásení“, tu je možné vytvoriť/editovať/vymazať podanie k danému zamestnancovi. Jednotlivé hlásenia si program eviduje v časovom slede. V prípade, že tu hlásenie nevyplníte pri nástupe/výstupe zamestnanca, je možné toto vykonať hromadne pri mesačnom hlásení na ZP – „Zamestnanci – prehľady – Hlásenie ZP“ – viď. samostatná kapitola.
Nepravidelný príjem ZP - nastavenie nepravidelného príjmu pri dohodároch z hľadiska zdravotnej poisťovne.
Číslo poistenca ZP sa spojí so zamestnancom, ktorý má pridelené od ZP rodné číslo a podľa pokynov ZP musí na prvom prihlásení figurovať.
Občan s preukazom ZŤP - nastavenie zamestnanca, ktorý je držiteľom preukazu ZŤP pre účely platenia odvodov v zníženej sadzbe do ZP (zamestnanec 2%, zamestnávateľ 5%).
Odpočítateľná položka v ZP - zamestnancovi s týmto nastavením bude priznaná odpočítateľná položka zo zdravotného poistenia.
Vedľa tlačítka história je možnosť si vytlačiť tlačivo Oznámenie zamestnanca o nároku odpočítateľnej položky.
Dlhodobo nezamestnaný - zamestnancovi nebudú rátané odvody do ZP a SP do zákonom stanovej výšky.
Iná sociálna poisťovňa - nastavenie inej ako tuzemskej SP, v prípade zaregistrovania firmy pre účely platenia odvodov v inej krajine EÚ. Je nutné ju nastaviť v „Parametroch miezd pod Viac správ SP".
Prihlásený k DDS (II. pilier) - vo výplatnej páske sa pre informáciu pre zamestnanca vykáže aká čiastka bude odvedená zo SP do II. piliera.
Nerezident vyslaný do ČR – daň sa počíta podľa právnych predpisov štátu trvalého bydliska. U zamestnanca v daňových údajoch zaškrtnite voľbu „ vyslaný zamestnanec´´. Program v tomto prípade nebude u takéhoto zamestnanca počítať daň a túto je nutné zadať pomocou mzdovej položky s doporučeným kódom 953 priamo do výkazu práce pre daný mesiac.
Údaje k PP
Zákazka – ide o nastavenie „stálej“ alebo najčastejšej zákazky u daného zamestnanca. Tá je potom automaticky navrhovaná pri spracovávaní časových prehľadov.
Syntetika a analytika pre nákladové a záväzkové účty – u štandardných zamestnancov odporúčame nič nevypĺňať, napr. u konateľov, či členov štatutárnych orgánov je možno nastaviť 366 (nahradí 331).
Stredisko – viď. Zákazka
Výplatné miesto – v rámci jedného strediska môže byť niekoľko miest pre výplatu miezd v hotovosti.
Individuálne účtovanie - syntetiky a analytiky pre nákladové a zäväzkové účty - u štandardných zamestnancov odporúčame nič nevypĺňať, napr. úri konateľoch či členoch štatutárnych orgánov možno nastaviť 366 (nahradí 331).
Identifikátory - do jednotlivých identifikátorov si môžete vpisovať ďalšie označenia zamestnanca, podľa ktorého by potom pre vás malo zmysel triediť zamestnancov. Toto triedenie potom môžete vykonať v zobrazení "kompletná personalistika" alebo pomocou vytvorenia vlastného pohľadu.
Pracovné zaradenie
Tu sa definujú všetky parametre určujúce a charakterizujúce pracovný pomer zamestnanca.
Týždenný úväzok a pracovná doba sa vypĺňa cez tlačítko – Výmer.
Pokiaľ meníte typ pracovného úväzku, tak je pod Individuálnym kalendárom nová kolónka pre prepočet koeficientu dovolenky (viď. oddiel „dovolenka“).
Ročný nárok na dovolenku - pri zadaní nároku na dovolenku sa vždy zadáva celý ročný nárok, tzn. 20 dní alebo 25 dní pri dovŕšení 33 rokov, pokiaľ nie je kolektívnou zmluvou stanovený vyšší, či v prípade nepravidelnej pracovnej doby. V prípade nástupu zamestnanca v priebehu roka si program sám stanoví skutočný krátený nárok na dovolenku.
Typ PP – prenáša sa zo záložky Nastavenie poistného, Typ PP.
Nepravidelný príjem - nastavenie nepravidelného príjmu pri dohodách z hľadiska Sociálnej poisťovne. V prípade, že príde k vyplateniu mzdy po ukončení PP, tak toto nastavenie netreba nastaviť, stačí dať prerátať mzdu vo výkaze práce za daný mesiac a program už ráta mzdu ako nepravidelný príjem.
Status - Aktívny (po ukončení PP sa bude zobrazovať v zozname ako Spracovanie miezd, Výkaz práce-všetci zamestnanci) alebo Neaktívny (po ukončení PP sa nebude zobrazovať v zoznamoch).
Štatutár + Podiel aspoň 50% majetkovej účasti - ak budú obidve nastavenia zakliknuté, v tom prípade sa nebude rátať u zamestnanca na HPP garančné poistenie za zamestnávateľa a taktiež sa toto nastavenie prenesie do Registračného listu.
Nastavenie stredísk - možnosť nastaviť podiel pracovného úväzku u zamestnanca do viacerých stredísk.
Mzdové údaje
Mzdový výmer sa zadáva cez tlačítko Výmer – a to vždy cez F3 – Nová.
V personalistike - mzdové údaje - údaj "Prav. náhr." si môžete doplniť pravdepodobný priemer pre náhrady, ktorý program použije v prípade, že v predchádzajúcom kvartály bolo menej ako 21 odpracovaných dní. Aj v tomto prípade je nová ikona pre históriu zmien.
Toto nastavenie použijete aj pri nástupe zamestnanca. Program používa uvedenú nastavenú hodnotu vždy, pokiaľ je v štvrťroku odpracovaných menej ako 21 dní, preto je vhodné vždy po skončení každého štvrťroka overiť, či u zamestnancov, u ktorých je na ďalší štvrťrok používaný pravdepodobný priemer, je táto hodnota nastavená správne - týka sa to prípadov, kedy si tieto hodnoty nastavuje sám uživateľ t.j. nevypočítajú sa automaticky z nastavenia (napr. zo základnej mzdy), pretože to užívateľovi nevyhovuje, alebo má v internom predpise popr. kolektívnej zmluve stanovený odlišný spôsob určenia pravdepodobného zárobku.
Tu sa nastavujú:
Trvalé individuálne zložky – tlačítko „Nová“ – vyplníte kód mzdovej položky a čiastku. Pozor pokiaľ sa jedná o mzdovú položku, v ktorej sa čiastka nezadáva priamo, ale počíta sa, potom tu zadávate „Sadzbu“. Zaškrtávacie pole „Doplniť pri zahájení“ sa nechá zakliknuté. Pri zahájení mesiaca bude táto položka automaticky doplnená do výkazu práce za daný mesiac.
Individuálne položky – v prípade, že potrebujeme nastaviť inú sadzbu u mzdovej položky pre tohto konkrétneho zamestnanca odlišne od ostatných, tak túto položku so sadzbou tu vyplníme, ale zaškrtávacie pole „Doplniť pri zahájení“ necháme nezakliknuté. Táto položka sa automaticky nedoplní pri zahájení mesiaca, ale akonáhle ju ručne použijete vo výkazy práce – položka použije sadzbu nastavenú v personalistike.
Daňové údaje
Základné nastavenie pre uplatnenie nezdaniteľných čiastok. U daňového zvýhodnenia/zliav na vyživované deti nestačí len políčko zakliknúť, ale musí byť tiež vyplnený dátum vzniku nároku na toto daňové zvýhodnenie a rodné číslo dieťaťa. U viac detí musí byť zadaný nárok vzniku pre každé dieťa zvlášť. Pokiaľ dieťa dosiahne 18 rokov, mal by byť vyplnený tiež dátum do (škola vždy vyhotoví potvrdenie štúdia do určitého dátumu). V prípade, že toto nebude vyplnené bude na túto situáciu program upozorňovať každý mesiac pri spracovaní miezd v hromadnom hlásení. Čiastka zľavy/bonusu bude priznaná.
U nastavení zliav/nezdaniteľných čiastok je nutné vždy vyplniť dátum od. Jediná položka kde toto nie je nutné je základná zľava/nezd. čiastka (u nej stačí zakliknúť).
Daňové nastavenie u zamestnanca je nastavením Kmeňových údajov, tj. platí pre všetky súčasne trvajúce pracovné pomery tohto zamestnanca.
Systém zdaňovania – Program teraz automaticky zdaňuje všetky PP daného zamestnanca v mesiaci na jeden PP, tak aby výpočet výslednej dane bol v súlade so zákonom o daniach z príjmu. Automaticky budú zo spoločného zdaňovania vylúčené tieto PP : konatelia, spoločníci, členovia družstiev, členovia štatutárnych orgánov, a to v prípade, že nebudú mať podpísané vyhlásenie k dani. Ďalej bude automaticky vylúčený člen štatutárnych orgánov - nerezident.
V prípade, že užívateľ požaduje samostatné zdanenie niektorého PP, použije voľbu „zdaňovať individuálne“ v nastavení poistného v karte konkrétneho PP zamestnanca. Táto voľba vylúči tento PP zo spoločného zdaňovania ostatných PP a vylúči tiež použitie zliav a odpočtov u tohto PP. Z kmeňového nastavenia bude rešpektované len to, či podpísal (nepodpísal) vyhlásenie na daň. Túto voľbu je možné napr. použiť u príspevkovej organizácie, kedy zamestnanec pracuje na viacerých projektoch (má viac PP) a vyžaduje sa pre každý z nich viesť kompletný mzdový list a výplatnú pásku.
Vyúčtovanie a potvrdenie dane - Program sa už nepýta na iné PP zamestnanca, ale automaticky do týchto výstupov zahŕňa všetky PP daného zamestnanca. Také uložené výstupy potvrdenia a vyúčtovania sa teraz vzťahujú ku kmeňovej karte a nie k PP zamestnanca.
Podpísal prehlásenie – má vplyv na spôsob výpočtu dane u zamestnanca podľa zákona o dani z príjmov.
Evidencia Materskej a Rodičovskej dovolenky - dôležité pre správne vyplnenie ELDP, zahájenie mesiaca a štatistické výkazy obsahujúce stavy zamestnancov. Pokiaľ u rodičovskej dovolenky zamestnanec na rovnaký PP pracuje (s nižším úväzkom) je nutné trvanie tejto rodičovskej rozdeliť do príslušných intervalov a zakliknúť voľbu „Pracuje behom rodičovskej“.
Pošta
Táto záložka slúži k evidencii pošty určenej danému zamestnancovi a tiež pomocou nej môžete tlačiť obálky pre odosielanie pošty zamestnancovi - zvolíte si požadovaný typ obálky.