Pokiaľ používame elektronický obchod paralelne s "klasickým predajom", je žiaduce spravovať len jedny dáta a to najlepšie v systéme PREMIER, kde je k zásobám aj najviac informácií. Na ftp server (aplikácia E-shopu) je treba dostať informácie o cenách, stave zásob, atď...Toho sa docieli následnou definíciou podľa obrázku č. 2 (Modul Sklad - Cenník/E-shop - Publikovať cenník). Definícií môže byť neobmedzené množstvo, to znamená že môžeme mať napr. aj viac rôznych e-shopov.
Obr. č.1 Zoznam definícií importov/exportov
Obr. č. 2: Príklad nastavenia exportu skladových kariet na E-shop
- V záložke "Všeobecné" sa nastavuje spojenie s E-shopom. Je nutné zadať ftp adresu a prístupové heslo (platí len pre export na e-shop, u importu objednávok to nie je treba)
- Ďalej sa zvolí formát výstupného súboru. V systéme bol zvolený najčitateľnejší a najpoužívanejší formát csv. Jeho požadovanú štruktúru si nadefinujete v záložke "Výstupné údaje - katalóg/cenník/odberatelia"
- Pokiaľ sa majú na e-shop prenášať aj obrázky, odporúča sa pri prvom prenose zvoliť "všetky". Po prvom prenose zaškrtnúť napr. synchronizovať len zmenené. Je to z dôvodu väčšej kapacity obrázkov, kde by sa zbytočne zaťažovala sieť aj doba synchronizácie.
Obr. č. 3: Príklad nastavenia štruktúry csv súboru pre export skladových kariet
- Vo výstupných údajoch sa ponúknu všetky údaje z tabuľky skladových kariet (cca 220). Vy si vyberiete len tie, ktoré potrebujete vrátane ich poradia. Ďalej sa v súbore nachádzajú crossreferencie, priradené obrázky, poznámky k obrázkom. Ďalej informácie o budúcom stave zásob (objednané, na ceste, k dispozícii).
- Ďalej nastavíte názov súboru, ktorý sa vytvorí na ftp serveri a popr. filter, kde možno určiť ktoré karty sa majú len prenášať (napr. všetko mimo paliet,...).
- Spolu s exportom cenníku možno nastaviť aj export "číselníka sortimentov", "zákazníckych cenníkov" (pomocník pre tvorbu zliav), "zoznamu partnerov".
Následnú synchronizáciu na ftp server spustíte buď tlačidlom "Synchronizovať všetky povolené" alebo "Synchronizovať cenník" (len vybrané definície). Po úspešnom prenesení na server sa zapíše aktuálny dátum a čas posledného zdarného prenosu.
Definícia importu objednávok a partnerov z E-shopu
Import z objednávok je technicky zložitejší, lebo sa s týmto musí udržovať adresár partnerov, vrátane iných dodacích adries, popr. viac kontaktných osôb, ak je zákazníkom väčšia firma s rôznymi nákupcami. Toto všetko sa snaží mať systém PREMIER automaticky pod kontrolou. Jediné, čo je treba nastaviť, je súbor generovaných objednávok. A to buď na serveri (aplikácia E-shopu), tak aby zodpovedal štruktúre pre program PREMIER, alebo sa vytvorí importný mostík v programe PREMIER, ktorý zaistí premenu na tento formát.
Obr. č. 4: príklad nastavenia importu objednávok zo serveru
- Tu sa nastavuje hlavne zdrojový zoznam objednávok, cieľová dokladová rada objednávok a číslo skladu. Pre import z E-shopu sa odporúča používať pre prehľadnosť samostatnú radu objednávok.
- Zdrojový zoznam objednávok môže obsahovať aj staré, v minulosti už importované objednávky. Pripoja sa len nové.
- Do importného súboru možno zapisovať aj akékoľvek údaje, ktoré sa majú aktualizovať na karte partnera (napr. súhlas so zasielaním ponúk).
Súbor objednávok (priamo stiahnutých alebo po úprave importným mostíkom) musí byť vo formáte csv s 5 resp. 6 stĺpcovou štruktúrou. Tá je navrhnutá tak, aby išlo importovať čokoľvek bez budúceho obmedzenia:
Štruktúra:
tabuľka; číslo objednávky; názov údaja tabuľky; hodnota; [číslo položky]; [číslo rozčlenenia]
1. stĺpec tabuľka môže nadobúdať štyri hodnoty:
- OB_IN (hlavička objednávok)
- POL_OBIN (položky objednávok)
- POL_SDT (ďalšie vynútené rozčlenenia, napr. farby, veľkosť,....)
- PARTNERI (údaj, ktorý sa má aktualizovať na karte partnera)
2. stĺpec číslo objednávky je unikátne číslo objednávky generované z e-shopu. Zároveň relačne určuje, ktoré položky (POL_OBIN) patria k objednávke. Pri importe do programu PREMIER sa toto zapisuje pod hlavné vnútorné číslo.
3. Stĺpec názov údaja tabuľky určuje, ktorý údaj sa má vyplniť. Zoznam s popisom údajov sa nachádza pod tlačidlom. Výberom požadovaného údaja sa tento skopíruje do schránky (clipboardu) pre následné napr. programovanie importného mostíku.
4. Stĺpec hodnota obsahuje hodnotu údaja. Desatinné čiarky u numerických výrazov musia byť reprezentované čiarkou alebo bodkou, napr. 10025,50 alebo 10025.50. Dátumové údaje potom podľa zvoleného formátu. Implicitne je DD.MM.RRRR. Logické hodnoty potom písmenami .T. alebo T alebo Y alebo A ako "Pravda", všetko ostatné ako "Nepravda".
5. Stĺpec je číslo položky (riadok objednávky), môže to byť napr. aj poradové číslo. V rámci jednej objednávky musí byť riadok objednávky unikátny. Vypĺňa sa u tabuľky POL_OBIN, popr. POL_SDT.
6. Nepovinný stĺpec sa používa v prípade, že položky (riadok objednávky) ďalej rozčleňujeme napr. na veľkosti, farby, sériové čísla....Vyplňuje sa len u tabuľky POL_SDT.
Importný mostík
Ak nie je súbor objednávok vo vyššie uvedenom formáte čitateľnom pre IS PREMIER, musí sa zhotoviť importný mostík, viď obrázok (napr. priamo firmou PREMIER system). Po stiahnutí súboru z www, sa súbor objednávok zapíše do zložky...premier\import\e_shop\obj_*, kde sa vygeneruje aj unikátny názov súboru a to pre prípad, aby nedošlo ku kolízii, napr. v sieti alebo pri spracovávaní viacerých súborov objednávok naraz. V importnom programe použite premennú ob_import, v ktorom bude celá cesta k súboru vrátane názvu, napr.
„…\import\e_shop\obj_20090422153555.txt“.
Importným mostíkom prevedený súbor sa potom musí volať rovnako (pôvodný je nahradený) alebo sa zmení premenná ob_import na konci importného mostíku, tak aby obsahovala prevedený súbor objednávok vrátane cesty.
Spôsoby načítania objednávok z E-shopu
Objednávky z E-shopu možno načítať dvomi spôsobmi.
Provizórne, pravidelne alebo po zistení, že sa v e-shope vyskytuje nová objednávka (napr. príde z E-shopu informačný e-mail), môžete tieto naimportovať priamo v zozname definícií (obr. 1) , tlačidlom "Synchronizovať všetky povolené" alebo "Synchronizovať objednávky". Druhou možnosťou je načítanie z modulu objednávok a to voľbou F3 - Nová: 6 - Načítať z E-shopu.
Pri načítaní sa Vám zobrazí nasledujúca potvrdzujúca obrazovka, kde je zobrazený aj stav partnera v systéme, popr. stav dodacích adries alebo kontaktných osôb. Nenájdení partneri (alebo ďalšie dodacie adresy) budú automaticky pridané do adresára, pokiaľ sa v tomto zozname ručne nepriradí k existujúcim (tlačidlo "?"). Vedľa navrhnutého čísla objednávky je tlačidlo na zobrazenie detailov.
Po stlačení OK (F2) sa objednávky zapíšu do systému. Po načítaní do systému už prebieha klasická práca, ako je vyhodnotenie objednávok, objednávanie u dodávateľov...