9.2 Postup vytvorenia príjemky (údaje príjemky)
- Former user (Deleted)
- Former user (Deleted)
- Former user (Deleted)
Postup vytvorenia príjemky (údaje príjemky)
- Výber dodávateľa - sa urobí zadaním akéhokoľvek znaku zo zoznamu dodávateľov, tzn. skratky, názvu, adresy mesta apod. Program podľa výskytu týchto znakov v zozname fulltextovo vyhľadá príslušného partnera. Pokiaľ sa jedná o nového dodávateľa, stačí pri výbere partnera (ikona otázniku) kliknúť myšou na políčko "Pridať nového partnera".
Číslo príjemky - štruktúru číslovania príjemiek možno nadefinovať v dokladovej rade (Účtovníctvo - Nastavenie, osnova denníky- Dokladové rady) alebo sa u prvej príjemky zadá ručné číslovanie, pričom pre každú nasledujúcu príjemku program pridá číslo 1.
Pozor!
V prípade používania viacerých dokladových radov nie je možné používať rovnakú štruktúru číslovania.Štruktúry číslovania musia byť v prípade používania viacerých dokladových radov nastavené, inak program bude doklady v rôznych dokladových radách číslovať vzostupne naprieč všetkými dokladovými radmi.
- Druh príjmu - v tomto poli sa volí druh príjmu na sklad. V module Zoznam skladov/pohybov - Druhy pohybov sa robí definovanie jednotlivých druhov skladových pohybov pre rozlíšenie príjmov, prevodov a iných pohybov.
- Výber zákazky a strediska - sa robí zadaním čísla zákazky/strediska alebo názvu (stačí aj časť čísla alebo názvu).
- Dátum vystavenia - ponúka sa aktuálny (systémový) dátum.
Vyplnenie ostatných políčok je nepovinné a možno ich vyplniť podľa potrieb užívateľa (Objednávka, dodací list).
Pozor
Pri zmene dátumu, či zadávania skoršieho dátumu, než je aktuálny dátum v počítači, je treba dávať pozor, aby dátum príjmu nebol neskorší než dátum výdaja - aby na karte nevznikol záporný zostatok.
V dolnej časti príjemky (prepnutie sa pomocou F6), sa robí vytváranie jednotlivých položiek príjemky. Po stlačení klávesy F3 (pridanie položky príjemky) sa zadá inventárne číslo skladovej položky. Skladovú položku možno vyhľadať podobne ako u obchodného partnera, tzn. že do pola "inventárne číslo" možno zadať akýkoľvek znak zo skladovej karty a program automaticky podľa tohto znaku položku vyhľadá. Kliknutím na ikonu otázniku sa ponúkne voľba pre vytvorenie novej skladovej karty. Skladovú kartu možno tiež interaktívne vytvoriť na hornú záložku "Partneri" (Ctrl + F6).
Do voľných položiek vedľa položky "inventárne číslo" sa prenesie názov skladovej karty. Potom sa zadá množstvo, ktoré je prijaté na sklad. MJ sa automaticky prenesie z karty, možno ho však zmeniť. Množstvo možno zadávať tiež v iných merných jednotkách.
Cena na príjemke - nákupnú cenu doplní do príjemky užívateľ podľa DL či prijatej faktúry, záleží podľa ktorého dokladu sa robí naskladňovanie. Pre uľahčenie program ponúkne nákupnú cenu automaticky podľa nastavenia
a) poslednú nákupnú cenu - "Predvoľby globálne - Sklad - Pri zadávaní príjemky/vyst. objednávky ponúkať posledné známe ceny".
b) podľa crossreferencií - viď. údaje Skladovej karty - Crossreferencie.
c) podľa pevnej nákladovej ceny - zadanej na skladovej karte
d) podľa ocenenia vlastného výrobku
Pre stráženie nákupnej ceny a cenových rozdielov medzi jednotlivými dodávkami program ponúka kontrolné hlášky, kedy upozorňuje na rozdiely medzi aktuálnou nákupnou cenou a historickou nákupnou cenou u príslušnej položky. Nastavenie (Predvoľby globálne - Sklad - Automatické hlášky - pole Príjemky). Tu má užívateľ možnosť si určiť percentuálny rozdiel medzi nákupnými cenami, pri ktorom požaduje upozornenie.
Pri zadaní ceny za mernou jednotkou sa automaticky spočíta celková cena príjmu zásob. Pole "Váha" - ukazuje váhu tovaru podľa nastavenia v základných údajoch skladovej karty. Pokiaľ je nastavený na skladovej karte aj prepočet na balenie alebo paletu, možno množstvo zadávať aj z týchto polí.
- Pokiaľ má skladová karta nastavené vynútené rozčlenenie, vyzýva program k označeniu každého kusa či ich skupiny
- Každú položku príjemky možno individuálne predkontovať. Program účtuje automaticky všetky pohyby. Rovnako možno individuálne na každú položku doplniť zákazku či stredisko.
- Zľava. Pokiaľ bola na dodávke poskytnutá zľava, vytvorí sa kombináciou kláves Ctrl + S, alebo doplnením zľavy do kolónky "Zľava" v položke.
- Prepnutím sa späť do hornej časti faktúry (F6 alebo Esc) a uloženie klávesou F2.
Odporúčanie!
Pri vytváraní príjemiek s veľkým počtom položiek sa odporúča položky po určitom počte (napr. 20) priebežne ukladať a potom vždy zvoliť funkciu (F4 - zmeniť) a pokračovať ďalej. Môže sa stať, že po zadaní väčšieho množstva položiek náhle vypadne prúd, a pokiaľ nemá užívateľ záložný zdroj, doklad je nenávratne stratený. Pri priebežnom ukladaní sú položky už uložené a nie je možné ich stratiť.
Ďalšie údaje k položke
V tejto ponuke možno k položke príjemky definovať ďalšie textové a numerické údaje, ktoré možno potom dosadiť do formulára príjemky. Názvy týchto polí sa definujú v "Správca - Predvoľby globálne - Sklad - Užívateľské popisky v skladových dokladoch".
Doprovodné náklady
Posledným krokom je zadanie doprovodných nákladov do príjemky. Pre vytvorenie príjemky je možné zadať k položkám príjemky tiež doprovodné náklady "F8" na vytvorenie materiálu/tovaru, pričom program automaticky rozpočíta tieto náklady pomerne na jednotlivé položky príjemky (podľa zvoleného kritéria) a premietne ich do nákupnej ceny.
Funkcia pre vytvorenie DN sa nachádza v hornom menu "Položky" alebo v editačnom okne vytvárania položky príjemky.
Spôsob zadania a rozpočet DN je komfortný a má viac variant:
- v absolútnej čiastke
- v percentách ( u firiem, ktoré nedokážu DN napr. dopravu priradiť ku konkrétnym príjemkám).
Ďalej možno DN rozpúštať na:
- všetky položky
- idividuálne ku zvoleným položkám. V tomto prípade je nutné najskôr nastaviť kurzor na príslušnú položku, zvoliť DN a čiastku či percento vpísať do pola pod názvom "Individuálna korekcia položky". Ak naopak nie je žiaduce ku zvolenej položke rozpúštať DN (napr.palety) potom sa zvolí ponuka "Nerozpúšťať súhrnnú korekciu do tejto položky".
Jednotlivé polia 1.,2.,3..slúži pre rozpúšťanie viac druhov DN. Napr. ak chce firma k príjemke rozpustiť DN za dopravu, clo, či manipuláciu. V tomto prípade DN tvoria 3 zložky. Aby bolo možné na príjemke spätne vysledovať, z čoho sa DN skladajú, uvedením týchto zložiek do jednotlivých polí získame dokonalý prehľad o objemu celkových DN, ale tiež o jednotlivých čiastkach.
Užívateľ si môže v poli "Spôsob rozpočítania" zvoliť podľa čoho (akého pomeru) sa majú doprovodné náklady rozpočítať na jednotlivé položky. Možnosti sú:
- podľa základnej ceny,
- podľa množstva,
- podľa hmotnosti,
- podľa počtu balení,
- podľa počtu položiek.
Ide o veľmi kvalitný nástroj pre rozpočet doprovodných nákladov, ktorých štruktúru je možné spätne vysledovať či meniť podľa potreby. Tým užívateľ docieli presného ocenenia skladových položiek a určenie presnej nákupnej ceny skladovej položky.
Doprovodné náklady v cudzej mene
Možnosť zadania doprovodných nákladov v cudzej mene sa aktivuje nastavením "Predbežného ocenenia v cudzej mene" na hlavičke príjemky.
Obsah stránky