4.4 Postup pri vytváraní vydaných faktúr
- Former user (Deleted)
Postup pri vytváraní vydaných faktúr
Pridaním novej faktúry (F3) sa ponúkajú tieto varianty pre vytvorenie novej faktúry:
1) RUČNE
1.krok: Stisk klávesy "Nová" (F3)
2.krok: Výber bankového účtu (kliknutím na ikonu otáznika), na ktorý má byť faktúra uhradená, pokiaľ užívateľ vedie viac ako jeden bankový účet. Automatické dosadenie príslušného bankového účtu sa nastaví v "Predvoľby- Globálne/Užívateľské-Odberatelia/Prevyplnenie faktúry a ..." alebo v "Účtovníctvo- Nastavenie,osnova, denníky - Dokladové rady" vo voľbe "predvolený bankový účet pre fakturáciu a príkazy na úhradu" (táto voľba sa týka každého užívateľa zvlášť).
3.krok: Zmena DIČ. Pokiaľ je účtovná jednotka platiteľom DPH v iných štátoch EÚ, nastaví si tieto DIČ v "Správca - Predvoľby Globálne - Pridelenie DIČ v iných krajinách EÚ" alebo ho možno pridať do zoznamu DIČ z iných krajín EÚ priamo vo faktúre. Výberom iného DIČ sa v tlači faktúry rekapitulácia DPH zobrazí v mene zadanej vo faktúre.
4.krok: Výber odberateľa sa urobí zadaním akéhokoľvek znaku zo skratky, názvu alebo zákazníckeho kódu požadovaného partnera do poľa skratka, a program fulltextovo vyhľadá (podľa výskytu týchto znakov v zozname) príslušného partnera. Pokiaľ ide o nového odberateľa, je možné ho pridať do databázy kliknutím na ikonu otáznika, kde sa ponúkne funkcia vytvorenia nového partnera, prípadne je možné údaje už vytvoreného klienta zmeniť.
5.krok: Vyplnenie ďalších údajov hornej časti faktúry. Výber strediska a zákazky sa robia (podobne ako u odberateľa) zo zoznamu, zoznam všetkých zákaziek, tj. i ukončených, sa zobrazí po zadaní "*" a stlačením klávesy "Enter". Ďalej môže užívateľ označiť, ku ktorej objednávke či dodaciemu listu sa faktúra viaže (len informatívne).
V poli "Dátum uskutočnenia zdaniteľného plnenia", "Dátum pre priznanie DPH" (využitie napr.u dobropisov, kde dátum pre DPH potvrdzuje odberateľ) a "Dátum vystavenia" sa ponúka aktuálny dátum, ktorý je možné ľubovoľne meniť. Program automaticky stráži rozdiel medzi dátumom vystavenia a dátumom uskutočnenia väčší ako 14 dní.
Výber "Forma úhrady" sa rovnako robí kliknutím myši na ikonu otáznika. Pokiaľ zvolíme úhradu v hotovosti, v momente uloženia faktúry sa program opýta, či má vytvoriť pokladničný doklad. Pokiaľ pokladničný doklad vytvoríme, vytvorí sa tým automaticky aj väzba na tento doklad.
Status faktúry (napr. splátkový kalendár, pohľadávka v konkurze, splatná v tovare, pohľadávka u súdu...). Statusy možno definovať v číselníku. Podľa statusu možno filtrovať všetky prehľady pohľadávok (tlačidlo ďalšie upresnenie). Využitie nad správou pohľadávok je široké, napríklad možno lepšie plánovať cash-flow, automaticky navrhovať opravné položky atď.
6.krok: Prepnutie do dolnej časti faktúry (F6).
a) vytvorenie položiek faktúry (F3). V pozícii Text môže byť textové označenie položky. Klávesou (F9) možno aktivovať "Textové vzory", ktoré slúžia k urýchleniu práce (pri prvom vstupe prostredníctvom klávesy <F6> do položiek sa aktivuje okno s textovými vzormi automaticky). V tejto ponuke je možné predom nadefinovať vzory najčastejšie používaných položiek faktúry so všetkými potrebnými údajmi (text, merná jednotka, cena za mernú jednotku, kód DPH, účet pre predkontáciu). Výberom tejto položky sa urýchli práca pri vytváraní faktúry.
b) Ak je účtovná jednotka platiteľom DPH, môže zadávať ceny dvomi spôsobmi, a to zadaním ceny do položky "Čiastka bez DPH" alebo do položky "Čiastka s DPH". V obidvoch prípadoch sa DPH automaticky rozpočíta, avšak v prvom prípade klasickým dopočítaním daného % zo základu dane (tzn.zhora), v druhom prípade podľa patričného koeficientu (tzn.zdola). Výber kódu DPH sa robí kliknutím myši na šípku v pravej strane položky "Kód DPH".
c) V položkách je vhodné rovnako zapísať účtovný predpis pre stranu DAL. Výber účtu sa robí buď zadaním aspoň prvého čísla účtu (napr. 6 a Enter - objaví sa zoznam všetkých účtov začínajúcich číslom 6) alebo časti popisu účtu (napr. tržby - zobrazí sa zoznam účtov obsahujúcich slovo tržby). Zadanie účtu je podmienka pre automatizované zaúčtovanie faktúry do denníku. Nie je však povinná, jej nesplnenie môže pri zápise platieb do denníka spomaľovať a komplikovať prácu.
d) Po pridaní položiek faktúry možno v dolnej časti zapísať vyúčtovanie zálohy (s kladným znamienkom a účtovným predpisom), čím sa automaticky spočíta skutočná cena k úhrade. Zálohu možno automatizovanie priradiť klávesou F9/tlačidlom "Preveriť zálohy <F9>".
e) K položkám faktúry možno kombináciou kláves Ctrl+S priradiť zľavu. Pokiaľ sa z niektorej z položiek nemá zľava počítať, zaškrtne sa pri vytváraní tejto položky voľba "Nezahŕňať do výpočtu súhrnnej zľavy".
f) Pokiaľ je faktúra v zahraničnej mene, klikne sa myšou na pole "Faktúra v cudzej mene", a urobí sa výber z kurzového lístka alebo sa napíše aktuálny kurz. Pokiaľ je faktúra v cudzej mene a je určená tuzemskému odberateľovi, na faktúre sa okrem celkovej čiastky v cudzej mene objaví rozpočet DPH v tuzemskej mene.
g) Hlavička, Doplňujúci text, Päta faktúry - užívateľ si tu môže do faktúry ľubovoľne dosadzovať text podľa potreby. K dispozícii je tu možnosť definovania číselníku textu (ikona otázniku) kde má užívateľ možnosť si najčastejšie používané doprovodné texty uložiť do číselníku a pohodlne z neho pri vytváraní vyberať. Doplňujúci text sa automaticky umiestňuje do stredovej časti faktúry - pod poslednú položku a pätu. Nie je tak potrebné robiť náročné úpravy užívateľských formulárov.
7.krok: Prepnutie späť do hornej časti faktúry (F6) a uloženie dokladu (F2).
Položková časť faktúry - drobné rady
- Možnosť nastavenia akýchkoľvek údajov v zozname položiek, tzn. nastavenia užívateľských pohľadov.
- Možnosť presúvania stĺpcov, horizontálny posuv, dynamické farby (nastavené v skladových kartách).
- Možnosť ľubovoľne meniť poradie riadkov jednotlivých položiek dokladov pomocou zelených šipiek hore a dole pod stĺpcom
- Možnosť súčasného sledovania hlavičky a položiek dokladu bez nutnosti klikania na klávesu F6, tzv. ukotvenie položiek (prístupné pri rozlíšení 1024x768 a vyššom; aktivuje sa kliknutím na "pripináčik").
- Rýchle zobrazovanie detailov bez nutnosti editácie (šípka ">")...
- Na požiadavky užívateľov bolo pridané tlačidlo "Kópia <Shift + F3> (pridať s kópiou) aj do položiek dokladu.
Zúčtovanie zaplatenej zálohy ku konečnej faktúre
Po vytvorení položiek možno klávesou F9/tlačidlom "Preveriť zálohy <F9>" preveriť zálohy v rámci zadaného partnera. Program navrhne všetky zaplatené zálohy v rámci zadaného partnera, pričom pokiaľ je týchto záloh viac, pomocou hviezdičkovej metódy (rovnako ako u príkazov na úhradu) sa vyberú tie, ktoré budú zúčtované na tejto danej konečnej faktúre. Program ponúka ako bežné zálohy, tak zálohy, u ktorých bola odpočítaná DPH (tzv. daňové zálohy), tie však nie sú spočítané do políčka vedľa tlačidla "Preveriť zálohy <F9>", ale do položiek s mínusovou hodnotou základu dane aj čiastky dane (DPH). Viacnásobné zálohy s DPH program umožňuje zlúčiť do jednej položky vo faktúre.
Pozor!
Aby sa zaplatená záloha ponúkala v "Preverení záloh", musí byť na účte v účtovnej osnove, na ktorý je zaúčtovaná, nastavené "ručné párovanie" a že sa jedná o účet záloh. Ďalej musí byť tak ako na zálohe, tak aj na faktúre zadaný rovnaký parameter, ktorý je uvedený v adresári partnerov.
Úhrada faktúry na už existujúcu platbu (skôr vytvorenú)
Pri bežnej práci nastanú prípady, keď sa vytvorí platba/úhrada (banka či pokladňa) skôr ako samotná faktúra. Faktúra sa vytvorí neskôr a otázkou je, ako urobiť spárovanie týchto účtovných prípadov, aby došlo k uhradeniu faktúry a tým pádom k vyrovnaniu na saldokontnom účte.
V tomto prípade je nevyhnutné, aby užívateľ už na účtovnom doklade o platbe/úhrade predvyplnil partnera. Program potom pri vytvorení faktúry (VF, PF) na príslušného partnera automaticky ponúkne ihneď po uložení danej faktúry dotaz o otvorených položkách (tzv. nevypárovaných priamych zápisov v denníku) a ponúkne tvorbu automatického vypárovania (uskutočnenie úhrady) faktúry. Pre toto sledovanie musí byť v "Správca - Predvoľby- Globálne-Odberatelia" zvolené zaškrtnutie "Preverovať nespárované zápisy pri ukladaní faktúry". Všetky tieto rozdiely medzi denníkom a evidenciou faktúr je možné sledovať v module "Daňová kancelária- Priznanie DPH/Kontrola konzistencie VF/PF".
Pozor!
Pokiaľ Vám program pri ukladaní faktúry neponúkne otvorené položky, býva to najčastejšie spôsobené tým, že máte vo faktúre zadaný iný saldokontný účet, ako v priamom zápise v denníku.
Zaokrúhľovanie čiastky
U čiastky k zaokrúhleniu možno vo vydaných faktúrach vybrať z dvoch možností. Prvá možnosť je, že sa čiastka priúčtuje k prvej položke na faktúre.
Použitím druhej možnosti sa zaúčtuje ako ďalšia položka s účtom predvoleným v "Správca - Predvoľby globálne - Účtovníctvo - Zaokrúhľovanie". V tomto prípade je potreba zaškrtnúť v "Správca- Predvoľby -Globálne- Dodávatelia" voľbu "Zaokrúhlenú čiastku zaúčtovať ako ďalšiu položku".
Zľavy
Zľava sa zadáva v editačnom okne vytvárania položky faktúry. Kombináciou kláves Ctrl + S sa ponúknu pre vytvorenie zľavy tri voľby:
- Percentuálna zo súčtu všetkých položiek - urobí zľavu pre všetky položky. Rozpočíta tiež DPH podľa sadzieb.
- Percentuálna na základe aktuálnej položky - urobí zľavu na tú položku, na ktorej sa nachádza kurzor.
- Pevná čiastka - užívateľ urobí zľavu na základe ním vypočítanej pevnej čiastky.
Spôsob účtovania zľavy možno predvoliť v "Správca- Predvoľby- Globálne - Odberatelia - Zľavy".
2) VYTVORENIE NA ZÁKLADE VÝDAJKY/DL
Týmto spôsobom sa faktúra vytvorí automatickým dotiahnutím údajov z výdajky do faktúry. Tento spôsob užívateľ použije v prípade, že behom vytvárania výdajky nevyužil voľbu automatizovaného vytvorenia vydanej faktúry k výdajke (viď Doklady vytvorené z výdajky).
Po stlačení klávesy F3 zvolíme ponuku "Na základe výdajky/DL".
Faktúru možno vystaviť takýmto spôsobom aj hromadne - na základe viacerých výdajok/dodacích listov. Potom sa na faktúre pri každej položke zobrazuje číslo dodacieho listu/výdajky.
V ďalšom kroku je nutné zadať odberateľa, na ktorého bola výdajka vytvorená alebo urobiť výber výdajky klávesou F8, čím sa zobrazí kompletný zoznam nevyfakturovaných dodávok (výdajov zo skladu, ktoré neboli vyfakturované). V ďalšom kroku sa upresní výber výdajky či viac výdajok, pokiaľ je u odberateľa vytvorených viacero výdajok. Faktúru je teda možné vystaviť na základe viacerých dodacích listov = výdajok (označenie sa urobí podobne ako u príkazov na úhradu znakom *).
V ďalšej fáze je možné zadať menu, pokiaľ sa doklad vystavuje v cudzej mene, a prípadnú zmenu kódu DPH, čo nájde uplatnenie predovšetkým u exportných firiem, kde je treba automaticky vystavovať faktúry do zahraničia s iným kódom, resp. nulovou sadzbou DPH. Voľbou "OK" program dotiahne údaje z výdajok/výdajky, kde môže užívateľ robiť prípadné zmeny cez klávesu "F4" v jednotlivých položkách (viď tvorba faktúry ručne). Je treba ešte poznamenať, že pokiaľ sa vytvára faktúra na základe viac dodacích listov, program vo faktúre automaticky priradí ku každej položke príslušné číslo dodacieho listu, na základe ktorého bola vytvorená vo faktúre.
Zoznam nevyfakturovaných dodávok je možné zobraziť v module "Komplexné informácie o odberateľovi" alebo v hornom menu Faktúry- prehľad nevyfakturovaných dodávok.
3) NA ZÁKLADE ZÁKAZKY ALEBO PROCESOV ZÁKAZKY
Týmto spôsobom sa ponúknu nevyfakturované práce na zákazke (viď práce na zákazke v module Zákazky).
4) VYTVORENIE NA ZÁKLADE ŠABLÓNY
Tento spôsob vytvorenia faktúry umožňuje hromadné vystavovanie faktúr v spojení s modulom "Šablóny". V prípade vytvorenia jednej faktúry na základe konkrétnej šablóny sa v prvom kroku zadá názov alebo číslo šablóny, ale pokiaľ sa vystavuje hromadne (viac faktúr naraz), je nutné povoliť hromadnú fakturáciu (ponuka v aktuálnom okne) a stlačiť klávesu "Enter".
V prvom prípade sa okamžite ponúkne 2.krok pre zadanie dátumu vystavenia, uskutočnenia a dátumu splatnosti a následne sa vytvorí faktúra, ktorú je možné pred uložením upraviť.
V druhom prípade sa rozbalí ponuka všetkých šablón, z ktorých je možné vybrať konkrétne šablóny (skupinu), pre ktorú budú faktúry vystavované, a to pomocou hviezdičkovej metódy. Potvrdením výberu sa ponúkne okno pre dáta faktúry a potvrdenie "OK" sa vytvorí a uloží skupina faktúr podľa výberu šablón.
K tlači sa potom hneď ponúkne rozsah všetkých faktúr, ktoré boli v danej chvíli na základe šablón vytvorené.
5) VYTVORIŤ OPRAVNÝ DOKLAD (DOBROPIS) NA ZÁKLADE FAKTÚRY
Načítaním príslušnej faktúry možno automaticky vytvoriť dobropis k príslušnej faktúre. Faktúru je možné vyhľadať zadaním odberateľa následne výberom z faktúr, prípadne rovno pomocou čísla pôvodnej faktúry. Dobropis možno vytvoriť ručne tým, že sa k príslušnej čiastke uvedie záporné znamienko.
6) NA ZÁKLADE OBJEDNÁVKY SLUŽIEB ALEBO PREDPLATNÉHO
Ide o automatické vytváranie faktúry na základe objednávok služieb. Pre túto možnosť musí byť v dokladovej rade vystavených objednávok zaškrtnutá voľba "Objednávka služieb".
Po vybraní tohto spôsobu vytvorenia môžete objednávku vyhľadať zadaním partnera alebo kliknutím na Výber z otvorených objednávok a vybrať si požadovanú objednávku.
Pozor!
V objednávke musí byť zadaný partner, bez zadaného partnera sa faktúra týmto spôsobom nevytvorí.
7) NA ZÁKLADE ZÁLOHOVÉHO LISTU
Ide o prípad, kedy klient zaplatí zálohovú faktúru a užívateľ chce k tejto ZF automaticky vystaviť finálnu faktúru. Program potom sám načíta všetky údaje zo ZF a cez klávesu "F9" potom načíta zálohu pre automatické spárovanie. Využíva sa predovšetkým v prípadoch, kedy je zálohová faktúra identická s finálnou faktúrou.
Program umožňuje hromadnú tvorbu faktúr na základe zaplatených listov. Záloha sa automaticky vypáruje na účte 324.
8 ) POSTÚPIŤ POHĽADÁVKU
Program umožňuje automaticky vytvoriť postúpenie pohľadávky.
Pozor!
Pred samotným postupovaním pohľadávok je dôležité nastaviť nákladový a výnosový účet pre postúpenie pohľadávok. Nastavenie prebieha v "Správca- Predvoľby globálne- Odberatelia- Predvolený účet postúpenej pohľadávky 546/646".
Postup
- Do poľa "%" nominálna hodnota postúpenia pohľadávky" zadáme percento pohľadávky, ktoré postupujeme na postupníka. Samozrejme možno toto percento upravovať individuálne.
- Pokiaľ sa má na postupníka vytvoriť len jedna nová pohľadávka, zaškrtneme "Postúpiť ako jednu pohľadávku".
- V poli "Dokl.rada pre vyskl.pohľadávok" vyberieme pomocou tlačidla"...." dokladovú radu, do ktorej sa postupované pohľadávky odúčtujú (napr. dokladová rada interných dokladov POH - postúpené pohľadávky), a do poľa "Pohľad.účet" doplníme zúčtovací účet.
- V základnom období volíme obdobie pre výber pohľadávok podľa dátumu vystavenia.
- Odberateľa zadávame v prípade postúpenia pohľadávok len tohoto konkrétneho odberateľa. V prípade postupovania pohľadávok viacero odberateľov Odberateľa nevypĺňame.
- V Postupníkovi zadávame partnera, ktorý naše pohľadávky odkupuje.
- Tlačidlom "Uložiť nastavenie" sa ukladá nasledujúce: % nominálnej hodnoty, dokl.rada pre vyskladnenie, pohľadávkový účet, postupník.
- Tlačidlom "Vytvor postúpenie" sa dostávame k výberu konkrétnych faktúr.
- Tlačidlo "Označiť všetko" a Odznačiť všetko" vyberú/zrušia všetkých partnerov pre postúpenie. Klikaním na šípku u konkrétnych partnerov si vyberieme požadovaných partnerov pre postúpenie. Šípkou pod Výberom sa dostaneme do výberu konkrétnych faktúr s možnosťou zmeny čiastky postúpenia. Tlačidlom OK potvrdíme výber faktúr.
- Už len stačí kliknúť na Postúpiť, zadať dátum účtovania a postúpenie je vytvorené.
9. NA ZÁKLADE PRÍJEMKY (VÝKUP ODPADOV)
Program vytvorí faktúru na základe príjemky. Jednu faktúru je možné vytvoriť aj na základe viac príjemiek od jedného partnera naraz.
Pomocou skratky si užívateľ zvolí partnera, ktorému chce fakturovať a program vyhľadá príjemky, prípadne si nechá zobraziť zoznam nevyfakturovaných príjemiek klávesou "F8".
Tiež je tu pre užívateľov k dispozícii filter na sklad a na obdobie.
Obsah stránky