6 Analytika, banky

Analytika, banky


Tu si užívateľ nastavuje analytické členenie operácií a dokladové rady:

1. Analytika členenia operácií


Tu sa definuje Analytické členenie operácií. Slúži k omnoho väčšej prehľadnosti než akú poskytujú samotné základné operácie v peňažnom denníku. Analytické členenie spočíva v tom, že každú operáciu v peňažnom denníku si účtovná jednotka môže podľa svojich potrieb rozdeliť až na 99 analytických operácií. Moduly "Vecné členenie PD" alebo "Súčty a zostatky" potom poskytujú všetky požadované údaje (napr. leasingové splátky, sociálne poistenie, nájom, telefón...).

Analytické operácie si môže účtovná jednotka tvoriť podľa svojho uváženia. Nemajú vplyv na uzávierkové výkazy ani na peňažný denník (vytlačený) určený kontrolným orgánom. 


Príklad definície analytického členenia:


35 Prevádzková réžia...............................01 Leasing auta

                                                         ...........02 Nájom

                                                         ...........03 Telefón

                                                         ...........04 Elektrická energia

                                                         ...........05 Ostatné.

                

Postup pre vytvorenia analytického členenia:

  1. Označenie operácie, ku ktorej budeme pridávať analytické členenie
  2. Stlačiť tlačidlo "Nová"
  3. Definícia analytického členenia
    • kód analytického členenia
    • či ide o zálohy alebo nákup PHM
    • popis analytického členenia
    • nastavenie toho či toto členenie ovplyvňuje základ dane alebo nie
    • § operácie, pod ktorý bude spadať daný príjem (výdaj)
    • či pri použití tohto členenia nie je potrebné, musí byť, môže byť zadané stredisko, resp. zákazka. 


Dokladové rady / skratky


Dokladové rady sú jedným zo základných nastavení celého systému, ktoré sa premieta do takmer všetkých modulov a spôsob počiatočného nastavenia je veľmi zásadný pre nasledujúci chod systému. Dokladové rady umožňujú rozdelenie agendy v jednotlivých moduloch na jednotlivé celky podľa najrôznejších kritérií v účtovníctve, vo fakturácii, v sklade a zákazkách. Účtovná jednotka si tu nadefinuje potrebné dokladové rady, ktoré budú predstavovať samostatné účtovné denníky. Dokladová rada je označovaná dokladovou skratkou, ktorá môže byť až trojmiestna. 


Po stlačení tlačidla "F3 Nová" je vidieť, že dokladové rady sú systémovo rozdelené podľa typu a podľa agendy, ku ktorej prislúchajú:


Pre prehľadnosť sa odporúča navrhnúť dokladové skratky tak, aby prvý znak alebo prvé dva znaky predstavovali rovnakú skupinu denníkov. Napr. takto:


Definícia bánk


Ak používa účtovná jednotka viac peňažných ústavov, nadefinuje si ich v tomto module. Tu sa definuje aj číslo účtu a názov banky. Definícia u bánk rovnako ako u iných dokladových radov obsahuje dokladovú skratku, ktorá sa bude používať v účtovných knihách, popis, číslo účtu a názov peňažného ústavu. Ak sa používa účtovná jednotka len jeden bežný účet, nemusí pridávať do zoznamu žiadny ďalší, ale použije už predvolený (Skratka: B). Pomocou tlačidla "Zmeniť" doplní k predvolenej dokladovej rade potrebné údaje.


V definícii dokladovej rady banky sa nachádza tiež nastavenie pre Homebanking. Viac informácií ohľadom homebankingu tu.

Dokladové rady faktúr (číselné rady)


PREMIER system umožňuje vedenie viacerých číselných rád vydaných a prijatých faktúr, pričom v každej rade možno nastaviť špecifickú číselnú radu.

V definícii dokladových rád prijatých a vydaných faktúr možno nastaviť pevné číslo symbolizujúce číselnú radu dokladov - Štrukturálne číslovanie faktúr. Každú dokladovú radu možno rozlíšiť, tzv. pevným číslom, pričom vzostupné číslovanie bude vykonávané pre každú číselnú radu samostatne. Napr. faktúry za služby budú mať samostatnú dokladovú radu VFS. V nastavení dokladovej rady sa určí pevné číslo(a) "....4..." aj pozíciu, ktorú je potom možné kombinovať napr. s rokom. Ďalšiu radu faktúr napr. za materiál označíme ako VFM s pevným číslom "....3....". Automatické číslovanie potom bude vyzerať nasledovne: VFS 164001 atď., u VFM 163001, alebo VFS 40001 atď., u VFM30001 atď. Prvé dve predčíslia, symbolizujúce rok je nutné zapísať natvrdo u čísla prvej faktúry.

Pokiaľ zostane štruktúra číslovania dokladovej rady nevyplnená, program automaticky začne číslovať doklady od čísla 1 a každú ďalšiu +1. Taktiež možno na doklade ručne vpísať prvé číslo a program vždy pri každom ďalšom doklade zvýši hodnotu o 1.



V definícii dokladových rád pokladní (tržby) a vydaných faktúr je voľba "Do kontrolného výkazu DPH zahŕňať aj dokladovú skratku". Toto sa zaškrtne v prípade, kedy sa zákazníkom tlačia zostavy, kde je dokladová skratka zlúčená s číslom dokladu.


Obsah stránky