12 Súvaha, výkaz

Súvaha, výkaz


Program automatizovane zostaví všetky účtovné výkazy, ktoré sú súčasťou uzávierky účtovného obdobia. Je treba zdôrazniť, že tieto výkazy je možné v PREMIER systém zostaviť prakticky kedykoľvek, nie je treba čakať na koniec účtovného obdobia a mať obavy o nenávratnosť uzatvorených dát. Táto voľba obdobia je ľubovoľná. Pred samotným vytvorením je nutné zadať obdobie, za ktoré chceme ukazovatele sledovať, a pokiaľ je vedené zákazkové či strediskové účtovníctvo, je potrebné definovať aj tieto údaje (viď Obratová súvaha). V ďalšom kroku program ponúkne, či sa majú zaokrúhlené údaje upraviť algoritmom tak, aby súhlasili súčty a medzisúčty účtov.

Audítor výkazov


Pred vygenerovaním zostáv systém automaticky vykoná kontrolu a pokiaľ sa v účtovníctve vyskytuje nejaká chyba, napr. užívateľ účtoval na účet, ktorý nie je v účtovej osnove, program na tieto chyby upozorní. Tento protokol možno vytlačiť kliknutím myši na ikonu tlačiarne.

Pozor!

Tieto chyby je nutné odstrániť!

Typy výpočtu výkazu ziskov a strát


Pred zostavením súvahy program ponúka k dotazu o zaokrúhlení medzisúčtov tiež štyri varianty výpočtu výkazu ziskov a strát. Pri zostavovaní výkazu systém navrhne okrem sledovaného obdobia aj prepočet minulého roku pre dosiahnutie výsledku hospodárenia minulých rokov vo výkaze ziskov a strát, ale tiež výpočet s porovnaním rovnakých období a mesiacov minulých rokov. Výkaz ziskov a strát možno zobraziť a vytlačiť rozšírený o sledovanie za mesiac, kvartál, postup a minulé obdobie. 

Ak je používané účtovníctvo pre neziskové a príspevkové organizácie, vytvoria sa podobne typy zostáv podľa platných predpisov pre tieto typy organizácií. 

Výkazy


V poli s jednotlivými výkazmi stačí len kliknúť myšou na názov výkazu, ktorý sa ihneď zobrazí.

Po kliknutí na "Súvaha, výkaz" si užívateľ ako prvé volí obdobie, za ktoré chce výkazy zobraziť. Dá sa tu navoliť aj konkrétne stredisko alebo zákazka. Po zadaní dátumu, prípadne iných parametrov sa zobrazí nasledovné okno: 

Spracovanie výkazu ziskov a strát, ponúka pre detailnejšie sledovanie viac možností vo vzťahu k minulým obdobiam (viď nižšie). Program ponúka zostavenie týchto účtovných výkazov:

  • Súvaha aktíva
  • Súvaha pasíva
  • Výkaz ziskov a strát
  • Účet 702
  • Účet 710 (Výsledovka)

PREMIER system ponúka interaktívne vnorenie do riadku súvahy, tzv. že je možné zobraziť detailné zloženie ako riadku v súvahe, tak detaily účtu v riadku a to vrátane koláčových grafov s viditeľným porovnávaním aktuálneho a predchádzajúceho účtovného obdobia. To predstavuje efektívnu kontrolu riadkov v súvahe. V tlači je ďalej možnosť vytlačiť formát s detailnou analýzou, čo zvyšuje čitateľnosť a vypovedajúcu schopnosť týchto výkazov najmä pre vedenie firmy.


V hornom menu "Výkazy" možno zvoliť možnosti "Výkazy v tisícoch, či celých EUR" a tak jednoducho zostavu prepočítať na zvolený formát. Rovnako je tu voľba zobrazenia "V plnom rozsahu" či "V skrátenom rozsahu", "Mikrojednotka - obchodná spoločnosť", Mikrojednotka - ostatné". 


Výkazy v cudzom jazyku

Kliknutím na vlajky sa zobrazí výkaz v jazyku príslušného štátu. Program tak ponúka výkazy v českom, anglickom, nemeckom, ruskom a talianskom jazyku.


Prehľad Cash Flow 

Po zostavení výkazu Cash Flow je nutné pred spustením výkazov mať zaškrknutú voľbu "Dosadiť hodnoty do výkazu cash flow (nepriama metóda)"

Tlač výkazov


Tlač výkazov ponúka pre užívateľa viacero možností. V prípade Aktív a Pasív možno vytlačiť:

  • Formát Pavúk, čo je diagramové zobrazenie štruktúry aktív a pasív, ktoré nájdu obľubu predovšetkým u vedenia firiem.
  • Bežný formát, čo je formulár podľa vzoru MF,
  • Formát s detailnou analýzou", čo je "Bežný formát" so zobrazením detailnej skladby jednotlivých riadkov.

Pri kontrole odporúčame využívať "Formát s detailnou analýzou".

Funkcia "Netlačiť prázdne riadky" umožňuje vytlačiť dokumenty bez prázdnych riadkov. 

Je možnosť tlačiť s farebným podkladom a užívateľ môže jednotlivé výkazy tlačiť aj v cudzej mene a zadaným kurzom.

Užívateľ si môže vytvoriť svoj vlastný užívateľský formulár Súvahy podobne ako u iných užívateľských zostáv.

XML súbor sa vyexportuje prostredníctvom "Export do FDF (vzor MR SR)"  - ďalej sa zvolí typ výkazu (Riadny, mimoriadny, priebežný) a veľkosť jednotky (Veľká, malá). 

V ďalšom kroku, si užívateľ zvolí či chce PDF súbor, alebo elektronické hlásenie -XML. Po zvolení prvej možnosti PDF-FDF, sa ho program ešte spýta na verziu dokumentu (EUR, GER, ENG).

Po zvolení druhej možnosti - XML, sa vytvorí xml súbor a uloží sa do voľných dokumentov. Odkiaľ ho užívateľ môže priamo podať cez E-dane alebo finančnú správu.

 


Obsah stránky