9.1 Vytvorenie ŠS/údaje

Vytvorenie ŠS/údaje


Proces vytvorenia šablóny súpisky je proces veľmi podobný vytvoreniu výdajky s tým rozdielom, že "Šablóna súpisky" obsahuje viac informácií a celú radu položiek (vyššie uvedených), ktoré tieto doklady nemajú.

Vytvorenie šablóny súpisky je možné tromi spôsobmi:

Jednotlivé spôsoby vytvárania využívajú predovšetkým (okrem ručného) už vytvorené dáta v kalkulácii či vo výrobnej súpiske. Pokiaľ sú jednotlivé položky výrobku podobné inému výrobku už definovaného v kalkulácii či výrobnej súpiske, ale nie je vytvorený v šablóne, je možné využiť tieto moduly pre automatické preklopenie dát.

1 Ručne


Údaje ŠS (hlavička)

  1. Číslo výrobkutu užívateľ vypíše požadované inventárne číslo výrobku a názov, pričom tlačidlom "Pridať výrobok do skladu" môže k tomuto výrobku založiť skladovú kartu, pričom mernú jednotku a sortiment možno vybrať už na ŠS. 

    Pozor!
    Základné označenie karty výrobku je na titulnej záložke skladovej karty "Základné údaje" v pravom hornom rohu "Výrobok, polotovar".
  2. Názov výrobku - týmto pojmom sa v šablóne súpisky rozumie názov výrobku, ktorého skladba je na šablóne definovaná, pokiaľ je pre výrobok založená.
  3. Ďalšie údaje - doplnenie údajov na pravej strane obrazovky - Popis, poznámka, ďalší popis.
  4. Priame náklady - v tejto kolónke sa nachádza čiastka súčtu všetkých položiek súpisky v nákladových cenách.
  5. Povolené straty - možnosť zvoliť stratu, slúži len k rýchlemu prepočtu šablóny súpisky.
  6. Réžie - možnosť pre správnu kalkuláciu ŠS pridať percentuálnu réžiu, pre rýchly výpočet správnej ceny výrobku.
  7. Ukotviť predajnú cenu - zabezpečí nemennosť predajnej ceny, ktorá sa môže meniť pri zmene skladových cien komponentov, pokiaľ nemajú nastavenú pevnú nákladovú cenu.
  8. Celková nákladová cena - súčet všetkých nákladových cien komponentov a výkonov.
  9. Celková predajná cena - súčet všetkých predajných cien komponentov a výkonov.
  10. Prirážka - možnosť stanovenia percentuálnej prirážky k nákladovej cene pre stanovenie predajnej ceny, pokiaľ nemá užívateľ u komponentov nastavenú predajnú cenu.
  11. Ukončené - možnosť ukončiť platnosť šablóny, pokiaľ príde ku zmene skladby komponentov.

    Pre zmenu šablóny je lepšie zvoliť funkciu "Pridať s kópiou" a vytvoriť novú šablónu s novou skladbou.
  12. Prepnutie do dolnej časti výdajky <F6> , kde sa vytvárajú jednotlivé položky ŠS.
  13. Vytvorenie položky šablóny súpisky - v položke možno vybrať, pokiaľ bude užívateľ vyberať materiálovú zložku, teda skladovú kartu, alebo výkon (číselník výkonov), možno ale vytvoriť na jednu položku len jednu z variant, obe naraz nejde.

Údaje ŠS (položková časť)

Prepnutie do dolnej položkovej časti šablóny súpisky "F6", kde sa vykonáva vytvorenie jednotlivých položiek ŠS. Vytvorenie položky šablóny súpisky - v položke možno vybrať, či bude užívateľ vyberať:

  • materiálovú zložku, teda skladovú kartu
  • výkon (číselník výkonov)

Pozor!

Do položky možno vybrať len jednu z variant!


  1. Stredisko zoznam stredísk sa vyvolá hviezdičkou, odkiaľ si užívatelia môžu voliť konkrétne stredisko.
  2. Skupina/Sort. - jednotlivých položiek šablóny súpisky môže byť veľké množstvo, čo sťažuje kontrolu a orientáciu. Pre uľahčenie kontroly položiek program ponúka, pri vytváraní položiek súpisky, rozdelenie týchto položiek podľa stredísk a skupín, ktoré možno zakladať behom vytvárania položiek. Po i behom vytvárania potom program umožňuje zobrazenie (horká klávesa F7, F8) len vybrané skupiny/strediská položiek. ŠS potom možno podľa tohoto rozdelenia tiež tlačiť s medzisúčtami za jednotlivé skupiny či strediská, táto ponuka je prístupná až v tlači ŠS.
  3. Číslo skladu - možnosť určenia, z ktorého skladu bude komponent vyskladnený.

    Je možné kombinovať na ŠS viac skladov.
  4. Číslo materiálu - štandardný fulltextový výber skladovej karty materiálu, ako výdajca/príjemca.
  5. Množstvo - štandardné zadanie množstva vybranej skladovej karty/výkonu, ktoré vstupuje do jedného kusu výrobku (ŠS).
  6. Nákladová cena (materiálu) - dôležitý faktor na položke ŠS a môže byť dvojakého druhu. Do tohoto poľa vstupuje buď  štandardná aktuálna skladová cena materiálu (FIFO alebo vážený priemer) alebo tu vstupuje kalkulovaná nákladová cena materiálu, ktorá je zadaná na skladovej karte materiálu v poli "Nákladová cena" (Záložka "Predajné ceny"). Pokiaľ je táto cena vyplnená, tak sa prednostne vyplňuje pred skladovou cenou!!

    Určením nákladovej ceny, si užívatelia často určujú vlastnú cenu materiálu, do ktorej kalkulujú často niektoré práce spojené s manipuláciou materiálu, či iné aspekty zhodnotenia či znehodnotenia materiálu.
  7. Predajná cena - určuje cenu, za ktorú by prípadne materiál mohol byť predaný alebo je jednou zo zložiek celkovej predajnej ceny výrobku. Dosadzuje sa štandardne zo skladovej karty z poľa "Základná predajná cena".
  8. Výkon (číslo výkonu) - po stlačení klávesy F3 sa zadá inventárne číslo skladovej položky vydávanej zo skladu. Do tohoto pola možno zadať akýkoľvek znak označujúci skladovú kartu. Pokiaľ užívateľ nepozná inventárne číslo, klávesou F8, prípadne kliknutím myšou na ikonku otáznika sa ponúknu voľby pre výber zásob. Podľa tejto voľby sú následne zoradené položky v zozname. V pravom hornom rohu editačného okna je informácia o aktuálnom množstve vybranej zásoby na sklade, o rezervovanom množstve (kliknutím na šípku sa zobrazia podrobnosti a množstvo k dispozícii).
  9. Prepnutie späť do hlavičky ŠS, uloženie klávesou F2.


2 Na základe kalkulácie / 3 výrobnej súpisky


Pri vytváraní na základe kalkulácie či výrobnej súpisky je potreba vždy zadať kľúčový výraz kalkulácie či výr.súpisky pre výber konkrétnej a dosadenia informácií do vytváranej šablóny súpisky.

Pri vytváraní šablóny súpisky, ktorá je veľmi podobná už vytvorenej šablóne súpisky, program ponúka možnosť skopírovať predchádzajúcu šablónu (Shift + F3) podobne ako u bankových príkazov či faktúr.


Obsah stránky