4 Šablóna

Šablóna   


4.1 Definícia šablóny


Vysvetlenie pojmu šablóna v module Riadenie výroby:

Šablóna je kusovník, TPV (technologická príprava výroby), či technologický postup, ktorý v sebe zahŕňa materiálovú a časovú náročnosť (potrebu) na vyrobenie daného výrobku. Parametrické, alebo základné nastavenia vlastností šablóny, viď nastavenie parametrov pre modul Riadenie výroby. 

4.2 Založenie novej šablóny


Pri pridávaní šablón polotovarov do šablóny HV (hlavného výrobku) sa nesmie pridať dve alebo viacero rovnakých šablón do jednej úrovne v šablóne HV. Použite voľbu Množstvo TJ. Počet vzájomných vnorení šablón do šablóny HV je obmedzený na 6. 

Obr.: Zoznam šablón, tu máme zadanú jednu šablónu číslo 800


Pridanie novej šablóny sa robí kliknutím myši na tlačidlo Nová.

Pokračujte stlačením tlačidla Pridať.


Obrázok znázorňuje formulár šablóny

Objaví sa formulár Položka šablóny:

Výkon, voľbou položky Číslo položky dôjde k pridaniu existujúceho alebo pridaním nového výkonu do Zoznamu výkonov.

Vyplnením položky Čas výkonu - Množstvo zadáte čas trvania výkonu.

Výberom položky Čas prípravy - čas prípravy zostane fixný = rovnaký bez ohľadu na Normu výkonu, tzn., že táto časová norma sa nenásobí s normou šablóny.

Výberom šablóny Dávka posunu (takt) si nastavíte, koľko polotovarov si budú predávať náväzné pracoviská, pracoviská si predávajú plnú dávku polotovarov (množstvo 0) alebo časť takto definovanej dávky.


Druh ceny:

  • Fixná cena - nemení sa po celú dobu ani v závislosti na počte kusov ani na čase
  • Fixná časová cena - taktiež zostáva konštantná, ale mení sa s časom (násobí sa časom)
  • Priama cena - zadaná cena sa vynásobí časom, alebo počtom kusov.


Po skontrolovaní všetkých údajov stlačte tlačidlo Uložiť.

Pokračujte stlačením tlačidla Pridať.


Obr. znázorňujúci formulár pre pridanie pracoviska (nositeľa výkonu)


Objaví sa formulár Položka šablóny Pracovisko, pracovisko je nositeľom výkonu. Voľbou položky Číslo položky dôjde k pridaniu pracoviska zo zoznamu pracovísk. Množstvo zostáva 1.

Po skontrolovaní všetkých údajov stlačte tlačidlo Uložiť.

Pokračujte opäť stlačením tlačidla Pridať.



Obr. znázorňujúci formulár pre pridanie prac.pozície (pracovník)





Objaví sa formulár Položka šablóny Pracovná pozícia. Pracovná pozícia je inak povedané pracovná profesia. Napríklad zvárač, sústružník, montážny pracovník. Je to profesia, ktorá sa podieľa na výrobe daných výrobkov či polotovarov.

Po skontrolovaní všetkých údajov stlačte tlačidlo Uložiť.

Pokračujte stlačením tlačidla Pridať. 


Objaví sa Položka šablóny Stroj - zariadenie. V tejto položke pridajte potrebné strojné vybavenie. Napríklad lis, stojanová vŕtačka, sústruh. V určitých prípadoch je vhodné, aby pracovisko obsahovalo len jeden stroj, pracovisko sa tak spojí s daným strojným vybavením.

Po skontrolovaní všetkých údajov stlačte tlačidlo Uložiť.

Pokračujte stlačením tlačidla Pridať.


Objaví sa formulár Položka šablóny Materiál. Tu stlačením tlačidla ? pridáte potrebný materiál, ktorý obsahuje daný HV alebo šablóna polotovaru. Zvoľte zodpovedajúce množstvo materiálu a vyberte, či daný materiál bude Normovanou položkou alebo nie. Pokiaľ pri kalkulácii počítate s odpadom, tak tu napíšte percentá, koľko je z pôvodného množstva odpadu. V cenotvorbe sa Vám potom automaticky prepočíta cena odpadu.

Alter TJ: Pokiaľ máme v skladoch nadefinované použitie alternatívnych jednotiek, napr. v prípade, že materiál objednávame v kg, ale do výroby vstupuje v metroch, odpíšu ich z výroby tiež v metroch, ale hotový výrobok na sklad HV príde v kg, mám možnosť si tu zvoliť, s akou technickou jednotkou budú v šablóne počítať.

Po skontrolovaní všetkých údajov stlačte tlačidlo Uložiť. 

Do šablóny HV môžete ďalej vnárať ďalšie šablóny polotovarov, počet takto vzájomne vnorených šablón je obmedzený na 4. Šablónu pridáte voľbou v Druhu položky, Polotovar [skl. M] (zo skladu materiálu), pridaním čísla šablóny polotovaru v položke Číslo šablóny polotovaru, nájdením príslušnej skladovej karty polotovaru, zadaním množstva a určením či bude daná položka Normovanou položkou.

Po skontrolovaní všetkých údajov stlačte tlačidlo Uložiť. 

Obr. Vytvorené šablóny hotového výrobku s vnorením polotovarov, ktoré sa pridávajú do šablóny HV v úrovni materiálu s ikonkou "M"


4.3 Editácia šablóny


Šablóny HV a polotovarov môžeme podľa potreby editovať, môžeme pridávať, meniť, mazať a pridávať doplnky. Editácia šablóny je zrejmá na nasledujúcich príkladoch:


  • pridanie materiálu 


Označte myšou Výkon "Rezanie", pod ktorý bude spadať daný materiál, a kliknite na tlačidlo Pridať. Zobrazí sa okno Položka šablóny. 



V menu Druh položky vyberte položku Materiál. Kliknite myšou na ikonku u Čísla položky a vyberte zo skladu zodpovedajúcu položku materiálu, doplňte TJ a množstvo daného materiálu a v nastavení Parametrické informácie Normovaná položka zvoľte áno, tzn. že položka sa bude sledovať, tj. objaví sa v Požiadavke na materiál.

Po skontrolovaní všetkých údajov urobené zmeny uložte.

Po uložení dôjde k pridaniu príslušného materiálu do šablóny. Podobne môžete postupovať pri pridávaní Stroja - zariadenia, Pracovnej pozície, Polotovaru [skl. M].

Vyplňte základné údaje:

  • Číslo šablóny: je jednoznačný identifikátor, vzťahujúci sa spravidla k číslu výkresu, tento údaj je povinný [P]
  • Druh šablóny: umožňuje ďalej členiť šablóny, napr. podľa skladu, určenia výrobku, pracoviska, na ktorom je výrobok vyrábaný, tento údaj je nepovinný [N]
  • Skratka šablóny: skratka názvu šablóny [P]
  • Názov šablóny: názov šablóny [P]
  • TJ: technickú jednotku (napr. ks, kg, g, bm, m, mm,l ) [P]
  • Normu výrobku, odporúčame zvoliť číslo 1, toto číslo znamená, koľko ks, jednotiek hotového výrobku či polotovaru bude znázorňovať jedna šablóna [P]
  • Výrobok - druh: zvoľte či daná šablóna bude šablónou hotového výrobku či polotovaru [P]
  • Výrobok – skladová karta: vyberte už existujúcu skladovú kartu zo skladu, alebo založte novú skladovú kartu [P]
  • Názov karty: zobrazí názov danej skladovej karty, tento údaj sa plní automaticky pri zvolení skladovej karty
  • Popis výrobku: táto položka umožňuje zadať textovú poznámku [N]
  • Obrázok výrobku či polotovaru: táto položka umožňuje vložiť obrázok výrobku či polotovaru [N]
  • Po skontrolovaní všetkých údajov stlačte tlačidlo "Uložiť". 

záložke zákazky si nastavíte, či:

  • Zakázať výber
  • Obmedzenie pri výbere (zatiaľ nemeňte)


záložke výroba si nastavíte, či:

  • ide o jednoúrovňovú, či viacúrovňovú výrobu
  • spôsob oceňovania rozpracovanosti = tzn. aké údaje hrajú rolu pri oceňovaní nedokončené výroby, cena výkonu kooperácie, stroja, pracovnej sily, materiálu - u materiálu je treba ešte urobiť v parametroch výroby nastavenie, aká cena vstupuje do výpočtu (nákladová cena, či skutočná cena)
  • či chcete vytvárať šaržu, a pokiaľ áno, tak aký typ šarže:
  • Kusová - napr. pokiaľ je za úlohu vyrobiť 100ks výrobku a zaškrtneme túto možnosť, tak každý výrobok bude mať svoje jedinečné číslo, ktoré sa bude navyšovať, podľa zadania v ostatných číselníkoch
  • Dávková - tzn. že všetkých 100 kusov bude mať rovnaké číslo šarže
  • Ďalej máme možnosť vybrať si typ číslovania šarže, ktorý sme si zadali v Ostatných číselníkoch v položke šarža.

záložke Cenotvorba si nastavíte:

  • na koľko kusov si robíte kalkuláciu
  • nastavíte si tu aj réžie
  • ďalej máte možnosť nastaviť dva typy marží
  • môžete sa pozrieť na tlačovú zostavu šablóny
  • cenotvorba pre šablóny, v ktorých sa nachádzajú ďalšie vnorené šablóny (polotovary):
    • Najprv si v rozdelovníku (ÁNO/NIE) nastavíme, či chceme oceňovať hodnotu polotovaru z rozpisu položiek (teda z cenotvorby šablóny) = ÁNO
    • Alebo či chceme cenu zadať, a to buď zo skladovej karty, ktorá je k polotovaru vytvorená, či potom platia rovnaké pravidlá ako u oceňovaní materiálu (skl.skutočná cena, nákladová cena, priama, fixná, atď.=) = NIE.


Náhľad na rozpad cenotvorby keď zadáme ÁNO



Tu vidíme, že šedá je len informatívne zvýraznená cena celej vnorenej šablóny, inak je tu vidieť celý rozpad vnorenej šablóny na položky. Informatívna cena a do celkovej sumy samozrejme nepočíta, pretože je tu počítané s cenou konkrétnych položiek.


Počet hviezdičiek pred názvom (šablóny, a ich položiek) znamená počet vnorení šablón. Tzn. jedna hviezdička je jeden polotovar vstupujúci do šablóny, dve hviezdičky znamenajú polotovar, ktorý vstupuje do polotovaru šablóny, atď...Teda v našom prípade tu môže byť maximálne päť hviezdičiek (počíta sa so šesťúrovňovou pyramídou vložených polotovarov).


Z obrázku je zrejmé, že keď máme viac úrovňovú šablónu, tak informatívna (vyšednutá) cena je u prvého vloženého polotovaru akoby najväčšia (je to totiž suma za všetky položky a polotovary, ktoré do nej vstupujú), ďalšie "vnorenejšie" polotovary majú tú cenu menšiu.






Obsah stránky