Karanténa
Nově byl umožněn zápis dočasné pracovní neschopnosti z důvodu karantény. DPN zapíšete jako běžnou pracovní neschopnost kódem 610, kde provedete další úpravu - viz obrázek:
Zápis po úpravě bude tedy vypadat takto:
Ošetřování člena rodiny
Pro zadávání ošetřování člena rodiny slouží kódy
položka | název |
---|---|
601 | OČR - ženatý |
602 | OČR - svobodný |
Tyto dávky hradí OSSZ, takže v těchto případech se náhrada neplatí.
Pokud bude potřeba ošetřování člena rodiny delší než 9 (16) dnů, zapisujte OČR příslušným kódem (601 pro ženatého nebo 602 pro svobodného zaměstnance) na celou dobu trvání OČR - např. i 20 dnů. PREMIER tento zápis správně vyhodnotí tak, že jako vyloučenou dobu pro ELDP vyhodnotí pouze dobu placeného OČR (tedy 9 nebo 16 dnů), pro účely potvrzení příjmů a vyloučených dob v příloze k žádosti o další dávky, které vzniknou v následujících měsících pak započte celou dobu ošetřování.
V příkladu je zápis OČR u vdané zaměstnankyně v celkové délce 22 kalendářních dnů (9.-30.1.2017)
Tato zaměstnankyně onemocní v únoru 2017 - příloha k žádosti o dávku bude vypadat takto:
Práce v době ošetřování člena rodiny
Pro OČR platí tato pravidla, pokud by zaměstnanec v první den OČR měl odpracovanou část pracovní doby, OSSZ za tento první den doplatí zbytek pracovní doby již dávkou. Totéž platí i pro případ posledního dne OČR - pokud zaměstnanec část tohoto posledního dne pracoval, OSSZ také doplatí zbytek dne dávkou z nemocenského pojištění. Pro správnost zadání takového případu je ve výkazu práce potřeba tento první nebo poslední den zapsat odděleně. Je také třeba doplnit do přílohy k ošetřování skutečnost, že zaměstnanec po část dne pracoval.
Např. OČR bylo vystaveno na dobu od 23. do 31.10.2017. Zaměstnanec dne 23.10. odpracoval 6 hodin a poté odešel s dítětem k lékaři. Zápis OČR ve výkazu bude následovný:
Jiná situace bude v případě, že zaměstnanec odpracuje nějakou část směny (nebo i celou směnu) v průběhu trvání OČR. V tomto případě OSSZ neplatí dávku za celý den, v němž byla část směny (nebo celá směna) odpracována. Zápis OČR je pak potřeba rozdělit - přerušit. Tento den nebude vyloučenou dobou ani pro ELDP ani pro přílohu k žádosti o dávku (v budoucnu), protože za tento den nenáleží ošetřovné.
Varování |
---|
Pokud by nastal tento případ a OČR by bylo vypsáno na více dnů, než je doba hrazená jako dávka (u ženatého na dobu delší než 9 dnů), je potřeba ručně upravit ELDP - program by posoudil dobu OČR po přerušení jako nový případ. |
PPM - peněžitá pomoc v mateřství a Otcovská
Pro zadávání této dávky poskytované OSSZ slouží mzdová položka
položka | název |
---|---|
603 | PPM - peněžitá pomoc v mateřství (Otcovská) |
Skutečnost, že zaměstnanec má nárok na Peněžitou pomoc v mateřství, je nutné zapsat i v personalistice – v nastavení daňových údajů příslušného zaměstnance, protože tato dávka je důvodem vynětí zaměstnance ze stavu (takovýto zápis zajistí následně správný výpočet statistických výkazů týkajících se zaměstnanců – zaměstnanci na Peněžité pomoci v mateřství a Otcovské se považují za vyňaté zaměstnance a nepočítají se do stavu zaměstnanců).
Položky zapsané do vynětí v daňových údajích zaměstnance se při zahájení měsíce samy nabídnou ve výkazu práce PPM a Otcovská kódem 603
U zápisu položky Peněžitá pomoc v mateřství (mateřská dovolená), PREMIER nabídne délku této dávky. Po narození dítěte je zapotřebí toto dítě zapsat do pole "Děti" a následně přidat toto dítě také do položky příslušné PPM v poli MD a RD.
Zápis při odchodu na PPM:
Zápis po narození dítěte:
Zápis navazující další mateřské dovolené (rodičovského příspěvku)
Otcovská
Novou dávkou, která vstoupila v platnost od února 2018 je Otcovská. Tuto dávku nastavíte obdobně jako u žen Mateřskou dovolenou. Obdobné bude i její další zpracování - tj. načte se do výkazu práce při zahájení měsíce.
Rodičovská dovolená
Skutečnost, že zaměstnankyně (zaměstnanec) čerpá rodičovskou dovolenou, je zapotřebí uvést v nastavení zaměstnance - záložka daňové údaje - jako novou položku takto:
Pokud si zaměstnankyně po skončení Peněžité pomoci v mateřství vyčerpat řádnou dovolenou, pak nastavení Rodičovské dovolené nebude přímo navazovat na datum konce PPM.
Příklad - zaměstnankyně v příkladu výše má zůstatek 128 hodin dovolené, které si chce vyčerpat po skončení PPM. Rodičovskou dovolenou budete nastavovat až po zjištění přesného data, do kdy bude čerpána řádná dovolená tak, že ve výkazů práce si nejdříve zapíšete veškerou řádnou dovolenou po ukončení PPM:
Od roku 2021 se s nástupem nové legislativy zkomplikoval proces zjišťování přesného zůstatku dovolené, kterou si zaměstnankyně může vyčerpat. Způsob, jak tento zůstatek zjistit, je popsán v kapitole k dovolené:
Přehledy o zpracovaných dávkách
Měsíční přehledy o DPN a ostatních dávkách za všechny zaměstnance získáte tak, že buďto
možnost 1
po zpracování mezd zvolíte příslušnou možnost na Přehledu pro OSSZ
anebo možnost 2
v přehledech ke mzdám zvolíte přehled nemocenských tento si vytisknete podle druhu jednotlivých dávek
možnost 1
možnost 2