Přejít na konec metadat
Přejít na začátek metadat

Prohlížíte starou verzi této stránky. Zobrazit aktuální verzi.

Porovnat s aktuální Zobrazit historii stránky

« Předchozí Verze 14 Další »

Postup pre exekúcie


Program vie automaticky vypočítať vo mzde 1/3 exekúciu aj 2/3 exekúciu vrátane výživného, a kombináciu týchto obidvoch typov exekúcie u zamestnanca.

Pri výpočte exekúcií program postupuje nasledovne:

Stanovená druhá tretina postihnuteľnej mzdy + presah je použitá na bežné výživné. Pokiaľ to nestačí k uspokojeniu viac exekúcií bežného výživného, potom je medzi nich čiastka rozpočítaná v pomere čiastok bežného výživného (pole „sadzba“). Pokiaľ sú úplne uspokojené pohľadávky bežného výživného, je zostatok použitý k uspokojeniu dlžného výživného. Znovu, pokiaľ je viac pohľadávok dlžného výživného, tak sa medzi nich čiastka rozpočíta podľa čiastok bežného výživného, ku ktorým dlžné výživné patrí (pole „sadzba2“). Pokiaľ po uspokojení bežného a dlžného výživného zostáva z druhej tretiny a presahu nejaká nerozdelená čiastka, tak sa táto použije na uspokojenie 2/3 prednostných exekúcií, a to podľa ich poradia v rámci prednostných exekúcií.

Zostatok presahu + prvá tretina postihnuteľnej mzdy sa potom použije k uspokojeniu všetkých exekúcií, a to podľa poradia. To je dané dátumom doručenia prvému platcovi.Pokiaľ má viac exekúcií rovnakého poradia (rovnaký dátum doručenia 1 platcovi), tak sú uspokojené pomerovo – podľa čiastok k úhrade celkom (pole „celkom zraziť“).

Pre správny výpočet exekúcií je potreba nastaviť nasledujúce hodnoty:

U zamestnanca - F6 nastavenie - osobné a rod. údaje - nastavenie pre exekúcie – tu musíte nastaviť potrebné údaje pre stanovenie nepostihnuteľnej čiastky u zamestnanca, ktorý má exekúciu. V prípade, že tieto nenastavíte, nebude sa exekúcia automaticky počítať. Tu zadaný počet vyživovaných detí sa pri mesačnom výpočte porovná s počtom detí v daňových údajoch zamestnanca, ktoré sú tu nastavené ako vyživované.


Tu je možné nastaviť ako vyživované aj dieťa, na ktoré sa neuplatňuje daňový bonus.



U zamestnanca - F6 nastavenie - mzdové údaje – pridať mzdovú položku exekúcia a do čiastky vyplniť napr. 0,- (jedná sa o max. zrážku – program si sám po prepočíta mzdy a doplní vo výkazy práce čiastku, ktorú možno zraziť, pokiaľ do čiastky doplníte hodnotu napr. u výživného, program s touto hodnotou pracuje ako s maximom pre danú exekúciu ). Pokiaľ použijete doporučený kód 707 – výživné, a pokiaľ vyplníte pole „sadzba“ bude program pracovať s touto exekúciou ako s „bežným výživným“, pokiaľ ponecháte v poli „sadzba“ 0, potom bude program túto položku považovať za „dlžné výživné“ a odkryje pole „sadzba 2“, do ktorého zadáte čiastku pôvodného bežného výživného, ku ktorému dlžné výživné patrí.



Pole „prišlo na firmu“ má iba evidenčný význam. V poli „prišlo 1 platcovi“ musíte zadať dátumy jednotlivých exekúcií, tak ako boli doručené prvému platcovi mzdy (na ich základe program zostavuje poradie exekúcií v jednotlivých mesiacoch, výnimkou je len výživné, ktoré má absolútnu prednosť). Do pola „Nadobudnutie právoplatnosti“ doplňte dátum a otvorí sa Vám pole na zadanie mesiaca a roku (v ktorom program odvedie doposiaľ neodvedenú, ale zrazenú čiastku exekúcie), v prípade, že tak nevykonáte, bude program exekúciu zo mzdy zrážať, ale nebude ju odvádzať do príkazu na úhradu!

Príklad: Pokiaľ Vám inštitúcia, ktorá zrážku nariadila, zašle uvedomenie o nadobudnutie právoplatnosti exekučného príkazu (súdneho rozhodnutia apod.) k exekúcii, na ktorú ste už vykonali zrážky, ale doposiaľ ste ju neodoslali, zvoľte: nastavenie, záložku: mzdové údaje, vyberte príslušnú exekúciu, zvoľte: zmeniť. Zapíšte si do pola Nadobudnutie právoplatnosti príslušný dátum. Ďalej môžete postupovať dvojakým spôsobom (podľa toho, ako ste zvyknutí):

1. Pokiaľ chcete odoslať všetky zrazené čiastky okamžite, zapíšte do pola „Odv. od“ mm/rr mesiac a rok miezd, ktoré už máte spracované a príkaz k úhrade tejto jednej položky si spracujte ručne alebo vygenerujte postupom Zostavy/Príkazy – (zvoľte posledný spracovaný mesiac), Príkaz na úhradu, odvody inštitúciám, Export do modulu Príkazy Dodávatelia, kde sa do príkazu prepnete, a voľbou Zmeniť vymažete všetky nepotrebné (už odoslané) riadky.

2. Pokiaľ Vám vyhovuje spôsob, že sa všetky skôr zrazené čiastky odošlú ešte len spoločne s ďalšou spracovanou mzdou, zapíšte si do pola „Odv. od“ mm/rr ďalší mesiac, za ktorý budete spracovávať mzdy, potom sa v príkaze na úhradu objaví súčet bežnej, a všetkých skôr zrazených čiastok.

V prípade exekúcie výživného, kedy je čiastka zhora obmedzená napr. 50,- EUR, vyplníte čiastku, a program zrazí max. 50, a zostatok použije k úhrade ostatných exekúcií. V prípade, že máte vo firme viac druhov exekúcií, je treba pre každý z nich nastaviť samostatnú mzdovú položku.

V programe rozlišujeme 4 základné druhy:

a) 1/3 exekúcia – neprednostná (702)

b) 2/3 exekúcia – prednostná (706)

c) 2/3 exekúcia – prednostná – výživné (bežné aj dlžné) (707)

d) insolvenčný návrh (708) – má absolútnu prednosť pred všetkými doposiaľ zadanými zrážkami – tento kód použite výhradne na žiadosť exekútora o zaslaní celej čiastky mzdy bez uplatnenia nepostihnuteľnej čiastky. Jedná sa o prípad, kedy ste ďalším zamestnávateľom daného zamestnanca a nepostihnuteľnú čiastku už uplatňuje prvý zamestnávateľ. V opačnom prípade (máte uplatňovať nepostih. čiastku) ak sa jedná o bežnú 2/3 exekúciu (706), kedy ostatné exekúcie pozastavíte zadaním obdobia „Do“ v ich nastavení. 

Odporučenie:


Pri zadaní každej exekúcie si upravte pole Číslo exekúcie tak, že si tu dopíšte č.j. exekúcie napr. 1/3 – 103 EX 12255/2011 (pri väčšom množstve exekúcií u jedného zamestnanca tak budete mať už pri spracovaní mzdy prehľadne zobrazené, na ktorý exekučný príkaz sa zrážky vykonávajú, prehľadná bude aj zostava Rekapitulácia zrážok zo mzdy). Po vyplnení všetkých údajov zvoľte „uložiť“ a ďalej zvoľte u rovnakej exekúcie „zmeniť“ – teraz sa Vám otvorí možnosť vyplniť pole Nariadenie vydal – tu si vyplníte názov a adresu inštitúcie, ktorá zrážky zo mzdy nariadila. Takto doplnené údaje sa Vám potom budú správne zobrazovať na potvrdení o zamestnaní, ktoré budete vystavovať zamestnancovi pri skončení zamestnania.

Pokiaľ je exekučný príkaz vystavený na konkrétnu čiastku, označte si háčikom údaj Kontrolovať zrazenú čiastku – v tomto prípade bude program vykonávať príslušné zrážky (napr. celú 1/3 u jedinej exekúcie) a v mesiaci, kedy už nebude potreba zraziť celú tretinu, zrazí už len nezrazený zostatok.

Údaje o vykonaných zrážkach si môžete vytlačiť ako prílohu k mzdovému listu takto: Zostavy – Mzdový list – Zrážky v roku. Pri prepočte mzdy vo výkazy práce (v štandardnom režime) sa otvorí mzdová karta, a v jej dolnej časti sa nachádza tlačidlo „Exekúcia“. Po jeho stisku je zobrazené rozdelenie zrazenej čiastky na jednotlivé exekúcie.

V prípade, že zamestnanec poberá dôchodok, dávky atď., ktoré majú byť predmetom exekúcie, a na neho dostanete od iného platcu potvrdenie zadajte potvrdenú čiastku do výkazu práce doporučeným kódom: 570 - základ pre exekúcie od iných platcov (dôchodky,..). Takto zadaná čiastka bude prirátaná k čistej mzde zamestnanca použitej pre výpočet exekúcií.

Účtovanie deponácie exekúcie po nadobudnutí právnej moci



Účtovanie exekucií prebieha automaticky na účet nastavený v kóde mzdovej položky exekúcie (napr. 331100/379100). Pokiaľ si prajete sledovať v účtovníctve aj stav deponácií, doporučujeme nastaviť aj účet deponácie. V prípade jeho nastavenia začne program účtovať deponovanú exekúciu na účet deponácie (napr. 331100/379101) a to výhradne podľa nastavenia dátumu nadobudnutia právnej moci na príslušnej exekúcii (MM/RRRR). V mesiaci kedy exekúcia nadobudne právnu moc program automaticky pridá do účtovného dokladu predpis pre preúčtovvanie z deponácie (napr. 379101/379100). Pozor pokiaľ nastavíte účet deponácie na mzdovej položke v priebehu účtovania, je nutné v prvom mesiaci takéto účtovanie vykonať v internom doklade miezd ručným zápisom - vytvorenie počiatočného stavu deponácií jednotlivých deponovaných exekucií (379100/379101) s príslušným VS pre danú exekuci.

U automaticky vygenerovaného účtovného dokladu Vám program bude do poznámky vypisovať označenie danej exekúcie (zadané v nastavení exekúcie - popis2 - napr. EX 1547888) a to či sa jedná o deponáciu alebo o prevod z deponácie.




Obsah stránky

  • Žádné štítky