Ceny v programe
Pri práci s programom PREMIER, resp., pri riadení skladu je dôležité rozlíšiť niekoľko typov cien, z ktorých každá má svoju úlohu, význam a iný princíp výpočtu.
- nákupné ceny
- skladové ceny
- predajné ceny
Nákupné ceny a ceny obstarania
Nákupná cena je určená dodávateľom a zadáva sa na príjemku podľa dodacieho listu a následne do prijatej faktúry dodávateľa. Túto cenu nie je možné nastaviť na skladovej karte, lebo je určená DL, resp. prijatou faktúrou. Zásoby je nutné oceniť obstarávacou cenou, tzn. vrátane nákladov vynaložených na obstaranie (tzv. doprovodné náklady). Program umožňuje k vytvorenej príjemke pridať doprovodné náklady, pričom sa automaticky rozpočítajú na jednotlivé položky (viď príjemky - doprovodné náklady). Táto cena potom, v prípade účtovania spôsobom A, prechádza z príjemky do prijatej faktúry pomocou párovania pre sledovanie účtu obstarania zásob.
Skladová cena
Táto cena sa vytvorí na základe nákupných cien na jednotlivých príjemkách a je určená spôsobom oceňovania, teda metódou FIFO alebo Váženým priemerom. Táto cena sa automaticky umiestňuje na výdajky a pri spôsobe účtovania metódou A je mierou nákladov, pri spotrebe materiálu či tovaru. Túto cenu nie je možné meniť.
Predajné ceny
Predajnú cenu, teda cenu, za ktorú sa bude tovar predávať (nemá nič spoločné so skladovou cenou) odberateľovi, možno v programe definovať niekoľkými spôsobmi. Vzhľadom k rade možností a typov nastavenia predajnej ceny je táto téma komplexne popísaná v nižšie uvedenej kapitole Tvorba predajných cien.
Tvorba predajných cien - PC
Premier systém ponúka prepracovaný systém tvorby predajných cien, ktorý umožňuje niekoľko variánt nastavenia predajnej ceny. Všetko závisí od potrieb klienta, pričom program ponúka neobmedzené varianty predajných cien, napr.:
- zľavy z pevných PC na všetky karty jedného skladu
- zľavy z pevných PC na vybrané sortimenty, teda skupiny kariet jedného skladu
- zľavy pre konkrétne vybrané karty (individuálne).
Tieto zľavy sa ďalej môžu členiť a definovať, napr.
- na vybraných partnerov alebo skupinu partnerov (identifikátory)
- akčné zľavy obmedzené dátumom
- akčné ceny obmedzené dátumom
- zľavy pri odobranom množstve
- zľavy pri definovanej celkovej cene na DL (faktúre).
Z vyššie uvedeného vyplýva, že možností je neobmedzene a teda program ponúka tvorbu cien, resp. zliav s neobmedzenou možnosťou priradenia jednotlivých predajných cien k jednotlivým partnerom, tzn. "čo partner - to iná cena".
Pre nastavenie týchto cien slúžia tri základné nástroje:
Skladové karty - individuálne nastavenie pevnej predajnej ceny a ďalších údajov pre predvolenú predajnú cenu.
Zákaznícke cenníky - nástroj pre vytváranie cenníku - tzn.súboru mnohých podmienok pre ceny, zľavy, akčné zľavy atď., ktoré možno ľahko priraďovať k jednému partnerovi pod jediným kódom do karty partnera. Majú neobmedzené množstvo a odporúčame využiť predovšetkým tento modul.
Rabatové skupiny - nástroj, ktorý umožňuje nastavenie okrem pevnej predajnej ceny ďalších 5 rabatových skupín, teda 5 cenových hladín s rôznymi zľavami, tzn. hromadne určiť zľavy pre všetky karty, pre karty rôznych skladov, pre vybrané sortimenty alebo pre individuálnu skladovú kartu. Možno ich tiež kombinovať so zákazníckym cenníkom. Rabatovú skupinu možno priradiť na karte partnera-odberateľa, čím sa pri predaji budú ponúkať predajné ceny z priradenej rabatovej skupiny.
Nastavenie základnej predajnej ceny na skladovej karte
Základom správneho systému predajných cien je nastavenie predajnej ceny (základnej), z ktorej sa potom robia ceny, cenové hladiny atď. formou zľavy či prirážky na skladovej karte. Pre nastavenie predajných cien je určená záložka "Predajné ceny" na skladovej karte. Každý užívateľ k nastaveniu predajnej ceny pristupuje inou metódou, všeobecne je však dôležité najskôr zvoliť najvhodnejší spôsob tvorby predajnej ceny, teda spôsob, ktorým sa predajná cena bude počítať. Tieto spôsoby najlepšie môžu demonštrovať nižšie uvedené príklady, ako užívatelia rôzne volia cenovú politiku.
Základom nastavenia predajných cien je určenie pevnej ceny, ktorá bude základom pre výpočet ďalších predajných cien, či už formou zliav alebo prirážok, tzn. určenie či pôjde o minimálnu alebo maximálnu cenu. Pokiaľ má mať konkrétna skladová karta odlišný spôsob výpočtu predajnej ceny než ostatné skladové karty, zaškrtne sa voľba "Povoliť individuálne nastavenie rabatovej skupiny k tejto karte ".
Základné nastavenie predvolenej predajnej ceny na skladovej karte
1. Skladová karta - kliknutím na voľbu "Predajné ceny" sa sprístupní možnosť definovať základné nastavenie pevnej predajnej ceny.
2. V ďalšom kroku sa určí Spôsob výpočtu PC.
3. Cenu možno vypočítať z priemernej NC, z FIFO NC (podľa NC prvej dodávky), z najnovšej NC. Tieto varianty sa využívajú len v prípade, že predajná cena sa tvorí z nákupnej ceny + definovaná prirážka, teda nie zo základnej predajnej ceny.Táto varianta sa neodporúča, lebo je závislá na presnom zadaní nákupnej ceny a pravidelnom prepočte predajných cien u všetkých skladových kariet, tzn. že je tu veľké riziko predaja pod nákupnú cenu!!!
4. V prípade pevnej ceny je nutné vpísať túto cenu do poľa "základná predajná cena". Základná predajná cena môže byť uvedená v eurách (miestnej mene), ale tiež v inej mene. Určite najčastejší spôsob bude výpočet z pevnej ceny bez alebo s DPH. Ďalej sa určí spôsob Zaokrúhlenia PC podľa ponúkaných možností.
5. Potom sa do pola "Prirážka" zvolí percentuálna prirážka (marža) pre príslušnú rabatovú skupinu - cenovú hladinu; v prípade potreby zadania zľavy je nutné zadať znamienko "-". Kliknutím myši na pole Aktuálna PC sa program opýta, či sa má prepočítať miestna mena alebo všetky meny.
Výberom výpočtu sa predajné ceny pre jednotlivé rabatové skupiny prepočítajú. Možno využiť tiež hromadný Prepočet predajných cien, ktorý prepočíta predajné ceny na všetkých skladových kartách. Táto funkcia sa nachádza v "Sklad - Kontroly,účtovanie, inventúra - Prepočet predajných cien".
Ponuka rabatových skupín je funkciou pre nadefinovanie až 6 druhov predajných cien - cenových hladín na základe pridania percentuálnej marže k skladovej cene; naopak zadaním znamienka "-" je zadaná zľava. Definovanie rabatových skupín má štyri úrovne a to podľa priority, tzn. že pokiaľ je nastavenie vo všetkých úrovniach, program dosadzuje tú, ktorá má najvyššiu prioritu.
Spôsoby nastavenia predajných cien podľa priority
V tomto nastavení sú na sebe paralelne nezávislé vyššie uvedené spôsoby. Rabatové skupiny sú výhodné pre firmy, ktoré majú napr. na všetky karty vo všetkých rabatových skupinách stanovené rovnaké podmienky výpočtu (rovnaké percentá marží/zliav v každej rabatovej skupine).
Globálne rabatové skupiny nastavené v globálnych predvoľbách - umožňuje vytvorenie 5 cenových hladín pre všetky karty všetkých skladov len jedným zadaním v predvoľbách globálnych. Nevýhodou je, že všetky karty na všetkých skladoch budú mať vo všetkých rab.skupinách rovnakú zľavu, čo sa využíva zriedkakedy. Tiež partner môže mať predvolenú len jednu rabatovú skupinu.
Lokálne rabatové skupiny nastavené v zozname skladov
Umožňuje vytvorenie 5 cenových hladín pre všetky karty každého skladu jednoduchým zadaním v číselníku zoznamu skladov. Nevýhodou je, že všetky karty na všetkých skladoch budú mať vo všetkých rab.skupinách rovnakú zľavu, čo sa využíva zriedkakedy. Tiež partner môže mať predvolenú len jednu rabatovú skupinu. Majú prednosť pred Globálnym nastavením. Dostaneme sa tam cez "Sklad - Zoznam skladov/pohybov - Zoznam skladov - Vybraný sklad - Lokálne rabatové skupiny".
Rabatové skupiny nastavené v zozname sortimentov
Umožňuje vytvorenie 5 cenových hladín pre všetky karty jedného sortimentu zadaním v číselníku každého sortimentu. Výhodou sú rabatové skupiny na vybraný sortiment, avšak partner môže mať u všetkých kariet predvolenú len jednu rabatovú skupinu. Cesta "Sklad - Zoznam skladov/pohybov - Číselník sortimentu - Vybraný sortiment - Lokálne rabatové skupiny". Má prednosť pred lokálnym nastavením.
Individuálne rabatové skupiny na skladovej karte - výhodou je, že každá karta môže mať svoju individuálnu zľavu v jednotlivých rabatových skupinách, avšak aj v tomto prípade môže mať partner predvolenú len jednu rabatovú skupinu. Nevýhodou je zdĺhavé nastavovanie v jednotlivých skladových kartách.
Priradenie rabatových skupín
Rabatovú skupinu je možné nastaviť v karte obchodného partnera v zozname odberateľov. Pri vytváraní výdajky príslušnému partnerovi sa potom automaticky dosadí PC vypočítaná na základe rabatovej skupiny, ktorú má odberateľ uvedenú v zozname. Túto cenu (rabatovú skupinu) možno prepísať v hlavičke výdajky, čím sa prepíšu všetky položky výdajky na príslušnú RS. Program rovnako umožňuje zadať či zmeniť RS priamo na zvolenej položke výdajky.
Ceny v cudzích menách
Všetky skladové doklady je možné vytvárať tiež v cudzích menách s možnosťou výberu kurzu meny z kurzového lístka. Pre možnosť obstarania tovaru či materiálu v cudzej mene je nutné mať povolenú voľbu „Povoliť cudzie meny v sklade“ (Správca – Predvoľby Globálne – Sklad). Pod tlačidlom Používané meny sa nastavujú požadované meny. Do voľného poľa „Kód cudzej meny“ je nutné vyplniť skratku meny podľa kurzového lístka, tj. nestačí uviesť EU, musí byť EUR.
Pokiaľ je treba pre konkrétnu kartu nastaviť „Pevnú predajnú cenu v cudzej mene“, možno túto ponuku nájsť na „Skladovej karte – Cenové údaje“ (viď obrázok nižšie). Program automaticky ponúka pole pre cudziu menu podľa nastavení v „Predvoľbách globálnych – Sklad – Povoliť cudzie meny“.