Zvolením této možnosti se zobrazí seznam všech zaměstnanců, kteří mají ve zpracovávaném období aktivní smlouvu. Zápis nové nepřítomnosti provedete takto:
2. Příprava dočasných pracovních neschopností pro zpracování
V druhém kroku připravíte pro zpracování dočasné pracovní neschopnosti - tj. provedete jejich stažení prostřednictvím podpisového certifikátu nebo Datových schránek, případně - pokud nevyužíváte žádnou z těchto možností - provedete ruční zápis dočasných pracovních neschopností do Přehledu DPN. Vše ohledně zpracování DPN je podrobně popsáno v kapitole 1.7.1. E-neschopenky - zpracování DPN od 01.01.2020
3. Zahájení měsíce (zahájení zaměstnance)
Po zápisu všech nepřítomností ve výkazech práce a přípravě DPN provedete tzv „Zahájení měsíce“. Jedná se o operaci, při níž program doplní odpracovanou dobu dle fondu PD mezi jednotlivé nepřítomnosti a dále doplní „trvalé individuální složky“ mzdy zadané ve mzdových údajích daného zaměstnance (včetně zadaných exekučních srážek). Pokud zpracováváte mzdy tak, že rozpočítáváte v rámci měsíce na různé zakázky, pak v nastavení „zahájení“ zvolte volbu – bez odpr. doby.
Varování | ||
---|---|---|
| ||
Zahájení měsíce má pro správnost výpočtu mzdy klíčový význam, proto - zejména u zaměstnanců v hlavním pracovním poměru, tento krok nikdy neobcházejte! |
Zahájení měsíce provedete tak, že ve výkazech práce zvolíte "zahájení měsíce", vyberete okruh zaměstnanců nebo zahájíte u všech a potvrdíte tlačítkem OK.
Zahájení můžeme provést také pouze u jednoho zaměstnance přímo z jeho výkazu takto:
Varování |
---|
Pokud byly před zahájením měsíce ve výkazech práce zadány jiné položky mzdy než nepřítomnosti v práci uvedené v bodu 1., dojde k jejich smazání !!! Nevymažou se pouze předem zapsané zálohy na mzdu. Pokud z provozních důvodů nutně potřebujete dopředu zapisovat kromě záloh i jiné mzdové složky, musíte si "zahájení" upravit takto: |
Výkaz práce po zahájení vypadá takto:
4. Editace výkazů práce
V dalším kroku editujete (otevíráte) výkazy práce jednotlivých zaměstnanců a upravujete mzdu dle požadavků – přidáváte nebo měníte položky, zadáváte přesčasy, prémie, srážky atd. - tedy pohyblivé složky mzdy.
Zápis prémií:
5. Výpočet mzdy
Po doplnění všech pohyblivých složek do zahájeného výkazu práce můžete provést výpočet mzdy. Ten můžete provést jak individuálně pro jednoho zaměstnance přímo v jeho výkazu práce tak hromadně všem zaměstnancům.
Individuální výpočet ve výkazu práce:
Mzdy můžete také propočítat hromadně. Hromadný propočet doporučujeme provést i v případě, že jste již mzdy propočítávali individuálně. V rámci hromadného propočtu totiž program provádí další logické kontroly a v případě zjištění logických chyb vás na ně v protokolu o zpracování mezd upozorní. Hromadný propočet provedete takto:
.
6. Zaúčtování mezd
Před tiskem výstupů (OSSZ, ZP, výplatní lístky, výplatní listiny příkazy k úhradě) provedete ve zpracování mezd zaúčtování mezd, a to proto, že při zaúčtování se provádí další kontrola na konzistenci výkazů práce a zpracovaných mezd.
Po této operaci již můžete zpracovat veškeré výstupy - podrobnosti najdete v kapitole 10. Sestavy / Příkazy
7. Uzamčení měsíce
Po vytištění všech výstupů doporučujeme provést uzamčení měsíce - takto si zabezpečíte již zpracované mzdy před nechtěnými úpravami.
8. Zpracování tiskových sestav
Po této operaci již můžete zpracovat veškeré výstupy - podrobnosti najdete v kapitole 10. Sestavy / Příkazy
Tisk výstupních sestav.
Podrobnější informace k jednotlivým krokům při
výpočtuzpracování mezd
ad.1. Zápis nepřítomnosti v práci do výkazu práce
Nejrychleji zadáte např. dovolenou od 10.08.2020 do 11.08.2020 takto:
F3 → 10 (ENTER) → 11 (ENTER) → 500 (ENTER) → F2
Při zápisu jednotlivých nových položek nemusíte nutně procházet všechna pole - stačí vyplnit pouze ta, která jsou nutná a přímo uložit pomocí F2. U polí "od:" a "do:" stačí vyplnit pouze den a potvrdit ENTER nebo přejít do dalšího pole pomocí myši.
Pokud zapisujete překážku v práci kratší než směna, pak zadáte datum od - do a v pozici Pr.dnů ručně zapíšete 0,5 a potvrdíte ENTER - položka se propočte jen za polovinu směny (zbytek směny se zaměstnanci doplní při zahájení měsíce automaticky jako odpracovaná doba).
Stejnému zaměstnanci na 03.08.2020 zadáme 0,5 dne placené překážky v práci - např. návštěvu u lékaře:
Po uložení obou těchto zadání bude výkaz práce přichystán k zahájení a bude vypadat takto:
Stejným způsobem zapíšete do výkazu práce i dočasné pracovní neschopnosti a jiné dávky hrazené z nemocenského pojištění - podrobněji o zápisu a možnostech k těmto dávkám v kapitole 1. 7. Zpracování dávek nemocenského pojištění
ad 3. Zahájení měsíce - zahájení zaměstnance
Zahájení měsíce lze provést dvěma způsoby:
a) pro všechny zaměstnance najednou (případně pro zvolený okruh zaměstnanců)
b) pro jediného zaměstnance přímo ve výkazu práce (je to možné pouze ve režimu zpracování mezd - standardně - viz obrázek níže)
Vypsáním hesla pro zahájení - tj. slova "zahajit" bez diakritiky - dojde ve výkazu práce k doplnění odpracované doby a všech mzdových položek, které má zaměstnanec uvedené v personalistice - v nastavení - mzdové údaje (např. osobní hodnocení, speciální příplatky, dodanění služebního vozidla i pro soukromé účely, půjčky, penzijní pojištění, exekuční srážky atd.).
Výkaz práce po zahájení bude vypadat takto:
Informace |
---|
Uživatelé, kterým z nějakých důvodů nevyhovuje doplnění odpracované doby v rámci zahájení měsíce (např. zaměstnanci pracují ve zcela nepravidelné pracovní době apod.), mohou použít zahájení měsíce "bez odpracované doby" nebo "Doplnit pouze individuální položky" - v tomto případě se do výkazu práce přenesou pouze mzdové složky z personalistiky. |