Porovnat verze

Klíč

  • Tento řádek byl přidán.
  • Tento řádek byl odstraněn.
  • Formátování bylo změněno.

Mzdové položky


Mzdové položky sú jednotlivé zložky miezd, ktoré tvoria mzdu jednotlivého zamestnanca. Tieto položky obsahujú v rámci nastavenia celú radu kritérií, ktoré zohľadňujú charakter tejto položky, spôsob výpočtu v rámci legislatívy, jej sadzbu v rámci konkrétnej mzdy, umiestnenie v mzdových formulároch a mnoho ďalšieho.

Predovšetkým je nutná opatrnosť pri zadávaní umiestnenia danej mzdovej položky v časovom prehľade, nakoľko táto voľba má vplyv na neskorší výpočet priemeru a pod. Preto do odpracovaných hodín dáme len takú zložku mzdy, ktorá má priamu väzbu na skutočne odpracované hodiny. Rovnaká situácia je aj u dovolenky, sviatkov a neschopnosti. Príplatky a položky bez umiestnenia nemajú vplyv na ostatné výpočty. Rovnakú pozornosť je nutné venovať umiestneniu položky v mzdovej karte. Toto umiestnenie má zásadný vplyv na výpočet mzdy.

Ďalšou dôležitou vecou je nastavenie vylúčených dôb a ospravedlnených absencií.

Hromadné založenie mzdových položiek pre daný rok


Ak máte v nastavení mzdových položiek pre príslušný rok prázdny zoznam, môžete mzdové položky založiť hromadne - použitím tlačítka "hromadné založenie" na spodnej lište obrazovky - ďalej si môžete vyberať z troch možností - viď obrázok:

  • 1. pokiaľ už v PREMIERI mzdy počítáte dlhšie, potom zvoľte "kópiu položiek z minulého roka", takto sa vám do ďalšieho roka prevedú okrem prednadstavených položiek aj všetky vami vytvorené mzdové položky 
    2. Kompletný zoznam všetkých položiek zo vzorov - slúži pre založenie vzorových - prednadstavených mzdových položiek - je určený predovšetkým pre tých užívateľov, ktorí začínajú so spracovaním miezd v PREMIERI
    3. Kopírovať z inej účtovnej jednotky - túto možnosť môžu využívať užívatelia, ktorí spracovávajú v PREMIERI mzdy pre viac zamestnávateľov - tu je ale vždy potrebné dôkladne skontrolovať, či u obidvoch zamestnávateľov je tiež rovnaká účtovná osnova, aby bolo zaistené správne zaúčtovanie mzdových položiek (najmä, pokiaľ niektorí zo zamestnávateľov potrebuje využiť i analytické účty)

Nezabudnite na začiatku nového roka skopírovať mzdové položky z minulého roka!! 

Tvorba mzdových položiek 


PREMIER ponúka celú radu základných už prednadstavených mzdových položiek, ktoré môžu byť použité pri výpočte miezd. Pokiaľ vám tento rozsah položiek nestačí a potrebujete pre presnejšiu evidenciu pridať ešte ďalšie mzdové položky, môžete si ich vytvoriť samy. Pri tvorbe vlastných mzdových položiek však postupujte veľmi dôkladne - s ohľadom na správnosť ďalšieho postupu pri spracovaní miezd.


Pre vytvorenie vlastných mzdových položiek existujú 3 varianty postupu:

 

a) V zozname mzdových položiek si nájdete podobnú položku a tlačítkom pre kópiu vytvoríte novú,  v ktorej upravíte kód a sadzbu.

  • (obr. 1 a 2: chcete si na zvláštnom riadku sledovať mzdu za prácu nadčas - 
    1. vytvoríte si novú mzdovú položku skopírováním položky 102 - základná hodinová mzda  2. zadáte si nové číslo kódu pre túto položku t.j. také, ktoré v mzdových položkách doposiaľ nie je, ale ktoré začíná rovnakým číslom, ako pôvodná mzdová položka - v príklade nižšie zakládáme položku "mzda za nadčas" - kopírujeme  položku 102 a pretože ide tiež o základnú mzdu (ktorá je v mzdových položkách s číslom začínajúcim 1..) zvolíme číslo začínajúce 1.., aby sa táto položka pri spracovaní chovala ako základná mzda a bola v rekapitulácii zobrazovaná v správnej oblasti
    3. tu je ako podradená mzdová položka pripojená mzdová položka 201 - príplatok za nadčas - táto položka sa vám bude po zadaní kódu 160 vo výkazy práce sama automaticky ponúkať - zrýchli sa tak čas zadávaný do výkazu práce (obr. č. 3)

b) Zvolíte „Nová“ a potom vpravo hore tlačítko „Vybrať“. Dostanete sa do zoznamu predvolených mzdových položiek, kde si vyberiete Vami požadovanú funkčnosť. Položka sa  celá okrem  kódu prednastaví.

c) Založením zo vzorov - viď obr. 3.




Popis obsahu mzdových položiek


Kód - skratka pre danú operáciu, ktorú použijete pri vyplňovaní časového prehľadu.

Popis - slovný popis operácie.

Podradená mzdová položka - funkcia, ktorá umožňuje kombinovať dve operácie do jedného kódu. Pokiaľ je pole vyplnené kódom, potom sa pri zápise základného kódu v časovom prehľade automaticky zapíše tiež kód vyplnený v tomto poli (zápisom jedného kódu získame okamžite zápis dvoch položiek - napr. s kódom 201, čo je 25% príplatok za nadčas, sa automaticky zapíše tiež kód 102, pretože tieto nadčasové hodiny musia byť samozrejme odpracované a zaplatené).

Sadzba - určuje výšku z daného základu. POZOR na kódy 600, 601, 602, 603, 604, ktorých % sadzby je už nastavené v Daňovej sústave.

Umiestnenie v karte - umožňuje výber pola v mzdovej karte a ďalej aj na výplatnej páske; toto nastavenie má zásadný vplyv tiež na to, či sa z danej položky bude odvádzať sociálne, zdravotné poistenie, daň alebo či táto položka vstúpi až do čistých miezd.

Mzdová karta - zahrnovať do - zaškrtnutím daných polí určujeme podobné nastavenie ako u predchádzajúceho bodu. Obidve tieto nastavenia spolu musia súvisieť.

Prehľad pre SP – prehľad o poistnom odvádzaný za zamestnanca a zamestnávateľa.

Nákladový účet - pokiaľ je zadaný a v globálnom nastavení miezd je povolené „detailné zaúčtovanie“, má vplyv na zaúčtovanie čiastky mzdy daným príslušným kódom.

Umiestnenie v časovom prehľade - tu sa definujú dni, ktoré sa pri použití daného kódu vyplnia v časovom prehľade v zadanom období.

Farba - užívateľ si môže vybrať pre daný kód farbu, ktorá pomáha sprehľadniť v časovom prehľade jednotlivé kódy a dni, kedy boli použité. Farba je teraz prenesená aj do príslušných riadkov vo výkazoch práce - a to formou podfarbenia. Pokiaľ užívateľ tvorí vlastné mzdové položky, odporúčame používať skôr svetlé odtiene formou definovania vlastných farieb. Pokiaľ užívateľovi nevyhovuje farebná schéma mzdových položiek navrhnuté PREMIEROM, môže ich vypnúť v užívateľských predvoľbách pod záložkou Mzdy, prípadne si zmeniť farebné nastavenie na to, ktoré mu vyhovuje.

Rozúčtovávať – je možné nastaviť len u mzdových položiek umiestnených v časovom prehľade do príplatkov alebo bez umiestnenia. Tento spôsob rozúčtovania sa ďalej musí povoliť v Správcovi – Predvoľby Globálne - Mzdy – Predkontácia. Spôsobí, že takto nastavená mzdová položka sa do účtovníctva rozúčtuje pomerovo podľa odpracovanej doby na jednotlivých zákazkách a strediskách za daný mesiac spracovania.

Ďalšie obmedzenie - existuje možnosť obmedziť príslušnú vyrátanú čiastku, a to zdola či zhora.

Ignorovať anal. nast. v person. – pokiaľ je pole zakliknuté a pokiaľ používate analytické rozlíšenie v personalistike, nebude u tejto mzdovej položky nahradená tu zadaná analytika analytikou príslušného zamestnanca z personalistiky.

Do priem. pre náhrady/Do priem. pre nemoc – zaškrtávacie polia majú veľký význam pri výpočte priemerov. Tieto sa počítajú a ukladajú u každej spracovanej mzdy, tzn.,že pokiaľ pole zakliknete až po spracovaní, nepríde už k správnemu prepočtu priemeru. V takomto prípade je nutné spätne prerátať všetky mzdy, pri ktorých bolo pole nesprávne zakliknuté.


Pokiaľ je u mzdovej položky uložené používanie obrazovky pre „pre rozpočet čiastky“ a u „Sadzby“ je zvolený parameter „Rozpočítavaná čiastka*sadzba“ potom je možné do sadzby vkladať určitú hodnotu, ktorá určuje výšku čiastky z celkovej rozpočítanej čiastky.

Napr. Pokiaľ má zamestnanec mzdu určenú percentom z dosiahnutého obratu, zadá sa do sadzby výška percenta a do kolónky „Rozpočet“ celkový obrat zamestnanca. Program potom spočíta čiastku mzdy pre príslušného zamestnanca.

Potom je táto kolónka prístupná a u mzdovej položky pribudnú v ponuke spôsobu výpočtu čiastky 2 možnosti v závislosti na zadanej rozpočítavanej čiastky.

Informáciu o kompletnom spracovaní výkazov práce u všetkých zamestnancov je možné vysledovať z prvotného zoznamu zamestnancov (ihneď po vstupe do výkazu práce) v stĺpci „Zadané“ v dolnej časti „Celkovo zadané“. Pokiaľ je 100%, všetko je vyplnené.

Obsah stránky

Obsah
classobsah