Přejít na konec metadat
Přejít na začátek metadat

Prohlížíte starou verzi této stránky. Zobrazit aktuální verzi.

Porovnat s aktuální Zobrazit historii stránky

« Předchozí Verze 10 Aktuální »

Dokladové rady


Dokladové rady sú jedným zo základných nastavení celého systému, ktoré sa premieta do takmer všetkých modulov a spôsob počiatočného nastavenia je veľmi zásadný pre nasledujúci chod systému. Dokladové rady umožňujú rozdelenie agendy v jednotlivých moduloch na jednotlivé celky podľa najrôznejších kritérií v účtovníctve, vo fakturácii, v sklade a v zákazkách.

Ide o základné nastavenie systému, preto odporúčame túto problematiku riadne preštudovať, predovšetkým téma "Číselné rady dokladových rád (VF a PF)."

Dokladové rady sú systémovo rozdelené podľa typu a podľa agendy, ku ktorej prislúcha:

1) Rady účtovného denníka - vrátane faktúr. Tieto rady sú označené číslom a všetky vstupujú do účtovníctva mimo č.8 a 9, kde ide o dokladové rady mimo účtovný režim (viz obr.nižšie).

2) Evidenčné rady - sú označené písmenom a možno ich rozdeliť do troch skupín:

  • zálohové faktúry - listy (tieto sa neúčtujú) - podrobný popis (viď. Vystavené faktúry) A + B
  • skladové a majetkové DR - podrobný popis (viď. Sklad - Dokladové rady - Výdajky) D
  • evidenčné DR - podrobný popis (viď. Evidencia) E
  • evidenčné DR - podrobný popis (viď. Evidencia) F
  • zákazkové DR - podrobný popis (viď. Zákazky) C.

Každý typ tejto rady má svoje špecifiká pre nastavenia a pravidlá, ktoré sú veľmi dôležité pre fungovanie celého systému v nadväznosti na rad funkcií. Ich podrobný popis možno nájsť v manuáli vždy u príslušného modulu, napr. Odberatelia - Vydané faktúry, Sklad - Výdajky atd. Tu sú popísané všetky konkrétne funkcie, ktoré dokladové rady obsahujú. V tejto časti podrobne popíšeme najmä účtovné rady.

 Pri založení novej účtovnej jednotky sú štandardne založené niektoré rady, preto vo voľbe "Nastavenia - Osnova, denníky - Dokladové rady" stačí zvoliť "F4 (Zmeniť)" a dopísať sem údaje podľa potreby užívateľa, tzn. najmä banku (číslo účtu...) a pokladňu. V prípade tvorby novej dokladovej rady sa postupuje bežným spôsobom prostredníctvom voľby "F3 - Nová".

Dokladová rada je označovaná dokladovou skratkou, ktorá môže byť až trojmiestna.

Pre prehľadnosť sa odporúča navrhnúť dokladové skratky tak, aby prvý znak alebo prvé dva znaky predstavovali rovnakú skupinu denníku.


Nastavenia dokladových rád účtovného denníka


Banky, Pokladne, Interné doklady (ostatné vnútorné dokladové rady - mzdy, majetok, sklady, ďalšie vnútorné účtovanie), Vzájomné zápočty. Samostatnú kategóriu tvoria Vydané a Prijaté faktúry, kde spôsoby číslovania sú iné než u ostatných účtovných radov. Ide o moduly, u ktorých doklady vstupujú priamo do účtovníctva, tzn. že mimo faktúr u ktorých nie sú vyplnené všetky účty strán MD/D (takéto faktúry sú len v knihách vydaných/prijatých faktúr evidované, ale nie zaúčtované v denníku) ide o priamy zápis do účtovného denníka. 


BANKA


Nastavenie dokladovej rady banky obsahuje mimo základných údajov tiež nastavenie pre Homebanking (podrobný popis v kapitole "Nadstavby - Homebanking"). 

Dokladová skratka  - vstupuje do denníku a rozlišuje príslušné doklady vo väčšine prehľadov.

Asociácia  - prednastavený účet, jeho obraty MD/D dávajú konečný zostatok na bankovom účte a vstupuje automaticky do dokladov pri vytváraní.

Popis, Názov, číslo účtu, swift kód, IBAN - všetky tieto údaje vstupujú do faktúry.

Kód Banky - vyplnením tohto údaja sa automaticky v poli Formát pre banku aktivujú príslušné formáty pre Homebanking.

K dokladovej rade je nutné priradiť účet, ktorý táto dokladová rada reprezentuje (Asociácia). Takto nastavený účet sa potom automaticky pri účtovaní priraďuje k dokladu na jednu zo strán, podľa druhu dokladu (príjem, výdaj). 

Pozor!

U nadefinovaných bánk a pokladní je asociácia povinná, pretože jej pohyby na stranách MD/D slúžia k zisteniu zostatku na príslušnom účte.

POKLADŇA


Zvlášť príjem a výdaj - Nastavenie

Ak sa u pokladne zadá asociácia na obidve účtovné strany MD/D, správa sa denník ako pokladničná kniha príjmov a výdajov, teda príjmové a výdavkové doklady sú chronologicky aj číselne za sebou. Ide o to, že pokiaľ sa vytvárajú príjmové a výdavkové doklady v jednej dokladovej rade, program používa len jedno číslovanie, tzv. že nie sú vedené zvlášť príjmové a výdavkové doklady.


Oddelené vedenie príjmov a výdajov možno dosiahnuť len v prípade, ak sa navolia dve pokladne, kedy jedna je pre príjem a druhá pre výdaj. Pokiaľ je potreba oddeliť zvlášť príjmové a výdavkové doklady (aj číselne, je nutné založiť dve dokladové rady pokladní, z ktorých každá bude mať nastavený účet - asociáciu, na jednej zo strán s MD - Príjem alebo na strane Dal - Výdaj), viď kapitola "Pokladne".

Pokladňa v cudzej mene

U valutových pokladníc alebo devízových účtov je vhodné nastaviť menu a používaný kurz. Ten sa potom bude automaticky priraďovať k vytváraniu nových záznamov. Týmto spôsobom možno evidovať doklady v cudzej mene.


Nastavenie pre synchronizáciu s aplikáciou Premier Air

"Doklady sa vytvárajú v PREMIER Air aplikáciach" - ak si užívateľ odškrtne túto voľbu, potom nebude možné v programe do danej dokladovej rady vytvárať údaje a to z dôvodu možnej poruchy v číslovaní. Dokladová rada bude slúžiť pre nahratie údajov z aplikácie Premier Air.

Import prebieha z rady (zadá sa len, ak sa líši dokl. rada v PREMIER Air)" - podrobne popísané v kapitole "Synchronizácia dát s aplikáciou Premier Air".

Dokladové rady prijatých, vydaných faktúr, skladové rady (číslovanie)


V definícii dokladových rád prijatých a vydaných faktúr možno nastaviť pevné číslo symbolizujúce číselnú radu dokladov - Štrukturálne číslovanie faktúr. Každú dokladovú radu možno rozlíšiť tzv. pevným číslom, pričom vzostupné číslovanie sa bude vykonávať  pre každú číselnú radu samostatne.

Povoliť duplicitné čísla faktúr je možné v "Správci - Predvoľby - Obmedzujúce", avšak odporúčame sa radšej duplicitám vyhnúť.


Príklad

Napr. zahraničné faktúry budú mať samostatnú dokladovú radu VFZ. V nastavení dokladových rád sa určí pevné číslo (a) "...1102....." i pozícia, ktorú je možno kombinovať napr. s rokom. Ďalšiu radu faktúr napr. vystavené faktúry za predaj tovaru označíme VFP s pevnými číslami "...1209.....". Automatické číslovanie potom bude vyzerať nasledovne: VFZ 203110200001, VFP 204120900001 atď. Prvé predčíslia symbolizujúce rok je nutné zapísať pri čísle prvej faktúry v rámci účtovného obdobia "natvrdo", tzn. vnútiť systému 1. číslo v účtovnom období.

 Rovnako možno toto predčíslie v dokladovej rade nenastavovať a len na začiatku účtovného obdobia vnútiť vždy prvej faktúre danej dokladovej rady predčíslie a počet miest, v ktorom sa bude uskutočňovať kontinuálne číslovanie.

Príklad  

2010200001. Doklad potom pri ďalšej faktúre pripočíta k tomuto číslu číslo jedna a budúca faktúra bude navrhnutá programom pod číslom 201020002. Program môže číslovať až do čísla 201999999, tzn. 999 999 faktúr v danej rade. Pokiaľ by sme vnútili napr. číslo 29901, potom by mohol číslovať do čísla 29999 a následná faktúra by mala číslo 30000 - čo by však z hľadiska požiadavky na pevné predčíslie tejto rady nebolo žiaduce.

Je nutné si uvedomiť, že hoci sú dokladové rady rozlíšené rôznymi až trojpísmennými názvami, tieto slúžia len pre orientáciu v denníku a účtovných knihách. Každá rada však musí mať odlišné číslovanie tak, aby neexistovali dve rovnaké čísla u faktúr. Tzn., že program neumožní uložiť v rade VFZ číslo faktúry 20100001, ak toto číslo už existuje v rade VF. V takomto prípade program oznámi, že číslo je už použité a doklad nemožno uložiť. Preto je nutné si číselné rady rozlíšiť aj iným predčíslím, napr. pre radu VFZ použiť číslo 220100001 alebo 201001 a pod. Program tieto čísla porovnáva matematicky, tzn. nepovažuje pevné predčíslie za matematické symboly. Tieto pokyny k číslovaniu platia i pre skladové rady (výdajky, príjemky).

Dokladové rady faktúr/zálohových listov


Táto rada je pevne viazaná k stredisku

Každý doklad, ktorý bude patriť do tejto dokladovej rady, bude mať automaticky vyplnené stredisko tu nastavené.

DIČ v EU

V definícii dokladových rád faktúr pribudla predvoľba na predvolenie DPH v EU poďla DIČ "Predvoliť pri dokladoch v tejto rade DPH v EU podľa DIČ".

 Zodpovedná osoba za dokladovú radu

Je možné tiež nastaviť zodpovednú osobu (osoby) v dokladových radách (VF, ZV, PF, ZP). V prípade, že v príslušnej dokladovej rade vykoná zápis alebo zmeny iný užívateľ, program na to zodpovednú osobu upozorní príznakom. Táto funkcia je vhodná napríklad v prípade, že je potrebné kontrolovať prácu podriadených alebo faktúry vytvorené klientom.

U PF a PZL je možné tiež nastaviť inú cestu pre voľné dokumenty a skenovené prílohy. V prípade nevypnenia sa nastavenia preberajú zo "Správca - Predvoľby globálne - Voľba pre sieť, tlač, export, import".

Nastavenie pre Kontrolné hlásenie

V definícii dokladových rád pokladní a vydaných faktúr je voľba "Do kontrolného hlásenia DPH zahrňovať aj dokladovú skratku". Toto sa zaškrtne v tom prípade, keď sa zákazníkom tlačia zostavy, kde je dokladová skratka zlúčená s číslom dokladu a je žiaduce, aby do kontrolného hlásenia vstupovala tiež dokladová skratka.

Nastavenie pre synchronizáciu s aplikáciou Premier Air

"Doklady sa vytvárajú v aplikáciach PREMIER Air" - ak si užívateľ odškrtne túto voľbu, potom v programe nebude možné do danej dokladovej rady vytvárať údaje a to z dôvodu možnej poruchy v číslovaní. Dokladová rada bude slúžiť pre nahratie údajov z aplikácie Premier Air.

"Import prebieha z rady (zadá sa len, ak sa líši dokl. rada v PREMIER Air" - podrobne popísané v kapitole "Synchronizácia dát s aplikáciou Premier Air".


Obsah stránky

  • Žádné štítky