Popis obsahu mzdových položek
Kód - zkratka pro danou operaci, kterou použijeme při vyplňování časového přehledu.
Popis - slovní popis operace.
Podřazená mzdová položka - funkce, která umožňuje kombinovat dvě operace do jednoho kódu. Pokud je políčko vyplněno kódem, pak se při zápisu základního kódu v časovém přehledu automaticky zapíše také kód vyplněný v tomto políčku (zápisem jednoho kódu získáme okamžitě zápis dvou položek - např. s kódem 201, což je sám o sobě 25% příplatek za přesčas, se automaticky zapíše také kód 102, protože tyto přesčasové hodiny musí být samozřejmě odpracovány a zaplaceny).
Sazba - určuje výši z daného základu. POZOR na kódy 600, 601, 602, 603, 610, jejichž % sazby jsou již nastaveny v Daňové soustavě.
Umístění v kartě - umožňuje výběr políčka ve mzdové kartě a posléze na výplatní pásce; toto nastavení má zásadní vliv také na to, zda se z dané položky bude odvádět sociální, zdravotní pojištění, daň nebo zda tato položka vstoupí až do čistých mezd.
Mzdová karta - zahrnovat do - zaškrtnutím daných políček určujeme podobné nastavení jako u předchozího bodu. Obě tato nastavení spolu musí korespondovat.
Přehled pro OSSZ – přehled o pojistném odváděném za zaměstnance a zaměstnavatele.
Nákladový účet - pokud je zadán a v globálním nastavení mezd je povoleno „detailní zaúčtování“, má vliv na zaúčtování částky mzdy dané příslušným kódem.
Umístění v časovém přehledu - zde se definují dny, které se při použití daného kódu vyplní v časovém přehledu v zadaném období.
Barva - uživatel si může vybrat pro daný kód barvu, která pomáhá zpřehlednit v časovém přehledu jednotlivé kódy a dny, kdy byly použity. Barva je nyní přenesena i do příslušných řádků ve výkazech práce - a to formou podbarvení. Pokud uživatel tvoří vlastní mzdové položky, doporučujeme používat spíše světlé odstíny formou definování vlastních barev. Pokud uživateli nevyhovuje barevné schéma mzdových položek navržené PREMIEREM, může je vypnout v uživatelských předvolbách pod záložkou Mzdy, případně si změnit barevné nastavení na to, které mu vyhovuje.
Priorita – uživatel do ní nemůže zasáhnout, je dána charakterem výpočtu dané mzdové položky. Pokud je >1, pak to znamená, že daná položka se počítá až v druhém (či vyšším) kroku. Např. pokud položka počítá % ze základu pro soc. pojištění - musí výpočet mzdy proběhnout vícekrát (poprvé se teprve zjistí základ pro soc. a následně se do druhého počítání může zahrnout zmiňovaná položka).
Rozúčtovávat – lze nastavit pouze u mzdových položek umístěných v časovém přehledu do příplatků nebo bez umístění. Tento způsob rozúčtování se dále musí povolit ve Správci – Předvolby Globální - Mzdy – Předkontace. Způsobí, že takto nastavená mzdová položka se do účetnictví rozúčtuje poměrově podle odpracované doby na jednotlivých zakázkách a střediscích za daný měsíc zpracování.
Další omezení - existuje možnost omezit příslušnou vypočtenou částku, a to zdola či shora.
Ignorovat anal. nast. v person. – pokud je pole zaškrtnuto a pokud používáte analytické rozlišení v personalistice, nebude u této mzdové položky nahrazena zde zadaná analytika analytikou příslušného zaměstnance z personalistiky.
Do prům. pro náhrady/Do prům. pro nemoc – zaškrtávací pole mají velký význam při výpočtu průměrů. Tyto se počítají a ukládají u každé zpracované mzdy, tzn.,že pokud pole zaškrtnete až po zpracování, nedojde již ke správnému propočtu průměrů. V takovém případě je nutné zpětně propočítat všechny mzdy, při kterých bylo pole nesprávně zatrženo.
Pokud je u mzdové položky uloženo používání obrazovky pro „Rozpočet částka“ a u „Sazby“ je zvolen parametr „Rozpočtovaná částka*sazba“ pak lze do sazby vkládat určitou hodnotu, která určuje výši částky z celkové rozpočtené částky.
Např. Pokud má zaměstnanec mzdu určenou procentem z dosaženého obratu, zadá se do sazby výše procenta a do kolonky „Rozpočet.“ celkový obrat zaměstnance. Program pak spočítá částku mzdy pro příslušného zaměstnance.
Pak je tato kolonka přístupná a u mzdové položky přibudou v nabídce způsobů výpočtu částky 2 možnosti v závislosti na zadané rozpočtované částce.
Informaci o kompletním zpracování výkazů práce u všech zaměstnanců je možné vysledovat z prvotního seznamu zaměstnanců (ihned po vnoření do výkazu práce) ve sloupci „Zadáno“ v dolní části „Celkově zadáno“. Pokud je 100%, vše je vyplněno