Přejít na konec metadat
Přejít na začátek metadat

Prohlížíte starou verzi této stránky. Zobrazit aktuální verzi.

Porovnat s aktuální Zobrazit historii stránky

« Předchozí Verze 2 Další »

Spôsoby nahrávania prijatých faktúr


Postup pre vytvorenie prijatej faktúry a spôsob zaúčtovania faktúry je rovnaký s tvorbou vydanej faktúry.

V prípade prijatej faktúry je nutné zapísať "Číslo faktúry", čo je variabilný symbol faktúry dodávateľa. Tvorba jednotlivých položiek prijatej faktúry obsahuje menej údajov než položky u vydanej faktúry.

Pri tvorbe novej faktúry ("F3 Nová") program ponúkne štandardne niekoľko možností vytvorenia (viď. obrázok):

1. Ručne


Štandardný spôsob, kde je potrebné vyplniť všetky údaje:

  • Dodávateľ - volí sa pomocou skratky. Pokiaľ nemáme dodávateľa v adresári partnerov, môže ho užívateľ pridať aj takto priamo cez faktúru.
  • IČ DPH overiť - táto funkcia je prepojená s daňovou správou a slúži k priamemu zisteniu, či je daná firma platcom DPH alebo nie.
  • Číslo faktúry/Variabilný symbol - vyplní sa variabilný symbol. Do po
  • Zákazka, stredisko - číselník zákaziek a stredísk sa vyvolá stlačením hviezdičky, kde sa potom vyberá konkrétna zákazka/stredisko.
  • Dodací list - užívateľ do tejto kolónky uvedie číslo dodacieho listu, vyplnenie však nie je povinné.
  • Forma úhrady - po stlačení otáznika sa otvorí ponuka - z ktorej je možné si vybrať - prevodný príkaz, hotovosť, inkaso, zápočet.
  • Auditované - toto políčko sa odporúča mať zaškrtnuté, aby sa faktúry ponúkali aj do príkazu k úhrade. Možno nastaviť aj v "Správca - Predvoľby globálne - Dodávatelia".


Stlačením tlačidla F6 sa užívateľ presunie do položkovej časti faktúry, kde štandardným spôsobom pridáva jednotlivé položky.



Položky faktúry je možné zadávať pomerovo percentom alebo zlomkom z určeného základu. Využitie sa nájde napr. u zadávania poistenia (rozdelenie na finančné náklady a náklady budúcich období, ak presahuje poistenie účtovný rok) alebo u percentuálneho rozčlenenia nákladov na strediská alebo zákazky, atď. 


Zúčtovanie zaplatenej zálohy ku konečnej faktúre


Po vytvorení položiek možno klávesou F9/tlačidlom "Preveriť zálohy <F9>" preveriť zálohy v rámci zadaného partnera. Program navrhne všetky zaplatené zálohy v rámci zadaného partnera, pričom pokiaľ je týchto záloh viac, pomocou hviezdičky (rovnako ako u príkazov k úhrade) sa vyberú tie, ktoré budú zúčtované na konečnej faktúre.

Úhrada faktúry na už existujúcu platbu (skôr nahratú)


Pri bežnej práci nastanú prípady, kedy sa nahrá platba/úhrada (banka či pokladňa) skôr ako samotná faktúra. Faktúra sa nahrá neskôr, a teraz je otázka, ako urobiť spárovanie týchto účtovných prípadov, aby došlo k uhradeniu faktúry a tým pádom k vyrovnaniu na saldokontnom účte.

V tomto prípade je nevyhnutné, aby užívateľ už na účtovnom doklade o platbe/úhrade predvyplnil partnera. Program potom pri nahrávaní faktúry (VF, PF) na príslušného partnera automaticky ponúkne dotaz o otvorených položkách (tzv. nevypárovaných priamych zápisoch v denníku) a ponúkne vykonanie automatického vypárovania (vykonanie úhrady) faktúry. Pre toto sledovanie musí byť v "Správca - Predvoľby globálne - Dodávatelia" zaškrtnutá voľba Preverovať nespárované zápisy (napr. Platby inkasom) pri ukladaní prijatej faktúry.

Všetky tieto rozdiely medzi denníkom a evidenciou faktúr je možné sledovať v module "Daňová kancelária - Priznanie DPH - Kontrola konzistencie PF".

POZOR! Pokiaľ Vám program pri ukladaní faktúry neponúkne otvorené položky, máte vo faktúre zadaný iný saldokontný účet než v priamom zápise v denníku. 



Zaokrúhľovanie čiastky


U čiastky k zaokrúhleniu možno v prijatých faktúrach vybrať z dvoch možností.

  • Prvá možnosť je, že sa čiastka priúčtuje k prvej položke na faktúre.
  • Použitím druhej možnosti sa zaúčtuje ako ďalšia položka s účtom predvoleným v "Správca - Predvoľby globálne - Účtovníctvo - Zaokrúhľovanie". V tomto prípade je potrebné zaškrtnúť v "Správca - Predvoľby globálne -Dodávatelia" voľbu Zaokrúhlenú čiastku zaúčtovať ako ďalšiu položku.


2. FAKTÚRA NA ZÁKLADE ŠABLÓNY


Tento spôsob vytvorenia faktúr umožňuje hromadné nahrávanie faktúr v spojení s modulom Šablóny. V prípade nahratia jednej faktúry na základe konkrétnej šablóny sa v prvom kroku zadá názov alebo číslo šablóny, ale pokiaľ sa vystavuje hromadne (viac faktúr naraz), je nutné povoliť hromadnú fakturáciu (ponuka v aktuálnom okne) a stlačiť klávesu "Enter".

V prvom prípade sa okamžite ponúkne 2.krok pre zadanie dátumu vystavenia, uskutočnenia a dátumu splatnosti a následne sa vytvorí faktúra, ktorú je možné pred uložením upraviť.

V druhom prípade sa rozbalí ponuka všetkých šablón, z ktorých je možné vybrať konkrétne šablóny (skupinu), pre ktorú budú faktúry vystavované, a to pomocou hviezdičky, podobne ako u výberu z neuhradených faktúr u príkazov k úhrade. Potvrdením výberu sa ponúkne okno pre dáta faktúry a potvrdením "OK" sa vytvorí a uloží skupina faktúr podľa výberu šablón.

K tlači sa potom ihneď ponúkne rozsah všetkých faktúr, ktoré boli v danú chvíľu na základe šablón vytvorené. 


3. FAKTÚRA NA ZÁKLADE SKLADOVEJ PRÍJEMKY


Týmto spôsobom sa faktúra vytvorí automatickým dotiahnutím údajov z príjemky do faktúry. Tento spôsob užívateľ použije v prípade, že behom vytvárania príjemky nevyužil voľby automatizovaného vytvorenia prijatej faktúry k príjemke.

V 1. kroku je nutné zadať dodávateľa, na ktorého bola príjemka vytvorená alebo vykonať výber príjemky klávesou F8, čím sa zobrazí kompletný zoznam nevyfakturovaných príjemiek (príjmov do skladu, ktoré neboli vyfakturované). V ďalšom kroku sa upresní výber príjemky, pokiaľ je u dodávateľa vytvorených viacero príjemiek. Faktúru je možné vystaviť na základe viacerých príjemiek (označenie sa urobí podobne ako u príkazov k úhrade znakom *).

V ďalšej fáze je možné zadať menu, pokiaľ sa doklad vystavuje v cudzej mene, a prípadnú zmenu kódu DPH. Po potvrdení OK sa program spýta, v prípade zadania sprievodných nákladov (clo, doprava,...) na príjemke, na zahrnutie týchto sprievodných nákladov do faktúry. Pokiaľ užívateľ zvolí Áno, program sprievodné náklady rozpustí do položiek. Pokiaľ užívateľ zvolí Nie, vytvorí sa faktúra len s položkami príjemky. Po vytvorení faktúry môže užívateľ prípadné zmeny na položkách vykonávať cez klávesu "F6" a potom F4 na konkrétnej položke. Je treba ešte poznamenať, že pokiaľ sa vytvára faktúra na základe viacerých príjemiek, program vo faktúre automaticky priradí ku každej položke príslušné číslo príjemky, na základe ktorého bola vytvorená vo faktúre.


Poznámka:

Týmto krokom sa automaticky vytvorí väzba prijatej faktúry na dotiahnutú príjemku. Položky faktúry možno prehliadať stlačením klávesy F6, bez toho aby sa musela stlačiť klávesa F4/Tlačidlo "Zmeniť <F4>". Len pre zmenu v položkách faktúry je nutné použiť klávesu F4/tlačidlo "Zmeniť <F4>". Zoznam nevyfakturovaných dodávok je možné zobraziť v module "Komplexné informácie o dodávateľovi". 




4. NA ZÁKLADE OBJEDNÁVKY SLUŽIEB


Ide o automatické vytváranie faktúry na základe objednávky služieb. Pre túto možnosť musí byť v dokladovej rade vystavených objednávok zaškrtnutá voľba Objednávka služieb.

Po vybraní tohoto spôsobu vytvorenia môžete objednávku vyhľadať zadaním partnera alebo kliknutím na výber z otvorených objednávok a vybrať si požadovanú objednávku.

POZOR! V objednávke musí byť zadaný partner; bez zadaného partnera sa faktúra týmto spôsobom nevytvorí. 


5. POSTÚPENIE ZÁVAZKOV


Program umožňuje automaticky vytvoriť postúpenie záväzkov.


POZOR!

Pred samotným postupovaním záväzkov je dôležité nastaviť nákladový a výnosový účet pre postúpenie záväzkov. Nastavenie prebieha v "Správca - Predvoľby globálne - Dodávatelia - Predvolený účet postúpenia záväzku". 


Postup

  1. Do poľa "% nominálnej hodnoty postúpenia pohľadávky" zadáme percento záväzku, ktoré postupujeme na postupníka. Samozrejme možno toto percento upravovať individuálne, viď ďalej.
  2. Pokiaľ sa má na postupníka vytvoriť len jedna nová pohľadávka, zaškrtneme "Postúpiť ako jeden záväzok".
  3. V poli "Dokl.rada pre vyskl. pohľadávok" vyberieme pomocou tlačidla "..." dokladovú radu, do ktorej sa postupované pohľadávky odúčtujú (napr. dokladová rada interných dokladov POH - Postúpené pohľadávky), a do pola "Pohľad.účet" doplníme zúčtovací účet.
  4. V základnom období volíme obdobie pre výber pohľadávok podľa dátumu vystavenia.
  5. Dodávateľa zadávame v prípade postúpenia záväzkov len tohoto konkrétneho. V prípade postupovania záväzkov viac dodávateľov dodávateľa nevypĺňame.
  6. V Postupníkovi zadávame partnera, ktorý naše záväzky odkupuje.
  7. Tlačidlom "Uložiť nastavenie" sa ukladá nasledujúce: % nominálnej hodnoty, dokl. rada pre vyskladnenie, pohľadávkový účet, postupník.
  8. Tlačidlom "Vytvor postúpenie" sa dostávame k výberu konkrétnych faktúr.
  9. Tlačidlá "Označiť všetko" a "Odznačiť všetko" vyberú/zrušia všetkých partnerov pre postúpenie. Klikaním na šípku u konkrétnych partnerov si vyberieme požadovaných partnerov pre postúpenie. Šípkou pod Výberom sa dostaneme do výberu konkrétnych faktúr s možnosťou zmeny čiastky postúpenia. Tlačidlom OK potvrdíme výber faktúr.
  10. Teraz stačí kliknúť na Postúpiť, zadať dátum účtovania postúpenie je vytvorené. 


6. VYTVORIŤ OPRAVNÝ DOKLAD (DOBROPIS) NA ZÁKLADE FAKTÚRY


U tejto možnosti vytvorenia faktúry je potrebné zadať partnera a následne má užívateľ dve možnosti ako dobropis vytvoriť.

  • Priamo pri zadávaní partnera vložiť číslo Prijatej faktúry, ku ktorej chce dobropis vytvoriť. Program automaticky vytvorí dobropis k vybranému dokladu.
  • Alebo zadaním len partnera a stlačením klávesy "enter" program prejde do modulu "Informácie o dodávateľovi", kde je možné ručne vybrať zo zoznamu faktúru, ku ktorej chceme vytvoriť dobropis. Program následne vytvorí požadovaný dobropis. 

7. NA ZÁKLADE DOŠLEJ POŠTY/CRM


Po zvolení tejto možnosti vytvorenia faktúry program ponúkne zoznam došlej pošty - prijatých faktúr, užívateľ vyberie na základe ktorej chce faktúru vytvoriť a program prenesie dáta z pošty/CRM a vytvorí faktúru.


8. NA ZÁKLADE ZAPLATENÉHO ZÁLOHOVÉHO LISTU


Opäť v prvom kroku je potrebné zadať partnera, v druhom vyberieme z ponuky záloh a následne program vytvorí faktúru.


9. IMPORT Z ISDOC SÚBORU


Faktúru možno vytvoriť automaticky importom z formátu ISDOC. Tento formát je využívaný pre elektronickú výmenu dát. Po kliknutí na túto voľbu vytvorenia faktúry program vyzve užívateľa k výberu súboru zodpovedajúceho formátu a následne kliknutím na "Načítať" sa faktúra zo súboru automaticky načíta. 





Obsah stránky


  • Žádné štítky