Vytvorenie príjemky
Pre vytvorenie príjemky (F3) sa ponúka niekoľko spôsobov:
Pre vytvorenie Kópie príjemky (Shift + F3) sa tiež ponúka niekoľko spôsobov:
Všetko - skopíruje sa celá hlavička (partner aj ďalšie údaje kopírovaného dokladu) i položky dokladu.
Všetko bez partnera - skopíruje sa celá hlavička mimo partnera a položky dokladu.
Len položky dokladu - skopírujú sa položky dokladu.
Vytvoriť dobropis k dokladu (množstevné údaje budú negované) - viď. nižšie.
1. RUČNE
Príjemku možno vytvoriť klasickým spôsobom "Ručne", podobne ako napr. vytvorenie vystavenej faktúry za pomoci základných ovládacích prvkov dolného menu programu.
2. NA ZÁKLADE INTERNEJ, PREVODNEJ VÝDAJKY
Pokiaľ už pri uskutočnení prevodu zo skladu (prevodná výdajka) nebola vytvorená prevodná príjemka, možno vystaviť internú príjemku na základe už vytvorenej internej výdajky. Nová príjemka - Na základe internej, prevodnej výdajky - zadanie čísla prevodnej výdajky alebo "otáznikom" dohľadanie podľa dátumu, čiastky... - tlačidlom "Dokončiť" sa príjemka vytvorí.
3. NA ZÁKLADE OBJEDNÁVKY U DODÁVATEĽA
Zvolením tejto možnosti sa ponúkne okno pre výber dodávateľa. Pokiaľ nie je potrebné ihneď zvoliť partnera, ponúka sa možnosť (F8) výberu z otvorených objednávok, načo program zobrazí všetkých partnerov s počtom ich otvorených objednávok. Tu musí však program vyberať všetky otvorené objednávky, tzn. že načítanie zostavy môže byť časovo dlhšie.
Zvolením partnera (Enter) sa ponúka možnosť výberu z otvorených objednávok dodávateľa. Hviezdičkovou metódou možno označiť viac objednávok, tj. tie, ktoré sa budú realizovať. Hromadná realizácia viac objednávok musí byť nastavená v "Správca - Predvoľby globálne/užívateľské - Sklad - Automatické vystavovanie- Príjemky - Povoliť vytváranie príjemiek na základe vystavených objednávok a Povoliť vytvoriť 1 príjemku z viac objednávok".
V ďalšom kroku sa zobrazia jednotlivé položky objednávky/objednávok, kde možno vyňať položky, prípadne zmeniť množstvo, ktoré dodávateľ napriek objednávke nedodal. Vyňaté položky budú naďalej na objednávkach figurovať ako nedodané, tj. pri ďalšej príjemke na základe objednávky sa budú znovu ponúkať k príjmu.
Celkový prehľad o otvorených objednávkach možno nájsť v hornom menu Príjemky - Prehľad otvorených objednávok alebo v module "Prehľady - Prehľad otvorených objednávok u dodávateľov".
Poznámka: Pri vytváraní príjemiek príslušného skladu sa skladníkovi zobrazujú len tie príjemky daného skladu, ktoré sú definované v číselnej rade podľa jednotlivých skladov. Pokiaľ je žiadúce vidieť pri prehliadaní príjemky všetky sklady, je nutné toto povoliť v "Správca - Predvoľby obmedzujúce - Sklad - Zobrazovať všetky sklady naraz, ak sú použité v jednej dokladovej rade".
4. NA ZÁKLADE ZÁKAZKY (VÝROBNEJ SÚPISKY)
Do výberového kola možno zadať číslo zákazky, číslo výrobnej súpisky, odberateľa, názov výrobku, prípadne pre zobrazenie všetkých výrobných súpisiek len tlačidlo Enter. Po výbere výrobnej súpisky/súpisiek (hviezdičkovou metódou) a stlačení OK sa príjemka vytvorí. Pri ukladaní sa program opýta, či má vyskladniť komponenty, ak tak ešte nebolo urobené. Po potvrdení vyskladnenia sa program opýta na sklad komponentov (ponúkajú sa sklady zadané vo výrobnej súpiske ako Použité sklady, tj.sklady, v ktorých sa komponenty nachádzajú), ďalej sa vyberá dokladová rada výdajky, druh pohybu a dátum, potom položky navrhnuté pre výdaj (v tomto okne možno odoberať položky, meniť množstvo položiek). V prípade viac skladov komponent sa po uložení výdajky ponúka ďalšia výdajka z ďalšieho príslušného skladu komponentov.
5. NAČÍTAŤ ÚDAJE Z ULOŽENEJ VÝDAJKY
V prípade vedenia viac skladov na viac miestach bez online prepojenia (prevod medzi skladmi) alebo v prípade vedenia viac účtovných jednotiek s rovnakým sortimentom tovaru (predaj tovaru medzi účtovnými jednotkami) možno využiť túto voľbu. Najprv je nutné v hlavnom sklade vytvoriť výdajku a v tlači dokladu zvoliť "Uložiť" (program sa opýta, či uložiť do adresára alebo odoslať e-mailom), tým sa vytvorí súbor s príponou .sve.
V príjemke sa zvolí Načítať údaje z uloženej výdajky, nalistuje sa súbor (uložená výdajka), dvojklikom myši sa výdajka potvrdí, vyberú sa ceny (predajné alebo skladové), na príjemke sa zvolí požadovaný druh pohybu a príjemku možno Uložiť.
6. NAČÍTAŤ Z OFF-LINE ČÍTAČKY ČIAROVÝCH KÓDOV
Položky príjemky možno tiež vytvoriť pomocou off-line čítačky čiarových kódov. Pre možnosť používania tejto voľby je nutné toto povoliť v "Správca - Predvoľby globálne/užívateľské - Sklad - Pokladničné elektronické systémy" zaškrtnúť políčko "Používať čítačku čiarových kódov".
7. NAČÍTAŤ Z EDI
Výberom tejto voľby sa otvorí okno pre výber súboru príjemky v edi formáte.
Pre možnosť používania tejto voľby je potrebné najprv nastaviť EAN firmy, partnerov a zložky pre ukladanie/načítanie súborov. V Správca - Predvoľby globálne - Sklad - EDI komunikácia sa vyplní pole EAN kód firmy a Zložky pre import/export dokladov. V Adresári partnerov sa u partnerov, z ktorými sa bude EDI komunikácia používať, vyplní pole Zákaznícke číslo/EAN kód.
8. IMPORT Z XLS
Touto voľbou možno načítať položky príjemky. V prvom kroku sa zadáva dodávateľ, v ďalšom kroku sa definuje import položiek. Pre import platí rovnaký postup ako u importu skladových kariet, tj. výber Zdrojového súboru, výber kurzu meny zaškrtnutím import je v cudzej mene (v prípade importu čiastok v cudzej mene), výber údajov v PREMIER a polí z excelu, ktoré tieto údaje obsahujú.
9. NASKLADNIŤ VÝROBOK PODĽA PROCESOV ZÁKAZKY
Do výberového pola možno zadať číslo zákazky, vyhľadá sa požadovaná zákazka a označí sa materiál, ktorý bol k tejto zákazke priradený. Následne sa vytvorí príjemka.