Tato nástavba zajišťuje uživateli automatické zpracování veškerých daňových přiznání s možností tisku na předepsaný formulář a jeho odevzdání na finanční úřad.
Kapitoly modulu Daňová kancelář:
Podřazené stránky (zobrazení podřazených položek)
V levém dolním rohu je označení zpracovaného vzoru formuláře, případně roku, pro který je formulář určen. V případě, že v daném roce nedošlo ke změnám ze strany MFČR, aj. k aktualizaci formuláře, zůstává původní vzor nezměněn.
Toto číslo vzoru si vždy před začátkem vyplňování přiznání zkontrolujte s oficiálně zveřejněným vzorem.
Varování | ||
---|---|---|
| ||
Toto číslo je pro Vás vždy určující pro zjištění vzoru formuláře. V jiných částech Premieru, může docházet v přechodném období ke zpoždění na základě aktualizací i ostatních částí programu a tím chybnému označení aktuálního již zveřejněného vzoru. |
K aktualizaci vzorů dochází vždy na samém konci nebo začátku roku, pamatujte však, že mezi oficiálním zveřejněním a finálním zpracováním v Premieru může být i několika týdenní prodleva, podle množství změn a počtu upravovaných formulářů. Přednost však mají vždy formuláře s nejbližším datem podání.
Pokud víte o změnách a potřebujete formuláře přesto již začít vyplňovat, Premier umožňuje vyplnit data v neměněných položkách (!) ve starším vzoru formuláře a ty se následně přenesou po aktualizaci programu do vzoru nového, kde jen doplníte změny a výkaz finálně zpracujete.
V pravém dolním rohu se nachází označení verze programu konkrétního formuláře.
Informace | ||
---|---|---|
| ||
Toto číslo po Vás mohou požadovat pracovníci hot-line, pro ověření správnosti spuštěné verze. |
Tlačítka v horní části formuláře:
- Prázdná - vytvoří nový čistý formulář, který neobsahuje předvyplněné hodnoty z účetnictví.
- Nová (F3) - vytvoří nový formulář s částečně předvyplněnými hodnotami.
- Změnit (F4) - editace stávajícího již vytvořeného záznamu.
Editovat lze i záznam vytvořený ve starším vzoru formuláře, což slouží především k aktualizaci staršího nebo jen rychlému náhledu. Tento záznam se pak otevře v aktuálním vzoru formuláře, tak jak byl zaznamenán ve starším a nemusí proto souhlasit. To samé platí i pro tisk. Pokud chcete editovat starší záznamy ve starším formuláři, použijte nabídku v daňové kanceláři, viz. výše. - Kopírovat (Shift + F3) - zkopíruje aktuální záznam a aktualizuje některé údaje, např. datum a rok.
- Smazat - označí aktuální záznam jako smazaný.
- Tisk (F9) - otevře formulář pro volby tisku a exportu.
- Pokyny - obsahuje přehled aktuálních vzorů a pokynů k danému přiznání.
- Centrum ePodání - tuto volbu obsahují jen některé formuláře, jejichž seznam naleznete níže a slouží k zobrazení přehledu již podaných výkazů. Stejnou funkčnost má i shodně označené tlačítko v základní nabídce Daňové kanceláře se seznamem výkazů.
- Načtení XML- toto tlačítko je součástí ePodání a umožňuje otevření uloženého XML souboru z disku a jeho odeslání elektronickou formou. Lze odeslat jakýkoliv XML soubor, splňující specifikaci EPO.
- Konec (Esc) - ukončí formulář.
Navigace
Po otevření nebo vytvoření nového záznamu se zobrazí standardizované okno, ve kterém se v horní části nachází rozbalovací nabídka se seznamem jednotlivých stran formuláře, šipky pro listování mezi formuláři a ukončení editace formuláře.
Na první stránce se vždy nachází volba „Automaticky přepočítávat“, která při zatržení zajistí automatické výpočty označených hodnot ve formuláři.
Varování | ||
---|---|---|
| ||
Při editace staršího záznamu program automaticky vypne tuto volbu, aby nedošlo k nechtěnému přepočtu hodnot podle aktuálních sazeb, pravidel, apod. |
Zobecnění barevného rozlišení položek
V daňové kanceláři, na rozdíl od ostatních částí Premiera je zvoleno barevné zvýraznění editačních polí s ohledem na barvu podkladu jednotlivých formulářů pro jejich nezaměnitelnost. Zároveň má barevné rozlišené jednotlivých položek svá specifika.
- Povinné položky se zobrazujížlutou barvou. Většinou se jedná o rodné číslo nebo identifikační číslo plátce, apod. Nachází se na první stránce formuláře a bez jejich vyplnění není možné pokračovat ve vyplňování ostatních stran nebo formulář uložit.
- Většina ostatních standardních položek se zobrazuje modrou barvou. Dále se nijak nerozlišuje, je však možné zapisovat textové nebo jen číselné údaje podle povahy daného řádku a je zároveň omezena celkové délka pole podle možností tisku nebo exportu.
- Naopak nestandardní položky jsou zobrazovány bílou barvou. Jedná se většinou o nepovinné uživatelské poznámky nebo pomocné položky, které se v tisku nikde nezobrazují. Ale i přesto může být jejich doplnění důležité například pro export do XML, kdy se do výsledného souboru doplňují důležité údaje, které v tištěném formuláři nenaleznete, např. číslo FÚ.
- Neaktivní položky jsou zobrazeny šedě. Editace této položky se povoluje/zakazuje volbou, podmínkou nebo se jedná jen o informativní položky, do kterých nelze zasáhnout, např. pořadové číslo strany/záznamu.
- Pro ulehčení práce s vyplňováním formulářů se zobrazují číselné údaje v automaticky počitatelných položkách zelenou barvou. Jedná se o součtové řádky nebo řádky s výpočty s jasně definovaným a na jiných okolnostech nezávislým vzorcem.
Varování |
---|
Editace těchto položek je možná, po ručním zásahu a opuštění řádku však dojde k opětovnému automatickému přepočítání tohoto řádku v případě, že není vypnuta volba „Automatické přepočítávat“ na první straně formuláře |
- V případě, kde je za určitých okolností nutné výsledek výpočtu ovlivnit ručním zásahem se u některých položek nachází tlačítko „Výpočet“ nebo „Přenos“, apod. Tyto tlačítka rovněž provedou automatické výpočty daného řádku nebo přenesou jiný údaj z jiného řádku, avšak již nelze je označit za plně automatické, protože může nastat situace, kdy automatický výpočet nemusí respektovat výjimky ve výpočtu. V některých případech se zobrazí informativní hláška, která na tyto výjimky upozorní.
- V případě, kde je za určitých okolností nutné výsledek výpočtu ovlivnit ručním zásahem se u některých položek nachází tlačítko „Výpočet“ nebo „Přenos“, apod. Tyto tlačítka rovněž provedou automatické výpočty daného řádku nebo přenesou jiný údaj z jiného řádku, avšak již nelze je označit za plně automatické, protože může nastat situace, kdy automatický výpočet nemusí respektovat výjimky ve výpočtu. V některých případech se zobrazí informativní hláška, která na tyto výjimky upozorní.
Tisk
V tiskovém formuláři jsou předvoleny všechny dostupné strany konkrétního výkazu. Hromadně je lze zaškrtnout/odškrtnout volbami „Vyber všechny sudé stránky“ a „Vyber všechny liché stránky“, které jsou takto rozděleny pro uživatele bez duplexního tisku.
V některých výkazech se nachází možnost tisku i anglické verze formulářů, kterou však nelze oficiálně podat na FÚ a slouží jen jako informativní.
Přeškrtnout nevyplněné řádky – pokud daný řádek/položka neobsahuje žádnou hodnotu nebo je hodnota nulová (v určitých povolených případech), takový řádek se zobrazí/vytiskne "proškrtnutý“. V opačném případě se vytiskne nula nebo nic.
Tisknout „0“ u nulových hodnot – u nevyplněných číselných hodnot se vždy vytiskne nula.
Export
K formuláři Export se dostanete z formuláře Tisk. V nabídce se nachází několik exportních formátů a předvolený výstupní soubor s cestou, kterou lze změnit. Do exportu se zařazují vždy všechny strany, bez ohledu na předvolení v předchozím formuláři Tisk.
- PDF – univerzální formát pro Acrobat Reader, který bude nejvěrněji odpovídat zabudovanému tisku v Premieru. Pokud máte nějaký problém se standardním vytištěním, můžete vyzkoušet export do PDF a z Acrobat Readeru formulář vytisknout. Tento formát lze zamknout zvoleným heslem.
- DOC – Microsoft Word ve starší specifikaci, takový soubor je plně editovatelný a zobrazitelný i ve starší verzi Microsoft Word, avšak nemusí vždy přesně odpovídat tiskovému výstupu.
- Zásobník sestav – tento export se zobrazí v zásobníku sestav v Premieru pod zvoleným názvem a lze je pak tisknou opakovaně podle potřeby, viz. Zásobník sestav
- XML – Ve výkazech, které podporují elektronické podávání na MFČR se zobrazuje volba exportu do XML. Takový výkaz lze pak načíst na stránkách Daňového portálu MFČR:
http://adisspr.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/dpr/uvod.faces
NOVÉ: Cestu k XML nemusíte znovu při výběru souboru zadávat, je automaticky zkopírována do schránky a stačí ji jen na této stránce vložit přes kombinaci kláves Ctrl+C
U výkazů podporující přímé odeslání na MFČR, se zobrazí volba ePodání společně s přímým odesláním Datovou schránkou a odpadá ruční načítání výkazů, viz. Centrum ePodání.