V dialógovom okne je nutné určiť:
1) tlačovú zostavu, ktorá sa má použiť
2) spôsob radenia (až 4 úrovne) - pokiaľ nie je zadané, karty nebudú zoradené
3) číslo dokladu
4) filter (pokiaľ nebude zadané, tlačia/exportujú sa všetky karty) alebo možno vybrať konkrétne karty, ktoré sa majú tlačiť/exportovať
5) pod tlačidlom Publikovať cenník/eshop sa zobrazí zoznam všetkých dostupných synchronizačných profilov.
Komunikácia s eshopom
Komunikácia v Premieri je obojsmerná:
1) v smere z eshopu do Premieru, je možné importovať prijaté objednávky
2) v smere z Premieru na eshop je možné exportovať (na FTP alebo na lokálny disk):
- cenník (skladové karty - pre každý sklad zvlášť)
- číselník sortimentov
- adresár partnerov
- zákaznické cenníky.
Je vhodné od seba oddeliť export z Premieru a import do Premiera, tzn. nespúšťať súčasne v jednom profile odosielanie cenníku (skladových kariet) a import objednávok, pretože objednávky si môžete chcieť stiahnuť napr. každú štvrťhodinu, ale je zbytočné odosielať tiež každú štvrťhodinu cenník, to môže stačiť napr. raz za deň. Je to samozrejme individuálne, záleží na Vašich potrebách.
Pre automatickú synchronizáciu v smere z Premieru na eshop je možné využiť modul "E-agent", kde možno spustenie synchronizácie naplánovať. Import objednávok zautomatizovať nie je možné, pretože tam je nutný vstup užívateľa.
Pod tlačidlom ("Publikovať cenník/eshop"(viď "5" na obrázku vyššie) sa zobrazí zoznam všetkých dostupných synchronizačných profilov.
1) informácia či je povolená synchronizácia smerom z alebo do Premiera
2) tlačidlo pre ručné spustenie synchronizácie z Premieru na eshop
3) tlačidlo pre ručné spustenie synchronizácie z eshopu do Premiera
4) hromadné spustenie všetkých povolených synchronizácií
Informace |
---|
Poznámka: Po úspešnej synchronizácii sa u daného synchronizačného profilu zobrazí dátum, čas a doba trvania poslednej synchronizácie. |
V zozname synchronizačných profilov sú tri záložky:
A) nastavenie FTP serveru, formátu exportovaných súborov, filter kariet a obrázkov
B) nastavenie pre synchronizáciu z Premier na eshop
C) nastavenie pre synchronizáciu z eshopu do Premieru.
1) názov publikácie (toto sa zobrazí v zozname synchronizačných profilov)
2) povolenie alebo zákaz synchronizácie z Premieru na eshop
3) údaje FTP serveru (umiestnenie, adresa, heslo, prihlasovacie meno)
4) formát exportovaných súborov
5) kódová stránka exportovaných súborov
6) tlačová zostava v prípade exportu grafického formátu (Pdf, html)
7) nastavenie filtru obrázkov
8) nastavenie filtru kariet.
Informace |
---|
Poznámka: Pokiaľ sa majú na e-shop prenášať aj obrázky, odporúča sa pri prvom prenose zvoliť "všetky". Potom už stačí zvoliť napr. "synchronizovať len zmenené", aby zbytočne nezaťažovala sieť aj doba synchronizácie. Rovnako tak je možno obmedziť aj množstvo prenášaných skladových kariet, napr. voľbou "len so zmenou za posledný mesiac". |
Definícia synchronizácie z Premiera na eshop
1) definícia údajov, ktoré sa majú exportovať (cenník, partneri)
2) počet des.miest u exportovaných cenových údajov zo skladových kariet
3) názvy exportovaných súborov (môže byť CSV, TXT, XML - Premier vygeneruje podľa toho, akú zadáte
príponu súboru
4) nastavenie radenia exportovaných skladových kariet (až 4 úrovne)
5) filter/pokiaľ nie je zadaný, exportujú sa všetky karty daného skladu
6) povolenie alebo zákaz exportu vynúteného rozčlenenia (farby, šarže, ...)
U cenníku a partnerov si užívateľ môže vybrať konkrétne údaje, ktoré chce exportovať a ich poradie. Potrebný údaj možno do poľa buď vpísať alebo pomocou tlačidla ">" ho vybrať zo zoznamu.
Definícia synchronizácie z eshopu do Premiera
Import z objednávok je technicky zložitejší, lebo sa s týmto musí udržovať adresár partnerov, vrátane iných dodacích adries, popr. viac kontaktných osôb, ak je zákazníkom väčšia firma s rôznymi nákupcami. Toto všetko sa snaží mať IS Premier automaticky pod kontrolou. K tomu je potrebné, aby súbor objednávok z eshopu bol v požadovanej štruktúre.
Pokiaľ to z nejakého dôdovu nie je možné, je možnosť vytvorenia tzv. "Importného mostíku", ktorý potom umožní import objednávok.
Po stiahnutí súboru z www, sa súbor objednávok zapíše do zložky ...\premier\import\e_shop\obj_*, kde sa vygeneruje aj unikátny názov súboru a to pre prípad, aby nedošlo ku kolízii napr. v sieti alebo pri spracovávaní viac súborov objednávok naraz. V premennej "ob_import" je celá cesta k súborou vrátane názvu, napr. "...\premier\import\e_shop\obj_20090422153555.txt“.
Nastavenie importu objednávok
1) povolenie alebo zákaz synchronizácie z eshopu do Premieru
2) určenie typu sťahovania súboru objednávok (z FTP alebo z www adresy)
3) súbor objednávok
4) importný mostík (pokiaľ je potrebný)
5) nápoveda so zoznamom všetkých údajov, ktoré sa môžu v súbore objednávok vyskytovať (povinné údaje sú
zvýraznené tučným písmom)
6) určenie formátu dátumových údajov
7) kódová stránka súboru objednávok
8) dokladová rada prijatých objednávok (pokiaľ nie je uvedená, východisková dokladová rada je "KSO")
9) číslo skladu
10) nastavenie pre CSV súbor ktorý sa odošle na server po importe objednávok (v ňom je uvedený zoznam naimportovaných objednávok).
Pri importe Premier kontroluje, či objednávka už existuje a pokiaľ áno je ignorovaná, importujú sa len nové objednávky. Kontrola prebieha na základe čísla objednávky prideleného eshopom.
Pri načítaní sa Vám zobrazí nasledujúca potvrdzujúca obrazovka, kde je zobrazený aj stav partnera v systéme, popr. stav dodacích adries alebo kontaktných osôb. Nenájdení partneri (alebo ďalšie dodacie adresy) budú automaticky pridaní do adresára, pokiaľ sa v tomto zozname ručne nepriradia k existujúcim (tlačidlo "?"). Vedľa navrhnutého čísla objednávky je tlačidlo na zobrazenie detailov.
Po stlačení OK (F2) sa objednávky zapíšu do systému. Po načítaní do systému už prebieha klasická práca, ako je vyhodnotenie objednávok, objednávanie u dodávateľov,...
Súbor objednávok
Popis údajov:
tabuľka; číslo objednávky; názov údaja tabuľky; hodnota; [číslo položky]; [číslo rozčlenenia]
tabuľka - môže nadobúdať hodnoty: OB_IN (hlavička objednávok), POL_OBIN (položky objednávok), POL_SDT (ďalšie vynútené rozčlenenie, napr. farby, veľkosť,...), PARTNERI (adresár partnerov)
číslo objednávky - je unikátne číslo objednávky generované z e-shopu. Zároveň relačne určuje, ktoré položky (POL_OBIN) patria k objednávke.
názov údaja tabuľky - určuje, ktorý údaj sa má vyplniť. Zoznam s popisom údajov sa nachádza pod tlačidlom "popis údajov (tabuľka a názov údaja)". Výberom požadovaného údaja sa tento skopíruje do schránky (clipboardu).
hodnota - obsahuje hodnotu údaja. Desatinné čiarky u numerických výrazov musia byť reprezentované čiarkou alebo bodkou, napr. 10025,50 alebo 1025.50. Dátumové údaje potom podľa zvoleného formátu. Implicitne je DD.MM.RRRR. Logické hodnoty potom písmenami .T. alebo T alebo Y alebo A ako "Pravda", všetko ostatné ako "Nepravda".
číslo položky - riadok objednávky, môže to byť napr. aj poradové číslo. V rámci jednej objednávky musí byť riadok objednávky unikátny. Vypĺňa sa u tabuľky POL_OBIN a POL_SDT. Číslo rozčlenenia - nepovinný stĺpec, používa sa v prípade, že položky ďalej rozčleňujeme, napr. na veľkosti, farby, sériové čísla,...Vypĺňa sa len u tabuľky POL_SDT.