ktoré majú viacero položiek, tzn. súhrnný doklad, musí však mať spoločného obchodného partnera a u cudzích mien aj spoločný kurz. Tu sa vytvárajú aj doklady, ktoré slúžia ako daňový doklad. Pri ich tvorbe možno vytvárať jednotlivé položky podobne ako na faktúre. Tlačovú zostavu možno užívateľsky upraviť (viď Tlačové zostavy). Tento typ zápisu odporúčame používať najčastejšie!!!
Do hlavičky a päty dokladu možno umiestniť aj firemné logo alebo ďalšie informácie (viď. kap. Správca - Predvoľby Globálne - Odberatelia - Logo na faktúre).
3. Doklad o prijatej zálohe sa tvorí podobne ako pri bode 2. Tento doklad možno použiť v obchodnom styku pri prijímaní záloh.
4. Doklad o zaplatení vydanej faktúry v hotovosti sa tvorí podobným spôsobom ako úhrada faktúry bankovým prevodom. Tu je naviac možnosť tlače potvrdenky o zaplatení. Postup je rovnaký ako u "Banky".
5. Táto voľba slúži na prevod z bankového účtu alebo pokladne, pokl.doklad - ostatný alebo úhrada interného dokladu - príjem.
6. Ostatné pokladničné doklady v sebe zahŕňajú všetko, čo nemožno spracovať v bodoch 1 -5. Ide napr. o potvrdenie o výplate mzdy, osobnej spotrebe apod.
7. Touto voľbou dochádza k automatickej úhrade predpisu vnútorných dokladov, (doklady sa automaticky párujú), čo umožňuje dokonalú kontrolu konečného zostatku na saldokontných účtoch (viď Vnútorné vyrovnanie).
8. Doklad o poskytnutej zálohe dodávateľovi možno použiť v obchodnom styku, pri poskytovaní záloh dodávateľom za tovar/služby.
9. Pomocou tejto voľby sa účtuje výdaj v hotovosti - platba prijatej faktúry.
P. Slúži na prevod na účet alebo inú pokladňu, pokladničný doklad ostatný alebo platba interného dokladu - výdaj.
Pri vytváraní výdavkových pokladničných dokladov sa postupuje podobne ako pri príjmových. Tiež typy dokladov sú rovnaké ako príjmové.
Poznámka |
---|
Poznámka: Ak chceme dať kopírovať doklad, ale s tým aby sa dalo na nový doklad nasledujúce poradové číslo, dá sa to, avšak iba pri doklade, ktorý je vystavený s možnosťou 2 pri príjme alebo s možnosťou 7 pri výdaji. |
Postup pri vytvorení dokladu
Po zvolení príslušného druhu dokladu (viď Pokladňa) sa objaví editačné okno, v ktorom užívateľ vyplní údaje súvisiace s vytvorením pokladničného dokladu. Jeden doklad môže obsahovať neobmedzené množstvo položiek. Jedným krokom možno pridať päť položiek naraz (avšak s rovnakým textom). Ďalšie položky rovnakého dokladu sa zvolia klávesou Shift + F3. Zmeny možno v denníku robiť kedykoľvek, záleží len na prístupových právach.
Použitím tlačidla "Uložiť a pokračovať" sa doklad uloží a hneď ponúkne ďalšie pokračovanie v danom doklade, ako pri použití tlačidiel uložiť a pridať s kópiou.
Image Modified
Postup pre vytvorenie dokladu okrem typu 2) a 7)
Po zvolení príslušného druhu dokladu (viď Pokladňa) sa objaví editačné okno, v ktorom užívateľ vyplní údaje súvisiace s vytvorením pokladničného dokladu. Jeden doklad môže obsahovať neobmedzený počet položiek. Jedným krokom možno pridať päť položiek naraz (avšak s rovnakým textom). Ďalšie položky rovnakého dokladu sa volia klávesou Shift + F3.
Zmeny možno v denníku vykonávať kedykoľvek, záleží len na prístupových právach.
Údaje pokladničného dokladu
Popis - textový popis položky, ktorá je účtovaná. Toto pole je možné vyplniť ručne, alebo pomocou automatického dosadenia z textových vzorov, ktoré sú nadefinované.
Dátum - ponúka sa aktuálny dátum, ktorý sa dá zmeniť.
Vzory (F9) -