6 Tlačové zostavy

Tlačové zostavy


Inštalácia písiem (fontov) IS PREMIER


Pre správne zobrazovanie niektorých tlačových zostáv, ktoré napríklad obsahujú čiarové kódy alebo iné znaky, je nutné nainštalovať písma (fonty). Všetky písma, ktoré IS PREMIER používa v štandardných tlačových zostavách, sú uložené v zložke \PREMIER\. Pre správnu inštaláciu fontov požiadajte Vášho správcu IT. V zložke PREMIER je sedem súborov s príponou TTF. Tieto fonty je nutné nainštalovať do Windows. Označením všetkých týchto siedmich súborov a kliknutím na ktorýkoľvek z nich sa zobrazí ponuka, kde po vybraní možnosti "Nainštalovať" sa do systému Windows nainštalujú všetky tieto potrebné fonty. Táto operácia vyžaduje práva "Administrátora". 


Galéria tlačových zostáv


Nie všetci užívatelia sa zaobídu so štandardnými tlačovými formulármi. Preto je program navrhnutý tak, že ku každej štandardnej tlačovej zostave si môže užívateľ nadefinovať neobmedzené množstvo vlastných zostáv. Pred samotným vytváraním vlastných tlačových zostáv je dobré najprv "navštíviť" internetovú Galériu tlačových zostáv. Prístup ku galérii je vo všetkých moduloch rovnaký:

  1. Tlač dokladu
  2. Zostava - Pridať/Upraviť/Načítať z www
  3. Stiahnuť z www.premier.cz
  4. Načítanie sprievodky
  5. Klávesou Enter označiť vybrané zostavy
  6. Stiahnutie označných.


Pokiaľ by užívateľ ani tu nenašiel zostavu, ktorá by mu vyhovovala, môže si potrebnú zostavu vytvoriť.

IS PREMIER ponúka užívateľovi okrem implicitne nastavených a štandardných tlačových zostáv a formulárov tiež úpravu tlačových zostáv podľa svojich požiadaviek. Editácia zostavy sa robí prostredníctvom ponuky "Zostava - Pridať/Upraviť/Načítať z www", ktorá sa nachádza vždy pri voľbe tlač, resp. v okne, ktoré sa ponúkne ihneď po zvolení tlače ktorejkoľvek zostavy.

PREMIER system ponúka úpravu všetkých zostáv, ktoré majú charakter formulára, dokladu či tabuľkovej zostavy.

Postup pre prácu s formulárom


Kliknutím myši na ponuku "Zostava" sa ponúkne okno (viď nižšie) a zvolením funkcie "Pridať/Upraviť/Načítať z www" sa ponúknu funkcie pre vytváranie užívateľskej zostavy. 

Funkcie pre prácu s formulárom


Podľa základného vzoru - vytvorenie nového formulára pre ďalšiu úpravu.

Stiahnuť z www.premier.cz - tlačové zostavy vytvorené našimi pracovníkmi budú k dispozícii k stiahnutiu z nášho webu. Po kliknutí sa zobrazí okno Galéria tlačových zostáv. Tlačidlom Načítanie sprievodky sa zobrazí zoznam tlačových zostáv príslušných pre modul, v ktorom sa užívateľ nachádza. Hviezdičkou si označí požadované tlačové zostavy a tlačidlom Stiahnutie označených sa tieto stiahnu a uložia.

Podľa tabuľky stĺpcovito

Podľa tabuľky riadkovo

Pridať s kópiou - pokiaľ  má užívateľ už vytvorený formulár a potrebuje urobiť podobný len s niekoľkými zmenami, stačí kliknúť na túto voľbu; potom sa ponúkne kópia tohto formulára pre ďalšie úpravy.

Načítať zo súboru - v prípade zaslania formulára mailom od iného subjektu možno touto funkciou užívateľský formulár jednoducho načítať do IS PREMIER. Pred tým je však nutné tento formulár uložiť na pevný disk počítača.

 

Generátor zostáv umožňuje vytvárať užívateľské výstúpné zostavy.


Nástroje pre objekty sú ľahko prístupné z palety nástrojov v ľavej časti okna pre rozvrhnutie zostavy (alebo horné menu Zostava - Vložiť ovládací prvok). Nástroje, odhora dole, sú:

  • označovacia šípka
  • popisok
  • údaj (pole)
  • čiara
  • rámček
  • rámček so zaoblenými rohmi
  • obrázok.

Označovanie objektov


Objekty možno označovať takto:

  • kliknúť myšou na jeden objekt
  • kliknúť myšou na prvý objekt, držať klávesu Shift a myšou kliknúť na ďalšie objekty
  • kliknúť, držať tlačidlo myši a pretiahnuť kurzor cez niekoľko objektov

Vlastnosti jednotlivých súčastí zostavy (objektov) možno zobraziť dvojklikom na jednotlivý objekt. V dialógu s vlastnosťami objektu, možno upraviť niektoré ďalšie správanie zostavy.


Označený objekt možno premiestniť, zmeniť veľkosť a typ jeho písma, výplň a farbu pomocou položiek horného menu "Formát".


Pridávanie a editovanie textu

K pridaniu textu v zostave slúži nástroj Popisok.

1) Kliknutie na tento nástroj.

2) Kliknutím do zostavy tam, kde požadujeme nový popisok.

3) Napísanie textu. Veľkosť, farba a iné formátovanie textu sa robí cez horné menu Formát.

Editovanie textu - klikneme na popisok, ktorý chceme upraviť, a kombináciou Ctrl + E sa aktivuje editácia. Klávesou Enter sa pridáva ďalší riadok. Po dokončení editácie stačí kliknúť myšou mimo editovaný text.


Kreslenie čiar

K nakresleniu čiary v zostave slúži nástroj pre čiaru. Klikne sa na ňu myšou, potom sa kurzor umiestni na pozíciu, kde má čiara začať, drží sa tlačidlo myši a pohybuje sa myšou na požadovanú dĺžku. Definícia čiary sa robí cez horné menu Formát.


Kreslenie rámčekov

K nakresleniu rámčeku v zostave slúži nástroj pre rámček. Klikne sa naňho myšou, potom sa kurzor umiestni na pozíciu, kde má byť jeden roh rámčeka, a pohybuje sa myšou diagonálne opačným smerom so stlačeným tlačidlom, dokiaľ nemá rámček požadovanú veľkosť. Definícia rámčeku sa robí cez horné menu Formát.


Kreslenie rámčekov so zaoblenými rohmi

K nakresleniu rámčeku so zaoblenými rohmi v zostave slúži nástroj pre rámček so zaoblenými rohmi. Stačí naňho kliknúť, potom sa kurzor umiestni na pozíciu, kde má byť jeden roh rámčeku, a pohybuje sa myšou so stlačeným tlačidlom, dokiaľ nemá rámček požadovanú veľkosť.

Dvojitým kliknutím myšou na rámčeku sa otvorí dialóg pre výber rámčeku so zaoblenými rohmi, umožňujúci určiť veľkosť zaoblenia. V tomto dialógu možno vybrať tvar rámčeku, od úplného oválu až po nepatrne zaoblený.


Definovanie údajov a výrazov (pole)

K definovaniu údaja alebo výrazu v zostave slúži nástroj pre údaj. V hornom menu Zostava - Vložiť ovládací prvok sa zvolí Pole. Definuje sa tu Výraz (premenná, ktorú chceme z PREMIERa načítať) a Formát (formát premenné - znakový, číselný alebo Dátový a časový).


Definovanie obrázkov

K definovaniu obrázku slúži nástroj pre obrázok. V hornom menu Zostava - Vložiť ovládací prvok sa zvolí Obrázok či väzba Aktive/X. V Zdroj obrázku sa volí, či obrázok bude priamo v užívateľskej zostave (voľba Súbor), alebo sa obrázok vloží v Správca - Predvoľby globálne - Odberatelia - Logo vo faktúre do záhlavia, pečiatky alebo pätičky a v definovaní obrázkov sa len napíše príslušná premenná (voľba Pole - tým sa vytvorí šedé pole s väzbou na Predvoľby globálne).

Typy oblastí


Zostava je rozdelená vodorovnými pruhmi do rôznych oblastí. Veľkosť jednotlivých oblastí sa nastaví kliknutím myši na tomto pruhu a posunutím myši sa premiestni (pohybom so stlačením tlačidlom myši).

Úvod

Obsahuje informácie, ktoré sa objavia pred hlavnou zostavou.

Hlavička stránky

Vytlačí sa v hornej časti každej stránky zostavy.

Hlavička skupiny

Vytlačí sa pred každou skupinou dát.

Telo

Tvorí telo zostavy a obvykle obsahuje informácie z údajov databázových tabuliek.

Pätička skupiny

Vytlačí sa za každú skupinu dát.

Pätička stránky

Vytlačí sa v dolnej časti každej stránky zostavy.

Zhrnutie

Jedna alebo viac stránok, ktoré sa objavia za zostavou.

Zostava (ponuka)



Rozvrhnutie stránky

Zobrazí dialóg pre rozvrhnutie stránky.

Prehliadnuť

Zobrazí dialóg pre prehliadnutie stránky.

Zobraziť alebo skryť súradnice

Na stavovom riadku zobrazí alebo skryje súradnice kurzora myši a rozmery označených objektov. Implicitne sú súradnice skryté.

Mierka a raster

Zobrazí dialóg pre nastavenie rastru a jednotiek meradiel.

Raster

Nastaví neviditeľný zarovnávací raster. Pri vytváraní, premiestňovaní alebo zmene veľkosti sú objekty automaticky zarovnané k najbližšej linke rastru.


Základný typ zostavy

Otvorí dialóg pre vytvorenie základného typu zostavy.


Každej zostave možno naviac priradiť nasledujúce definície:

  • predvolená zostava
  • či sa má/nemá po potvrdení tlače zobraziť dialóg Windows k ďalšiemu upresneniu (definícia tlačiarní, tlač od str. do str. atď.)
  • prednastavený počet kópií pri tlači (len ak je zrušený vyššie uvedený Windows dialóg).


Presmerovanie tlače (Výstupnú zostavu možno nasmerovať na inú, napr. sieťovú tlačiareň, bez toho aby sa musela nastavovať tlačiareň vo Windows alebo pred tlačou, ak nie je tlačiareň predvolená. Táto funkcia nájde veľké využitie, ak sa tlačia napr. paragóny na štítkové tlačiarne, ale faktúry je nutné tlačiť z rovnakého PC na vedľajšiu laserovú tlačiareň. Ďalšie využitie sa nájde napr. pri tlači faktúr a zároveň k nim dobierkových alebo EMS formulárov z vedľajších tlačiarní). 




Obsah stránky