22. Konto pracovní doby od 01. 01. 2024

Konto pracovní doby od 01.01.2024

Konto pracovní doby je speciální úprava a hodnocení pracovní doby podle § 86 a násl. Zákoníku práce - je určeno zejména pro zaměstnance vykonávající sezonní práce, u běžných zaměstnanců se tedy nepoužívá. U zaměstnanců s kontem pracovní doby se odlišně zjišťuje také průměrný výdělek - ten se zjišťuje z posledních 12 měsíců před začátkem vyrovnávacího období.

Konto pracovní doby nelze zaměňovat s pouhou nepravidelnou pracovní dobou, kde zaměstnanci pracují podle harmonogramu směn!


Od roku 2024 jsme připravili modernizaci práce s kontem pracovní doby. Nově se v kontu pracuje jak s dosaženou mzdou tak i se stálou mzdou - rozdíly mezi dosaženou a stálou mzdou se ukládají v kontu pracovní doby. Pro uživatele bude výpočet mzdy za běžné měsíce v rámci vyrovnávacího období znamenat stejné zápisy jako u ostatních běžných zaměstnanců bez konta, tj. včetně zápisu všech "režimových" příplatků - noční, za soboty a neděle, za svátek - výjimkou bude pouze příplatek za přesčas, který se u zaměstnanců s kontem nebude proplácet v běžných měsících vyrovnávacího období, ale až na konci vyrovnávacího období, kdy na účtu hodin zjistíte, že oproti fondu pracovní doby zaměstnanec odpracoval více. V rámci zpracování mzdy PREMIER bude kontrolovat, zda nastavená stálá mzda nepodkročila minimálních 80 % hodnoty průměrného měsíčního výdělku zjištěného za posledních 12 měsíců, pokud taková situace nastane, objeví se chybová hláška.

Co si připravit předem

Prověřte si, zda máte v nastavení - mzdové položky - založenou mzdovou položku 110 - konto pracovní doby.

Pokud ji nemáte, najděte si ji v Průvodci - zde si ji dejte založit.



Doplnění nastavení ve mzdových údajích

Ve mzdových údajích přiřadíme zaměstnanci jako opakující se mzdovou položku MP 110 - konto pracovní doby



Nastavení u zaměstnance

U zaměstnance je potřeba ve mzdovém výměru nastavit harmonogram směn, a to i v případě, že se na první pohled jedná o práci v rámci pondělí - pátek.

Níže uvádíme příklad nastavení zaměstnance, který bude mít pracovní dobu - základní harmonogram na 40 hodin a 5 dnů v týdnu.

Bude pracovat jako stavební dozor a bude mít sjednanou základní mzdu ve výši 40000 Kč měsíčně a stálou mzdu má určenou ve výši 41000 měsíčně.

Do práce nastupuje 01.03.2024.

U zaměstnavatele nejsou odbory, proto je vyrovnávací období v maximální délce 26 týdnů.


Příprava harmonogramu

Pokud u zaměstnavatele již jiní zaměstnanci pracují ve stejném harmonogramu, jaký potřebujete pro tohoto nového zaměstnance, pak mu pouze přiřadíte již existující harmonogram.

Pokud ještě žádný harmonogram nastavený nemáte, budete postupovat podle návodu níže.

Ve mzdovém výměru stisknete tlačítko Harmonogram směn


Z těchto dob pak nastavíte samotný harmonogram směn

+


Přiřazení harmonogramu zaměstnanci


Způsob výpočtu

S nastavenou hodnotou stálé mzdy se bude pracovat tak, že v rámci zpracované mzdy vypočte hodnotu této stálé mzdy za fond pracovní doby v daném měsíci, který bude ponížen pouze o případné hodiny placené náhradou mzdy (dovolená, překážky v práci, nemoc, OČR apod.). Takto vypočtená stálá mzda bude zaměstnanci v měsíci vyplacena, zároveň se do konta pracovní doby uloží

a) hodiny, které zaměstnanec odpracoval navíc případně neodpracoval a z konta se čerpají

b) v korunách se do konta uloží rozdíl mezi stálou (vyplacenou) a skutečně dosaženou mzdou

V rámci práce se stálou a dosaženou mzdou se pracuje pouze se mzdovými položkami, jejichž částka vstupuje do výpočtu průměru pro pracovněprávní účely - tj. s tzv. mzdou za odpracovaný čas.

Případně vyplacené odměny v souvislosti se zaměstnáním (MP 395) se do výpočtu nezahrnuje a konto pracovní doby nijak neovlivňuje.

Na konci vyrovnávacího období pak v rámci vyrovnání dojde k doplatku pouze kladných hodnot konta. Uživatel v případě kladného zůstatku hodin v kontu pouze doplatí za příslušný počet hodin příplatek za práci přesčas.


Příklad:


První měsíc VO


Druhý měsíc VO


Třetí měsíc VO


Čtvrtý měsíc VO


Pátý měsíc VO


Poslední měsíc VO - vyrovnání konta

UPOZORNĚNÍ

Velmi důležitou informací je, že v tomto posledním měsíci konta musíte ve výkazu rozdělit položku 110 - konto pracovní doby, do dvou řádků. V prvním řádku upravíte dobu od-do tak, že nastavíte datum od prvního dne v měsíci do posledního dne vyrovnávacího období. Jako novou položku do výkazu přidáte opět MP 110, kde dobu od-do nastavíte naopak od počátku nového VO do konce měsíce. Všechny  složky mzdy, které budete následně do výkazu práce zapisovat, musíte také rozdělit na dobu od začátku měsíce do konce vyrovnávacího období a od začátku dalšího vyrovnávacího období do konce měsíce. Žádná ze složek mzdy nemůže být zapsána na časový interval, který by přesahoval datum konce VO.  Pouze tak je PREMIER schopen vyhodnotit správně konto pracovní doby za končící i nové VO.

Mzdu dále zpracujete obvyklým způsobem podle postupu popsaného výše - pro provedení propočtu PREMIER rozdělí dosaženou a stálou mzdu do příslušných období, vyhodnotí rozdíly a v případě kladného zůstatku konta automaticky doplatí korunový rozdíl (záporný rozdíl nesrazí, jelikož ho srážet nelze, takže se tento pro další VO automaticky vynuluje). Po rozkliknutí konta pracovní doby z výkazu se  k původnímu vyrovnávacímu období se zobrazí také konečný stav hodin. 

V případě, že tento stav bude kladný, uživatel pouze doplatí příplatek za práci přesčas MP 201 za příslušný počet hodin, které se objeví jako zůstatek na kontu pracovní doby - takto budou nároky zaměstnance zcela vyrovnány.

Do dalšího měsíce se tak v rámci konta pracovní doby převedou už pouze hodnoty týkající se nového vyrovnávacího období.