Hmotný majetok
Po vstupe do modulu "Hmotný majetok" sa nám objaví zoznam majetku príslušnej účtovnej jednotky.
V ľavom hornom rohu zoznamu je zobrazený počet položiek v zozname. Tiež je tu možno majetok vyfiltrovať na aktuálny, vyradený alebo všetko.
Image Modified
Ovládacie prvky modulu
"F3-Nová" - slúži k vytvoreniu novej inventárnej karty. Pri pridávaní nového druhu majetku užívateľ ako prvé vyberá typ zatriedenia - viď nasledovný obrázok:
Image Modified
Po vybraní zatriedenia majetku sa nám objaví okno "Nový majetok", kde je potrebné vyplniť všetky údaje k novo obstaranému majetku, ktoré sú rozdelené medzi 6 záložiek, viď "Karta hmotného majetku".
K vytvoreniu majetku slúži tiež tlačítko "Shift+F3 - Kópia", čo je kópia toho majetku, na ktorom stojí kurzor. Pri tomto spôsobe zadania majetku sa z kopírovaného majetku neprenášajú pohyby (s výnimkou zaradenia), pokiaľ je u pôvodnej karty zadané príslušenstvo, program sa opýta, či sa príslušenstvo má kopírovať aj na novú kartu.
Tlačítko "F4-Zmeniť" - kliknutím na toto tlačítku možno meniť popisné údaje na karte majetku (popis, ďalší popis, stredisko, zákazka, SKP, kategórie, sektor, zodpovedná osoba, umiestnenie, identifikátory, poznámka, výrobné číslo, príslušenstvo, účtovanie, farba v zozname). Tieto zmeny sa po uložení zapisujú do tabuľky pohybov (dolná časť obrazovky tlačítko "Pohyby" ako druh pohybu "Zmena popisných údajov"), kde sa zároveň evidujú aj pôvodné hodnoty zmenených údajov.
Tlačítko "Zmeniť všetko na karte" - toto tlačítko umožňuje meniť všetky údaje na karte majetku vrátane údajov o dĺžke odpisovania, cene, odpisovej skupine. Táto akcia má však za následok odstránenie všetkých skôr definovaných účtovných pohybov a je teda treba zadať tieto pohyby znova. Program sa opýta, či sa majú zachovať pohyby typu "Zmena popisných údajov".
Warning |
---|
Pozor! Pri použití tejto funkcie je treba mať na pamäti, že u pôvodnej karty mohli byť iné odpisy a je treba toto skontrolovať (prípadne potom vykonať úpravu odpisového plánu alebo vykonať zaúčtovanie majetku za príslušné obdobie). |
Tlačítko "Hromadná kópia" - umožňuje vykonať viac inventárnych kariet, ktoré sa skopírujú podľa karty, na ktorej stojí kurzor. Po kliknutí na toto tlačítko sa zobrazí okno, kde sa zadá inventárne číslo prvej novo vytvorenej karty a počet kariet, ktoré sa majú vytvoriť.
Warning |
---|
Pozor! U tohoto spôsobu vytvorenia nových karit sa kopírujú aj všetky pohyby vykonané na východiskovej karte. |
Tlačítko "Hromadné zmeny" - pomocou tejto funkcie možno vykonávať hromadné zmeny na kartách. Po kliknutí na toto tlačítko sa objaví okno, v ktorom nastavíme hodnoty pre výber kariet, na ktorých chceme zmeny vykonávať. Po kliknutí na "OK" sa zobrazí zoznam kariet, ktoré sme vybrali a v tomto zozname hviezdičkami označíme všetky karty, ktoré chceme meniť. Potom po kliknutí na "OK" zadáme hodnoty, ktoré chceme meniť a kliknutím na "OK" tieto zmeny na karty uložíme.
Tlačítko "F11-Prehliadka" - prehliadanie inventárnej karty. Poskytuje rovnaký pohľad ako tlačítko "F4-Zmeniť", ale nie je možné tu nič meniť.
Odpisy
Tlačítko "Odpisy" - tu možno prehliadať a editovať odpisové plány majetku. Je tu i možnosť zásahu do odpisových plánov kliknutím na tlačítka "Zmeniť odpis" a "Pozastaviť odpis" u daňového odpisového plánu alebo na tlačítka "Zmeniť odpis", "História hromadne" a "Zmeniť hromadne" u účtovného odpisového plánu. Po použití týchto funkcií sa automaticky prepočítajú odpisové plány (ak meníme daňový odpisový plán a na karte je zvolené, že účtovné odpisy kopírujú daňové, automaticky sa prepočítavajú aj účtovné odpisy.
Info |
---|
Zrušenie pozastavenia odpisu: pod daňovým odpisovým plánom sa tlačítko "Pozastaviť odpis" zmení na "Zrušení pozastavení" ak je v odpisovom pláne nastavený riadok s pozastavením. |
U obidvoch odpisových plánov je tlačítko "Ručný režim". Použitie tejto funkcie umožňuje užívateľovi definovať odpisové plány ručne, nedochádza k žiadnemu automatickému prepočítavaniu. Užívateľ zadáva dátum, odpis i zostatkovú cenu v jednotlivých radoch. Tlačítka "+r" a "-r" slúžia k pridaniu a zmazaniu jedného riadku. Po úprave odpisového plánu je treba kliknúť na tlačítko "Použiť upravený odpisový plán". V prípade, že užívateľ úpravy chce stornovať a vrátiť sa k pôvodným hodnotám, musí kliknúť na tlačítko "Návrat k pôvodnému plánu". Kliknutím na "Uložiť" sa upravený odpisový plán uloží. Ak by sme uloženie nevykonali, potom pri pokuse o návrat z okna odpisov program oznámi, že boli vykonané zmeny a umožní návrat k editácii odpisových plánov.
Pohyby
Zobrazí prehľad pohybov na karte. U druhu pohybov "Zmena popisných údajov" sa v stĺpcoch "Zmenený údaj", "Nová hodnota" a "Pôvodná hodnota" zobrazujú informácie o vykonaných zmenách na karte, u ostatných druhov pohybov sa naopak zobrazujú informácie o čiastke a zaúčtovania v stĺpcoch "čiastka", "MD", "DAL".
V hornej časti je zaškrtávacie políčko "Len účtovné pohyby", ktorým sa zobrazia len účtovné pohyby (nezobrazia sa teda pohyby typu "Zmena popisných údajov").
Kliknutím na tlačítko "Nový pohyb" možno zadávať pohyby. V zozname s nadpisom "Vyberte druh pohybu" užívateľ zvolí požadovaný pohyb, potom vyplní ďalšie políčka a potvrdí kliknutím na tlačítko "OK".
Poznámka k pohybom "Vyradenie": v globálnych predvoľbách - Evidencia sa definuje, aký účtovný odpis sa má použiť v mesiaci vyradenia (celý odpis, polovičný, žiadny)
Niektoré špeciálne pohyby sa nadefinujú pomocou horného menu "Majetok".
Hromadný prepočet daňových odpisov pri zmene v legislatíve - používa sa pri zmene odpisových sadzieb v zákone. Užívateľ zadá rozsah kariet, pre ktoré sa má urobiť prepočet (dátum, od ktorého platia nové odpisové sadzby). Aktuálne odpisové sadzby sa do systému načítajú urobením aktualizácie.
Image Added
Zmena odpisovej skupiny - používa sa v prípade, keď je potreba preradiť majetok z jednej odpisovej skupiny do inej. V zozname majetku nastavíme kurzor na kartu, ktorú chceme preradiť, potom v hornom menu "Majetok" vyberieme tento druh pohybu a zadáme, do ktorej odpisovej skupiny sa má majetok preradiť a k akému dátumu. Program potom prepočíta odp.plán a do zoznamu pohybov zaznamená pohyb "Zmena odpisovej skupiny".
Image Added
Tlač/Export
Zobrazí sa okno pre nastavenie tlače majetku (viď obrázok). Je tu možné zadať filtre pre tlač majetku, a to nastavením rozsahu inventárnych čísiel a ďalej kliknutím na pole "Ďalšie upresnenie" - po jeho rozkliknutí je možné definovať filter podľa rôznych kritérií, kliknutím na "OK" sa program vráti do obrazovky tlače.
V strede v šedom poli užívateľ vyberá to, čo sa bude tlačiť:
Zoznam - tlač zoznamu majetku. U tejto voľby možno v poli "Zoznam zoradiť podľa" nastaviť kritérium radenia zostavy.
Karty - tlač inventárnych kariet.
Karty s prehľadom údržby - tlač kariet s údržbami, ktoré boli na majetku vykonané
Karty s prehľadom pohybov - tlač inventárnych kariet s príslušnými pohybmi na karte.
Karty s daňovými odpismi - tlač inv. kariet s daňovým odpisovým plánom.
Karty s účtovnými odpismi - tlač inv.kariet s účtovným odpisovým plánom.
Karty s účt. a daň.odpismi - tlač inv.kariet s účtovnými aj daňovými odpismi.
Protokol o vyradení/zaradení maj.č... - tlač protokolu o zaradení/vyradení majetku, na ktorom stojí kurzor
Protokol o vyradení/zaradení maj.podľa výberu - tlač protokolu o zaradení/vyradení všetkého majetku - podľa filtru.
U Voľby Karty s účtovnými odpismi a Protokol o vyradení majetku je možné zadať časové obdobie pre tlač účtovného odpisového plánu (ten sa u týchto zostáv tlačí) - zadáva sa do políčok s nadpisom "Tu je možné zadať obdobie pre tlač úč.odpisov".
Okrem tlačítka "Export" (exportuje tlačovú zostavu tak, ako ju vidíme v náhľade) je tu ešte tlačítko "Karta do XLS". Použitie tejto funkcie má za následok vytvorenie XLS súboru so šiestimi listami, na jednotlivých listoch sú potom základné údaje, príslušenstvo, údržba, pohyby, účtovný a daňový odpisový plán. Vytvorí sa tak súbor, ktorý obsahuje kompletné informácie o karte majetku. Táto funkcia sa hodí najmä vtedy, ak chceme kartu nejakým spôsobom upravovať a pritom chceme mať zachované pôvodné informácie pre neskoršiu kontrolu.
Poznámka k vytváraniu kariet odpisovaného majetku pri prechode na PREMIER system
U položiek majetku, ktoré boli do užívania zaradené ešte pred prechodom na Premier, je nutné zadať ich dátum zaradenia taký, aký skutočne bol. Rovnako tak je nutné zadať aj pôvodnú vstupnú cenu a odpisovú skupinu. Po uložení karty je nutné zadať prípadné pohyby, ktoré boli v minulosti na majetku urobené (navýšenie ceny, technické zhodnotenie...). Potom je potrebné skontrolovať odpisové plány, ktoré sa ku karte vygenerovali. Pokiaľ nesúhlasí zostatková cena k poslednému dňu predchádzajúceho roka, pomocou tlačidla "Zmeniť odpis" (pod daňovým odpis. plánom) je potrebné zmeniť odpis na takú hodnotu, aby súhlasila zostatková cena. Pokiaľ na karte nie je zaškrtnuté, že účtovné odpisy kopírujú daňové, tak podobne sa to musí opraviť aj v účtovnom odp. pláne.