Porovnat verze

Klíč

  • Tento řádek byl přidán.
  • Tento řádek byl odstraněn.
  • Formátování bylo změněno.

Peňažný denník


Peňažný denník je jednou z hlavných kníh daňovej evidencie (jednoduché účtovníctvo). Slúži k zachyteniu peňažných a nepeňažných tokov. Peňažnými tokmi sa rozumejú akékoľvek peňažné pohyby vnútri firmy (napr. prevod na BÚ) aj mimo nej (napr. nákup tovaru za hotové). Nepeňažnými tokmi sa rozumejú len uzávierkové operácie (napr. odpisy majetku) alebo "Vzájomné zápočty". Pre uzávierkové operácie je vyhradená dokladová skratka "UO". V denníku je možné akokoľvek záznamy upravovať (spätne pridávať, mazať, meniť) bez evidencie týchto zmien. Zistené vzniknuté chyby a preklepy možno preto ľahko zrušiť. Peňažný denník je pri vytlačení zoradený podľa dátumu a aj pri vykonávaní spätných zmien nemá žiadne vady. Ak je účtovná jednotka platcom DPH, je peňažný denník rovnako podkladom pre knihu DPH (kniha DPH vzniká na základe údajov v peňažnom denníku, knihe vydaných a knihe prijatých faktúr). V peňažnom denníku sa DPH člení na evidované a zúčtovacie (viď. nasl. obrázky). Evidované DPH slúži ako podklad pre knihu DPH a používa sa pri zadávaní dokladov, kde zdaniteľné plnenie je totožné s dňom zaplatenia (napr. výdaje v hotovosti). Zúčtovacie (neevidované) DPH sa používa napr. pri úhrade prijatej faktúry, kde dátum zaplatenia je rozdielny s dňom zdaniteľného plnenia a teda podklad pre knihu DPH už tvorí kniha prijatých faktúr.  

Evidovaná DPH na výstupe


Evidovaná DPH na vstupe




Postup pri otváraní peňažného denníku



Ak chce účtovná jednotka pracovať v nasledujúcom účtovnom období, ktorým je kalendárny rok, zmení len údaj "Aktuálne účt. obdobie" - viď kapitola Než sa začne účtovať - Definícia účt. obdobia. Tento údaj možno meniť kedykoľvek aj bez urobenej uzávierky v minulom období.

Dôležitá poznámka: Počiatočné zostatky peňažných prostriedkov sa zadávajú len v 1.roku práce s programom PREMIER system. V nasledujúcich rokoch sa zostatky už nezadávajú, preberajú sa automaticky z predchádzajúceho roku. Všeobecne tu platí:

Zostatok k 31.12. predchádzajúceho roku = Počiatočný stav k 1.1. nasledujúceho roku. 


Zápis do peňažného denníku



Zápis do peňažného denníku prebieha štandardným spôsobom (viď. základné inštrukcie). Ak má účtovaný doklad viacero položiek (napr. výpis z BÚ), odporúča sa používať pri zápise druhej a ďalšej položky tlačidlo "Kópia" (Shift + F3). Pre kontrolu správnosti zaúčtovania kompletného dokladu sú k dispozícii informácie o doklade (vpravo hore). Pre kontrolu peňažných zostatkov potom slúži modul "Obraty a zostatky". Zapisovať čiastky možno naraz v dvoch menách (v miestnej a cudzej). Možno teda prehľadne viesť devízové účty alebo valutové pokladne. Peňažný denník je navrhnutý tak, aby súčasne plnil funkciu pokladničnej knihy. Do peňažného denníku možno zapisovať doklady v rôznom poradí. Program PREMIER si doklady zoradí automaticky podľa nasledujúcich kritérií: Dátum, doklad, číslo dokladu, popis. 

Položky štandardného dokladu (Banka, Pokladňa, Nepeňažné operácie)




Textové vzory



Pre urýchlenie práce slúži v peňažnom denníku pomôcka - textové vzory. Tu si môže účtovná jednotka nadefinovať najčastejšie používané pohyby, tzn. textovú časť a príslušný účtovací predpis. Pre výber alebo definíciu textového vzoru slúži objekt (tlačidlo) umiestnený väčšinou vedľa textovej položky, alebo sa aktivuje stlačením klávesy F9.

Image Modified


Výhoda vzorov spočíta aj v tom, že výrazne eliminuje možnosť vzniknutých chýb, pretože operácia aj kódy DPH sa preberajú z tohoto vzoru. Týmto sa práca zapisovania do peňažného denníku môže zveriť aj menej skúseným alebo dokonca aj takmer neskúseným zamestnancom, čo sa týka znalosti účtovníctva. Dôležité je len predtým správne nadefinovať textové vzory. 

Tlač peňažného denníku


Peňažný denník možno tlačiť za ľubovolné obdobie (aj neaktuálne účt. obdobie). Tlačový výstup sa skladá z ľavej a z pravej časti. Vytlačený peňažný denník obsahuje všetky náležitosti vrátane zostatkov peňažných prostriedkov. Denník sa tlačí v module, v ktorom sa aj zapisuje (ako väčšina tlačových výstupov). Tlač denníku možno spustiť cez hornú ponuku alebo ikonu tlačiarne v pravom hornom rohu obrazovky, pretože tlačidlo tlačiarne v pravom dolnom roku (F9) slúži len pre tlač dokladu. Peňažný denník možno tlačiť za akékoľvek zadané obdobie aj mimo aktuálneho účtovného roku.


Denník možno vytlačiť dvomi spôsobmi:

Jednostránkový výpis (výpis z tlačiarne na šírku A4) len pre zvolenú dokladovú radu. Ten je vhodný pre manažérske sledovanie, pretože je prehľadnejší, ale nemá plný chronologický sled (len pre danú dokladovú radu). Tento tlačový výstup má rovnako charakter pokladničnej knihy a to tuzemskej aj valutovej.

Dvojstránkový výpis (2 listy A4 na výšku vedľa seba) kompletného denníku. Tento výstup je vhodný pre finančné úrady, pretože dodržuje chronologický sled, ale menej prehľadný pretože obsahuje všetky zápisy (bankové výpisy, pokladničné doklady...). Ak chce užívateľ vytlačiť tento výpis, musí pred vstupom do peňažného denníku zvoliť výber:

"*************Všetky dokladové rady***************"

Prehliadanie peňažného denníku


Bežné prehliadanie

Bežným prehliadaním sa myslí riadkové prehliadanie celého peňažného denníku z chronologického (časového) hľadiska. Tento riadkový zoznam sa aktivuje priamo v module "Peňažný denník "a to bežným spôsobom (viď. Základné inštrukcie). Peňažný denník sa dá prehliadať aj pred tlačou v podobe, ktorá bude vytlačená, pomocou klasického náhľadu pred tlačou. 




Obsah stránky

Obsah
classobsah